Imiona żeńskie na I – Imiona dla dziewczynki na I

Czy rozważyliście już wszystkie możliwe opcje, jeśli chodzi o wybór imienia dla waszej córeczki? Nawet, jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi „tak” – nie zaszkodzi sprawdzić. Poniżej znajdziecie imiona żeńskie na I – czy na pewno znacie je wszystkie?

Popularne imiona żeńskie na I

 • Iga
 • Inga
 • Ilona
 • Iwona
 • Izabela
 • Ida

Imiona żeńskie na I – wersje krótkie

Jeśli dla swojego dziecka rozważacie krótkie, ładnie brzmiące imię – to może być coś dla was. Pod literką „I” nie brakuje bowiem imion trzy- lub czteroliterowych.

Imieniem bardzo lubianym wśród młodych rodziców jest Iga. Znalazło się ono na dwudziestym miejscu pod względem popularności nadawanych damskich imion w 2019 roku. Tylko w tym czasie Iga zostały nazwane aż 3042 dziewczynki. Iga jest skrótem imienia Jadwiga, które oznacza waleczną kobietę. Iga to kobieta przyjacielska i rodzinna. Na Igę możemy mówić zdrobniale: Igunia, Iguń, Igusia, Iguś, Igi, Igonia, Igienka, Igcia, Igulek.

Nieco mniej popularnym, ale także lubianym w Polsce imieniem jest Ida. Oznacza ono pracę, jego pochodzenie nie jest jednak dokładnie znane: ma pochodzenie germańskie lub łacińskie. Do naszego kraju dotarło już w XIII wieku. Ida obchodzi imieniny 15 stycznia, 13 kwietnia, 8 maja, 4 września i 29 października. Istnieje wiele zdrobnień od imienia Ida, między innymi: Dunia, Dusia, Dusieńka, Ideczka, Idka, Idek, Idi, Iduś, Iduśka, Idusia, Idzia. To jednak nie koniec imion trzyliterowych.

Istnieje bowiem jeszcze chociażby Ina. To wyjątkowe imię, ponieważ powstało ono od skracania innych imion żeńskich z końcówką -ina, na przykład Halina, Janina, Malwina. Ina to osoba pewna siebie, niezależna. Jej szczęśliwa liczba to 6, a pieszczotliwie możemy nazywać ją Ineczką, Inią, Inką, Inusią, Inuśką. Imię to nie jest w Polsce szczególnie popularne – w 2019 roku zostało nazwanych tak tylko 19 dziewczynek.

Wyjątkowe, krótkie imiona damskie na I

Jeśli chodzi o najkrótsze możliwe imiona żeńskie na I, jest ich nieco więcej. Istnieje na przykład rzadko spotykane imię Iva. Pochodzi ono z Czech i jest skróconą wersją imienia Ivana. Jeśli chcemy postawić na bardziej egzotyczne rozwiązanie, możemy wziąć pod uwagę także imię Ivy. Oznacza ono bluszcz i wywodzi się z języka staroangielskiego.

Czteroliterowe imiona dla dziewczynek na I

Nie brakuje także czteroliterowych imion damskich zaczynających się od litery I. Jednym z nich jest bardzo lubiane w Polsce imię Inga. Pochodzi z języka germańskiego i oznacza córkę bohatera. To imię często jest nadawane dziewczynkom także w innych krajach, takich jak Niemcy, Dania czy Norwegia.

Według astrologii Inga ma być osobą pracowitą, uczciwą i poukładaną. Jest dobrze uporządkowana. Jej szczęśliwy numer to 4, a szczęśliwe miesiące to styczeń, luty i sierpień. Swoje imieniny Inga obchodzić będzie 25 października. Zdrobniale możemy nazywać Ingę na przykład Ineczką, Ingunią, Ingusią, Inusią, Inią, Inką. Istnieje także fińska wersja imienia Inga – Inka. Jest ono mniej popularne od swojej pierwotnej wersji, ale wciąż funkcjonujące. W 2019 roku urodziło się 76 Ink.

Interesującym wyborem może być imię Ines. Pochodzi ono z Hiszpanii i jest tamtejszym odpowiednikiem imienia Agnieszka. Występuje ono również z literką „z” na końcu (Inez).

Imię na I – tradycyjne

Imiona żeńskie na I mają też zbiór wielu tradycyjnych, uniwersalnych pozycji. Jest nim chociażby Izabela – imię znane i lubiane od pokoleń. Nie wychodzi ono z mody: w zeszłym roku otrzymało je 840 dziewczynek. Pochodzi ono od hiszpańskiego imienia Isabel, które to z kolei ma pochodzenie hebrajskie.

Izabela to kobieta pracowita, odpowiedzialna i sumienna. Lubi pomagać ludziom. Najpopularniejsze imieniny Izabeli przypadają na 23 lutego, 16 marca, 3 września. Zdrobnienia od tego imienia to między innymi: Bela, Belka, Belunia, Iza, Izka, Izabelka, Izusia, Izunia.

Ogromną zaletą tego imienia jest to, że ma ono wiele modyfikacji. Możemy więc wybrać dla naszej córeczki tę wersję, która najbardziej nam pasuje. Poza Izabelą istnieją jeszcze imiona: Izabella, Iza, Isabel, Isabell, Isabelle. Mamy tu więc ogromny wybór i możliwość zabawy słowem w obrębie tak naprawdę jednego imienia.

Imiona na I

Nie wspomnieliśmy jednak jeszcze o kilku klasycznych, dobrze nam znanych polskich imionach na literę I. Jest to chociażby Irena. Imię to pochodzi z języka greckiego i oznacza pokój. Jest nadawane w Polsce od XVIII wieku. Szczęśliwa liczba dla Ireny to 11, a jej szczęśliwe miesiące to marzec, kwiecień, maj i czerwiec. Najpopularniejsze imieniny Ireny obchodzone są 9 sierpnia, ale znajdzie się ich jeszcze wiele w przeciągu roku. Na Irenę możemy powiedzieć: Irka, Irenka, Ircia, Iruś, Irencia.

Ilona – imię węgierskie, pochodzące od węgierskiego imienia Helena, które to oznacza blask księżyca. Ilona to osoba radosna, optymistycznie nastawiona do życia. Imieniny obchodzi 27 stycznia, 23 kwietnia i 18 sierpnia. Imię Iwona, mimo podobnego brzmienia, ma zupełnie inne pochodzenie niż Ilona.

Iwona pochodzi z języka germańskiego lub celtyckiego i oznacza drzewo cisowe. W Polsce jest ono nadawane dopiero od XX wieku. Najpopularniejsze imieniny Iwony przypadają na 19 i 23 maja i 27 października. Pieszczotliwie do Iwony powiemy: Iwonka, Iwusia, Iwuś, Iwi.

Zobacz również: Imiona żeńskie na H

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Imiona żeńskie na I – Imiona dla dziewczynki na I

 1. Karolina Przybylska Dodane ponad rok temu,

  Znam też imię Iryda.

  Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

  Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

  Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

  Czytaj dalej →
  Atrakcje weselne

  Prezenty dla gości weselnych

  Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general