Opieka na dziecko do lat 14. Kto może skorzystać z dodatkowych 2 dni urlopu opiekuńczego?

Pracujący rodzice mają prawo do skorzystania z kilku – przewidzianych w naszych przepisach – mechanizmów umożliwiających tymczasowe zwolnienie z pracy i zajęcie się dzieckiem. Chodzi tu m.in. o dodatkowy urlop opiekuńczy w wymiarze dwóch dni czy zwolnienie z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Aby jednak móc z tych opcji skorzystać, trzeba spełniać kilka warunków. Opieka na dziecko do lat 14 – ile dni w ciągu roku przysługuje? Jakich formalności należy dopilnować?

Opieka na dziecko – 2 dni specjalnego urlopu

Łącznie obowiązków zawodowych z życiem domowym bywa ogromnym wyzwaniem dla rodziców. Dlatego też ustawodawca wprowadził w przepisach kilka rozwiązań, które mogą w tym pomóc. Jednym z nich są przewidziane w Kodeksie Pracy 2 dni wolne na opiekę nad dzieckiem, potocznie zwane również urlopem opiekuńczym. Pracownik wychowujący co najmniej jedno dziecko do 14. roku życia ma prawo skorzystać z wolnego na opiekę w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. Co ważne, są to dni płatne, pracownik nie traci prawa do wynagrodzenia. O sposobie skorzystania ze zwolnienia – w formie dni lub godzin – decyduje pracownik “w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym”.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.Art. 188. § 1.  [Dni wolne na opiekę nad dzieckiem]

Warto dodać, że wspomniane dwa dni (lub 16 godzin) przysługują łącznie obojgu rodziców lub opiekunów. W praktyce oznacza to więc, że nie każdy rodzic może skorzystać z urlopu w pełnym wymiarze. Jeśli matka dziecka wykorzystała już dwa dni, ojciec nie będzie mógł ubiegać się o zwolnienie. Można również przysługującymi dniami podzielić się po równo tak, aby każde z rodziców/opiekunów mogło wziąć jeden dzień zwolnienia.

Prawo do dwóch dni zwolnienia przysługuje rodzicom/opiekunów bez względu na staż pracy. Termin zatrudnienia pracownika nie ma także wpływu na wymiar zwolnienia. Liczba wolnych dni nie zwiększa się również w przypadku pojawienia się na świecie kolejnego dziecka – niezależnie od liczby wychowywanych dzieci pracownikowi zawsze przysługują tylko dwa dni opieki. Jeśli zwolnienie nie zostanie wykorzystane w danym roku kalendarzowym, to przepada i nie ma możliwości przeniesienia go na kolejny rok. Aby skorzystać ze zwolnienia, należy złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy.

Z prawa do zwolnienia w wymiarze 2 dni (lub 16 godzin) mogą skorzystać wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Nie dotyczy ono natomiast osób pracujących w oparciu o umowę zlecenie, umowę o dzieło czy prowadzących własną działalność gospodarczą.

Sprawdź: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2022. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Opieka na dziecko do lat 14

W przypadku choroby dziecka, które nie ukończyło jeszcze 14. roku życia, rodzice mogą uzyskać zwolnienie lekarskie na czas opieki. Jeśli są objęci ubezpieczeniem w ZUS, tj. odprowadzają co miesiąc odpowiedni składki, zostanie im wówczas przyznany zasiłek opiekuńczy. Mogą go otrzymać zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, a także prowadzące własną działalność gospodarczą lub pracujące w ramach umowy zlecenie, o ile złożyły oświadczenie o chęci odprowadzania takiej składki (w przypadku przedsiębiorców lub zleceniobiorców jest to bowiem składka dobrowolna).

Okres wypłacania zasiłku jest jednak przez ZUS ograniczony. W ciągu roku limit ten wynosi 60 dni w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do 14. roku życia. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, czyli średniego wynagrodzenia albo przychodu z ostatnich 12 miesięcy.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo