Imię Jakub [znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia]

Jakie jest znaczenie i pochodzenie imienia Jakub? Sprawdź, które z jego cech charakteru zjednują mu przyjaciół i dlaczego tak łatwo zyskuje kobiecych wrogów? Przy okazji dowiesz się, dlaczego warto pamiętać o imieninach Jakuba…

autor: Maciej Maćkowiak

Znaczenie imienia Jakub

Jakub, gdy już nieco podrośnie, objawia swą prawdziwą naturę. Staje się ruchliwy, wszędzie go pełno. To może być uciążliwe, szczególnie gdy… zaczyna chodzić. Jednak od czego są zabezpieczenia schodów, blokady szuflad i rygle na okna. Potem jeszcze, gdy nauczy się mówić jego aktywność przeradza się w chęć pomagania, co jest rzecz jasna miłe i szlachetne. Dąży przy tym jednak do przejmowania sterów, co może być już mniej przyjemne. Ma jednak nieczęsto spotykaną umiejętność błyskawicznej analizy problemu, a co za tym idzie działa szybko i logicznie. Jakub na pewno nie jest kłamcą i oszustem, tym się zdecydowanie brzydzi (czytaj: „Więc jeśli mówię, że tak było i to nie ja, to znaczy, że mówię prawdę”).

Trochę za bardzo lubi zmiany. Dobrze, jeśli zaprowadza je jedynie w garderobie, znacznie gorzej jeśli w życiu prywatnym. Bywa, że nudzą go te same twarze wokoło, co skutkuje częstą wymianą przyjaciół i… partnerek. Ale to zła wiadomość tylko dla nich. Chociaż jak to zwykle bywa w takich przypadkach, Z DRUGIEJ STRONY Jakub ceni sobie życie rodzinne. Czyli na święta raczej będzie przyjeżdżał.

Zobacz też;

Pochodzenie imienia Jakub

Imię Jakub pochodzi od hebrajskiego słowa aqeb (pięta). Ale żeby nie wszystko nawiązywało od razu do polityki, to jest to też skrót od aramejskiego słowa ja’aqob’el (niech Bóg ochrania). I tego się trzymajmy.

Imieniny Jakuba

Pamiętaj, że Jakub obchodzi imieniny:

 • 5 lutego,
 • 14 marca,
 • 3, 17, 30 kwietnia,
 • 1, 3, 6, 11 maja,
 • 1 czerwca,
 • 5, 13, 14, 25 lipca,
 • 6 sierpnia,
 • 9 września,
 • 3, 9, 20, 21 października,
 • 28 listopada,
 • 20 grudnia.

Od razu uspokajamy, większość Jakubów wybiera jedną z tych dat. Według badań (wybierz sobie, czy „rosyjskich uczonych”, czy „amerykańskich naukowców”) najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Jakuba jest 25 lipca.

Patroni Jakuba

Jakub to postać biblijna. W Księdze Rodzaju syn Izaaka i Rebeki, brat bliźniak i rywal Ezawa, praojciec Izraelitów.

Jakub w szkole

Dziedziny, w których się spełni jako uczeń to: matematyka, informatyka i fizyka. Cechy charakteru Jakuba sprawiają, że jest typem naukowca lub badacza. Wszystko jednak zależy od pasji i zainteresowań wyniesionych z domu rodzinnego. Nie wyrzucaj więc tak od razu fortepianu.

Jakub w pracy

Jakub, gdyby tylko mógł, zawojował by świat. Jak wspomnieliśmy, lubi być w centrum uwagi, lubi imponować. Pragnie być przy tym przede wszystkim przydatny. Jest dobrze zorganizowany, ale traci rezon, gdy czuje się pominięty. Nieustannie pragnie być w centrum uwagi i potrzebuje pochwał, aby się zmotywować do walki. Nie można jednak w tym względzie przesadzić, aby nie spoczął na laurach. Jakub jest wszechstronnie uzdolniony i posiada inteligencję zarówno analityczną, jak i syntetyczną. Z łatwością wykonuje skomplikowane operacje myślowe i jest przy tym niezwykle metodyczny.

Jakub w rodzinie

Jak już wspomnieliśmy powyżej Jakub ceni życie rodzinne. Będzie dobrym ojcem, który zadba zarówno o dom, jak o wychowanie i wykształcenie dzieci. Jego umiejętności organizacyjne i gospodarność mogą być wzorem dla sąsiadów. Tym bardziej, że jak Jakub zrobi imprezę to nie ma szansy, żeby komuś czegoś brakło (wiem, byłem kilka razy!). Dlatego zwykle sąsiedzi go lubią i cenią (wtedy ich też zaprasza).

Jakub w związku

Jakub może nie jest ideałem, ale niby kto jest? Spokojnie, to jest pytanie retoryczne, opuszczamy ręce!
Ten uroczy mężczyzna szanuje swoją partnerkę, jest przy tym szarmancki i zupełnie nie skąpy. To się musi podobać, prawdaż? Jednak Jakub wymaga odpowiedniej towarzyszki życia. Przeciętność go nudzi… Za to jak już pokocha to na zabój! Może czasem zbyt dosłownie, co objawia się lekką zaborczością. Porzućmy jednak ten wątek, to w końcu encyklopedia dla rodziców, a nie poradnik dla szukających męża.

Jakub w towarzystwie

Na Jakuba możesz liczyć, gdy potrzebna będzie pomoc. Chętnie też doradzi jak rozwiązać problem, chociaż zrobi to raczej kierując się subiektywną oceną sytuacji. Ale to już zależy, czy prosimy, żeby pomógł nam przenieść szafę, czy dogadać się z bankiem, gdy zalegamy z ratami. Oczywiście inna sprawa, jeśli to właśnie Jakub pracuje w tym banku, ale ten wątek (pracy) poruszamy poniżej.

Generalnie Jakub lubi imponować. Ponieważ lubi zmiany, a co za tym idzie lubi też podróże, to potrafi na sobie skupić uwagę. Jeśli dodamy do tego naturalną pogodę ducha, wysoką kulturę osobistą i tzw. ogładę w towarzystwie, staje się zrozumiałe skąd potem te zmiany partnerek.

Zdrobnienia imienia Jakub

Dopuszczalne są formy: Kubuś, Kubeczek, Kuba, Kubełek (choć tu prawa może zgłosić popularna amerykańska sieć fastfoodów), Jakub, Jakubek itd. Jednak zawsze zwracać się należy grzecznie. Zawsze.
Imię Jakub po angielsku i nie tylko

jidysz – Yankev, Yankl, Yankel, Yankele
język ormiański – Հակոբ (Hakob)
język niemiecki – Jakob
język szkocki – Seumas, Sheumais, Jamsey, Hamish (zangielszczone)
język angielski – Jacob, James, Jay, Jake, Jim(my) (zdrobniale)
język estoński – Jaak
język rumuński – Iacov, Iacob, Iame
język baskijski – Jakes
język chiński – Yǎ gè bù (雅各布)
język włoski – Giacobbe, Giacomo, Jacopo
język francuski – Jacques, Jame, Gemmes (Normandia), Gemme (Normandia), Jacomo, Jacob
język arabski – يعقوب (=Ya’qūb)
język irlandzki – Séamas, Seamus (zangielszczone), Shamus (zangielszczone), Séimí (zdrobniale)
język hiszpański – Jacobo, Jaime, Diego, Iago, Santiago
język hebrajski – Ya’akov (יעקב)
język kataloński – Jaume, Xaume
język grecki – Ιάκωβος (=Jákovos)
język turecki – Yakup
język portugalski – Jacó, Jaime, Iago, Tiago, Diogo
język węgierski – Jakab
język hawajski – Kimo
język niderlandzki – Jaap, Jacob, Jakob, Koos, Sjaak
język wietnamski – Giacôbê
język fiński – Jaakko
język rosyjski – Яков (Jakow), Яша (Jasza) (zdrobniale)
język litewski – Jokūbas
język białoruski – Jakub
język czeski – Jakub, Kuba, Kubik (zdrobniale)
język japoński – Jakubbu

Znane osoby o imieniu Jakub

Jacob Grimm – autor zbioru baśni dla dzieci
Kuba Sienkiewicz – muzyk zespołu Elektryczne Gitary
Kuba Wojewódzki – dziennikarz telewizyjny i muzyczny
Jacques Chirac – były prezydent Francji
Jakub Błaszczykowski – piłkarz

Przysłowia i powiedzenia o Jakubie

Jaki Jakub do południa, taka zima też do grudnia.
Deszcz na świętego Jakuba, na pszeniczkę pewna zguba.
Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie.
Nie frasuj się, Kuba, znajdzie się zguba.
Na świętego Jakuba ostatnia już siewów próba.

Inne ciekawostki

 • roślina: pokrzywa
 • szczęśliwa liczba: 9
 • szczęśliwy kamień: chryzopraz
 • zwierzę: koń
 • szczęśliwy kolor: bordowy
 • planeta: Merkury i Jowisz
 • znak zodiaku: bliźnięta, rak

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo