Jak długo L4 po łyżeczkowaniu? Odpowiednie postępowanie po zabiegu jest kluczowe dla zdrowia kobiety

Łyżeczkowanie macicy to jeden z najczęstszych zabiegów ginekologicznych, który przeprowadza się w warunkach szpitalnych. Wbrew powszechnej opinii zabieg przeprowadza się nie tylko w przypadku poronienia, ale także przy innych dolegliwościach i w ramach diagnostyki. Jakie są wskazania do łyżeczkowania macicy? Jak się przygotować do zabiegu? Jak długo L4 po łyżeczkowaniu?

Jakie są wskazania do wykonania i jak przygotować się do abrazji?

Łyżeczkowanie macicy to zabieg ginekologiczny profesjonalnie nazywany abrazją. Przeprowadza się go w szczególnych przypadkach, w warunkach szpitalnych i w znieczuleniu ogólnym. Wbrew pozorom nie jest to zabieg bardzo skomplikowany, a powikłania występują wyjątkowo rzadko. Najczęściej wykonuje się go w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób endometrium, a także po to, aby zatrzymać niewłaściwe krwawienie z dróg rodnych lub usunąć zalegające tkanki.

Łyżeczkowanie jamy macicy jest zalecane w przypadku:

  • badanie przyczyn niepłodności,
  • krwawienia poza okresem lub po okresie menopauzy,
  • diagnostyka ryzyka wystąpienia nowotworu,
  • usunięcie zalegających po porodzie lub poronieniu tkanek,
  • przy polipach w macicy.

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, warto być na czczo i zgłosić się do szpitala ze wszystkimi badaniami, które zlecił lekarz.

Zobacz: Zwolnienie lekarskie po usunięciu polipa szyjki macicy. Ile dni odpoczynku przysługuje pacjentce?

Jak długo L4 po łyżeczkowaniu?

Zabieg trwa najczęściej od 10 do 20 minut. Kobieta zgłasza się do szpitala rano i nie ma potrzeby, aby została na noc. Po zakończeniu zabiegu pacjentka jest wybudzana i przez około 2 godziny musi spokojnie poleżeć. Zaleca się jednak kilkudniowy odpoczynek i oszczędzanie sił, dlatego lekarz przewoźny wypisuje 2-3 dni zwolnienia, a czasem nawet tydzień.

Po łyżeczkowaniu macicy nie wolno się przemęczać, dlatego należy unikać dźwigania i nadmiernego wysiłku fizycznego, dlatego kobiety, które pracują ciężko fizycznie mogą otrzymać nawet dłuższe zwolnienie.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo