Jak argumentować zmianę grupy na studiach? Aby uzyskać zgodę, kluczowa może być jedna kwestia

Studenci są zazwyczaj automatycznie przypisywani do danej grupy zajęciowej, a narzucony harmonogram nie każdemu odpowiada. Czasami mogą ułożyć swój plan zajęć samodzielnie i zarejestrować się do wybranej grupy, ale nawet wtedy terminarz może nie pasować i kolidować np. z pracą czy innymi obowiązkami. Wówczas warto zwrócić się z prośbą o zmianę grupy. Jak zmienić grupę na studiach? Jak argumentować zmianę grupy na studiach?

Zmiana grupy na studiach. Czy można zmienić grupę na studiach?

Plany zajęć na studiach często układają się naprawdę niekomfortowo. Często zdarzają się długie okienka lub zajęcia rozpoczynające się w późnych godzinach popołudniowych. Zazwyczaj harmonogram układa dziekanat i studenci nie mają na niego wpływu, szczególnie jeśli dopiero rozpoczynają naukę na pierwszym roku. W kolejnych semestrach może pojawić się możliwość samodzielnego ułożenia planu, ale nawet zarejestrowanie się na wybrane zajęcia nie daje gwarancji, że grafik będzie studentowi odpowiadać. Niekiedy też na dane zajęcia jest zbyt dużo chętnych i nie udaje się zapisać. W takiej sytuacji pozostaje jeszcze zmiana grupy przez dziekanat.

Student może zwrócić się z podaniem do prowadzącego/prowadzącej grupę, do której chce się przepisać. W podaniu powinna znaleźć się prośba o przyjęcie na zajęcia wraz z odpowiednim uzasadnieniem. Jeśli wykładowca się zgodzi, należy uzyskać jeszcze podpis od prowadzącego/prowadzącej zajęcia, na które jest się aktualnie zapisanym. Następnie z podpisanym dokumentem można udać się do dziekanatu, gdzie dokonana zostanie zmiana.

Co ważne, nie wszystkie wydziały wyrażają zgodę na tego typu “transfery” między grupami. Często student musi mieć nie tylko bardzo dobry powód do takiej decyzji oraz zgodę prowadzących, ale także dużo szczęścia. Niektóre dziekanaty zastrzegają bowiem, że zmiana może nastąpić tylko wówczas, gdy w drugiej grupie również znajdzie się osoba chętna na zmianę i zwolni miejsce.

Sprawdź: Numer indeksu – czym jest i gdzie go znaleźć? Studenci nie zawsze wiedzą o jednej ważnej kwestii

Jak argumentować zmianę grupy na studiach?

Prośba o zmianę grupy na studiach powinna zawierać odpowiednie uzasadnienie. Najbardziej przekonujące mogą okazać się argumenty dotyczące pracy i innych obowiązków. Jeśli nie możemy uczestniczyć w danych zajęciach z powodu pracy, wolontariatu czy kolizji z zajęciami na innej uczelni, prowadzący zazwyczaj patrzą na to przychylnie i wyrażają zgodę na zmianę grupy.

W uzasadnieniu do wniosku można napisać również, że bardziej odpowiada nam program realizowany na tych drugi zajęciach, np. ze względu na nasze zainteresowania lub pod kątem pisania pracy dyplomowej. Istotnym argumentem mogą być także kwestie związane z dojazdami. Jeśli student mieszka daleko od uczelni i nie jest w stanie dojeżdżać na bardzo wczesne godziny, to również może wskazać to jako powód.

Warto dodać, że żaden argument nie gwarantuje, że otrzyma się zgodę. Zdarza się, że dziekanat nie przyjmuje nawet uzasadnień dotyczących pracy, odpowiadając, że to studia dzienne i obowiązki zawodowe powinny być na drugim miejscu.

Jeśli oficjalnie nie uda się uzyskać przeniesienia, warto porozmawiać bezpośrednio z prowadzącym i zapytać, czy istnieje możliwość realizowania materiału przedmiotu wraz z inną grupą, bez przepisywania w systemie.

Zobacz: Fakultety na studiach. Na czym polegają i czy są obowiązkowe? Odpowiedź nie zawsze jest oczywista

Czytelnicy pytają o podanie o zmianę grupy na studiach

Czy da się zmienić grupę na studiach?

Tak, należy napisać podanie i uzyskać zgodę prowadzących zajęcia oraz dziekanatu.

Podanie o przeniesienie do innej grupy językowej argumenty – co napisać?

We wniosku można napisać, że zajęcia kolidują z pracą lub innymi zajęciami.

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo