Komunikant czy komunista? Jak się nazywa dziecko idące do Komunii? Wiele osób wciąż się myli

Uroczystość Pierwszej Komunii to ważne wydarzenie dla całej rodziny. W centrum zainteresowania jest oczywiście dziecko przystępujące do sakramentu. Wiele osób wciąż ma jednak problem, jakim słowem określić głównych bohaterów tego święta. Mówimy “komunista” czy “komunikant”? Jak się nazywa dziecko idące do Komunii? Poradnia Językowa PWN postanowiła rozwiać wątpliwości.

Jak się nazywa dziecko idące do Komunii?

Dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii często określa się mianem “komunistów”. Jest to jednak traktowane raczej w kategorii żartu i nie jest to oficjalna ani poprawna nazwa. Językoznawcy przychodzą nam jednak z pomocą. Jak informuje Poradnia Językowa PWN, dzieci komunijne to po prostu  “komunikant” i “komunikantka”, które podchodzą z języka niemieckiego.

Po polsku jednak słowo “komunikat” może okazać się nieco mylące i nieprecyzyjne, ponieważ dokładnie tak samo określamy opłatek. Z tego względu językoznawcy proponują także utworzone od przymiotnika “pierwszokomunijny”, czyli “pierwszokomunista” i “pierwszokomunistka”.

Zobacz: Czy chłopcu daje się kwiaty na Komunię? Dodatki do prezentu powinny być dostosowane do okazji

Komunikant czy komunista? To ciągły dylemat i powtarzający się błąd

Określenie “komuniści” w stosunku do dzieci przystępujących do sakramentu I Komunii to przede wszystkim żartobliwe, humorystyczne wyrażenie. W niektórych może jednak powodować negatywne emocje, dlatego zdaniem specjalistów w dziedzinie język zdecydowanie lepiej będzie go unikać.

Oba występujące w uzusie wyrazy – komunista i pierwszokomunista – są nacechowane stylistycznie, co sprawia, że nie można się nimi w pełni swobodnie posługiwać w określonych stylach funkcjonalnych. Z uwagi na swoją przejrzystość słowotwórczą, “pierwszokomunista” jest lepszym wyborem i – mimo swej potoczności – jest dużo częściej spotykany w tekstach medialnychSpecjalista z Poradni Językowej PWN Adam Wolański, cytat za radiem Eską

Sprawdź: Jak się ubrać na Komunię jako gość? Sprawdź, jak dopasować strój do okazji i uniknąć modowego faux pas

Czytelnicy pytają, jak się nazywa dziecko, które idzie do Komunii

Jak się mówi na dziecko komunijne?

Dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii najlepiej określać mianem “pierwszokomunisty”, ewentualnie “komunikanta/antki”.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo