L4 na dziecko. Ile płatne jest zwolnienie lekarskie na opiekę nad dzieckiem? Rodzice mogą nie być zadowoleni

Rodzice, którzy otrzymają zwolenienie lekarskie na dziecko, mogą pobierać w tym okresie zasiłek opiekuńczy wypłacany przez ZUS. Warunkiem jego przyznania jest odprowadzenie odpowiednich składek, dzięki którym rodzic/opiekun objęty jest ubezpieczeniem. Jest to szczególnie przydatne w przypadku nagłej choroby lub złego samopoczucia dziecka, gdy wymaga ono całodobowej opieki. Na jakich zasadach można się ubiegać o zwolnienie w takiej sytuacji? Ile jest płatne L4 na dziecko?

Zwolnienie lekarskie na dziecko – komu przysługuje i na jakich zasadach?

Zgodnie z aktualnymi przepisami rodzicom i opiekunom, którzy objęci są ubezpieczeniem w ZUS (tj. odprowadzają odpowiednie comiesięczne składki), przysługuje prawo do zwolnienia lekarskiego na czas sprawowania opieki nad dzieckiem. Możliwość ta dotyczy osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, a także prowadzących własną działalność gospodarczą lub pracujących w ramach umowy zlecenie, o ile złożyły oświadczenie o chęci odprowadzania takiej składki (w przypadku przedsiębiorców lub zleceniobiorców jest to bowiem składka dobrowolna). Aby móc pobierać zasiłek i przebywać na tymczasowym zwolnieniu z pracy, należy oczywiście udać się do lekarza i uzyskać stosowne zaświadczenie.

Okres wypłacania zasiłku opiekuńczego jest jednak ograniczony. W ciągu roku kalendarzowego można go pobierać przez:

  • 60 dni na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14. 
  • 14 dni na opiekę nad chorym dzieckiem powyżej 14. roku życia.
  • 30 dni na opiekę nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ma więcej niż 14 lat i nie ukończyło 18 lat.

Zasiłek może zostać przyznany również na okres opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8, ale tylko w określonych przypadkach. Do takich sytuacji zalicza się:

  • niespodziewanie zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole albo szkołę dziecka (na przykład z powodu awarii) – WAŻNE: zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, gdy dowiesz się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem,
  • zachorowała niania, która podpisała umowę uaktywniającą, albo zachorował dzienny opiekun dziecka,
  • inspektor sanitarny podejrzewa, że dziecko jest nosicielem choroby zakaźnej, i wydał decyzję o izolacji dziecka,
  • twój małżonek lub rodzic dziecka, który do tej pory zajmował się dzieckiem, jest chory lub przebywa w szpitalu,
  • matka z powodu porodu nie może opiekować się dzieckiem.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny przyniesie zniżki na prąd 2022? Wielodzietni mogą liczyć na niższe rachunki. Ile zyskają?

Ile jest płatne L4 na dziecko?

Możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego i zasiłku to bez wątpienia spore wsparcie dla rodziców, szczególnie tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie opiekunki na czas choroby dziecka lub nie mają możliwości poproszenia o pomoc kogoś z rodziny. Minusem takiego rozwiązania jest jednak kwestia finansowa. W trakcie zwolnienia rodzice/opiekunowie nie pobierają standardowego wynagrodzenia. Zgodnie z przepisami miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku, czyli średniego wynagrodzenia albo przychodu z ostatnich 12 miesięcy.

Co ważne, zasiłek jest wypłacany przez cały okres przyznanego zwolnienia – nawet jeśli w tym czasie wypadają weekendy lub święta wolne od pracy.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse

Podwyższenie alimentów

Rozwód nigdy nie jest przyjemną rzeczą, a staje się jeszcze boleśniejszy, gdy na świecie są dzieci. Gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą porozumieć, kwestie organizacyjne, takie jak opieka...

Czytaj dalej →
Prawo, Finanse, Newsy

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów. Alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w przeciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo