Czyszczenie dywanów – czyli wiedza szczególnie ważna dla rodzica

Mimo, że podłogi myjemy dość często, bo średnio raz w tygodniu, dekorujące je dywany potrafią być zaniedbywane latami. To wszystko dlatego, że nie wiemy, jak zabrać się do czyszczenia dywanu: czy powinniśmy zrobić to sami, czy może kogoś wynająć. Ofert na rynku jest tak dużo, że gdy już zdecydujemy się na profesjonalną usługę, nie wiemy, którą wybrać i… w końcu rezygnujemy. Nie możesz odpuszczać! Zwłaszcza, gdy masz dzieci, a Twoje dywany są szczególnie narażone na zabrudzenia. Z pomocą przychodzą eksperci PIGC, którzy o czystości wiedzą wszystko – co wybrać? Czym się kierować? Jak profesjonalnie wyczyścić nasz dywan lub wykładzinę? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania znajdziecie poniżej. 

Jak dbać o dywan na co dzień?

Podłogi w Polskich domach są myte średnio raz w tygodniu, w przypadku, gdy mamy małe dzieci niewątpliwie częściej, dywany jednak bywają zaniedbywane latami. Kiedy dywan staje się mocno brudny, traci naturalne kolory, zaczyna nieprzyjemnie pachnieć – często dopiero wtedy zaczynamy się zastanawiać nad jego wyczyszczeniem. Jednak lepiej nie dopuszczać do skrajnych sytuacji – odkurzajmy dokładnie dywan przynajmniej raz w tygodniu odkurzaczem o odpowiedniej sile ssania, najlepiej w kilku kierunkach – dzięki temu efektywniej usuniemy zanieczyszczenia. Dobrym rozwiązaniem byłoby również wytrzepanie dywanu na tradycyjnym trzepaku, jednak nie wolno już tego robić, a trzepaki zniknęły z naszych podwórek. Jeśli jest to możliwe, warto co kwartał obrócić dywan o 180° – wówczas będzie on równomiernie użytkowany, a tym samym nie dojdzie do miejscowego wytarcia włókien, co często ma miejsce np. przy meblach, takich jak kanapa. Przynajmniej raz w roku dobrze jest oddać dywan do pralni, jednak jeśli mamy dzieci i zwierzaka w domu, to zaleca się pranie minimum dwa razy w roku.

Pranie dywanu w warunkach domowych ograniczyłbym do przecierania wilgotnym ręcznikiem frotowym, który będziemy przepłukiwać w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania odzieży. Zdecydowanie odradzam wszelkiego rodzaju preparaty do prania dywanów z reklam TV, które w magiczny sposób mają sprawić, że dywan będzie jak nowy – konsekwencją używania takich produktów jest wcieranie zabrudzeń wraz z chemią w głąb dywanu. przestrzega ekspert PIGC

Niespodziewana plama, czyli codzienność z dziećmi

Co zrobić, gdy dziecko poplami nasz ulubiony dywan sokiem porzeczkowym albo sami przez przypadek wylejemy na niego kawę? Jak skutecznie usunąć plamę, tak aby uniknąć uszkodzeń i odbarwień nie pogarszając sytuacji? – Wylany sok, herbatę lub kawę należy jak najszybciej zebrać łyżką. Następnie przyłożyć papierowy ręcznik lub chłonne ściereczki i delikatnie docisnąć. Czynność tę powtarzamy aż do całkowitego usunięcia plamy z dywanu. Odradzam tarcie zabrudzonego miejsca – może spowodować zniszczenie struktury włókien, a nawet utrwalenie zabrudzenia.

Nie zalecam również stosowania odplamiaczy – pozostawione mogą doprowadzić do trwałego przebarwienia lub uszkodzenia włókna. Wtartą w dywan gumę do żucia, plastelinę czy wosk ze świeczki skutecznie można usunąć poprzez zamrożenie. Wystarczy ułożyć na nich kostki lodu i gdy zabrudzenie stwardnieje, delikatnie wyskrobać je łyżeczką. radzi ekspert PIGC, Michał Miłowski

Czy alergicy powinni mieć w domu dywany?

Powszechnie uważa się, że w domu, w którym mieszkają alergicy nie powinno być dywanów. Jednak ostatnie badania opublikowane w „Annales Academiae Medicae Silesiensis” – czasopiśmie wydawanym przez Śląski Uniwersytet Medyczny – udowodniły, że jest zupełnie inaczej – okazuje się, że dywan to pewnego rodzaju akumulator, który wchłania kurz i pył oraz w pewien sposób oczyszcza powietrze, którym oddychamy. Jeśli jesteśmy alergikami ważne jest, żeby pamiętać o regularnym odkurzaniu dywanu odkurzaczem ze specjalnym filtrem HEPA oraz czyszczeniu na mokro. Powinniśmy również uważać na wybielacze optyczne zawarte w preparatach do czyszczenia – tego typu substancje, jeśli nie zostaną dobrze wypłukane, mogą podrażniać skórę. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy dzieci, ponieważ te często bawią się leżąc na podłodze. Najlepszym dywanem dla alergika będzie ten z krótkim runem – jest zdecydowanie łatwiejszy do czyszczenia i odkurzania niż np. dywan typu shaggy. Jeśli nasze dzieci są uczulone na wełnę lub lanolinę, co dotyczy ok 3% populacji, wybierzmy dywan syntetyczny.

Oddanie dywanu w ręce profesjonalisty: czy pranie i czyszczenie to to samo?

Kiedy już zdecydujemy, że nie chcemy sami czyścić naszego dywanu i wolimy oddać go w ręce profesjonalisty, powinniśmy wiedzieć jakiej usługi szukać. Należy pamiętać, że w specjalistycznej terminologii „czyszczenie” i „pranie” dywanów to dwie zupełnie różne usługi. „Czyszczenie” to szereg działań wykonywanych w domu klienta z użyciem specjalistycznego sprzętu – mobilnych ekstraktorów, urządzeń do bonetowania, szamponowania lub czyszczenia suchymi wiórkami. Czyszczenie dotyczy głównie wykładzin dywanowych, które są na stałe przymocowane do podłogi lub których wielkość nie pozwala na pranie w stacjonarnej pralni. „Pranie” natomiast polega na umieszczeniu dywanu w kąpieli wodnej i wykonaniu określonych działań przy użyciu specjalistycznych urządzeń pralniczych.

Zakres usług wykonywanych w specjalistycznej placówce stacjonarnej jest zdecydowanie większy niż w przypadku czyszczenia dywanów u klienta – możliwe jest m.in. maszynowe trzepanie, dogłębne wypranie runa i osnowy i profesjonalne, szybkie suszeniemówi ekspert Polskiej Izby Gospodarczej Czystości, Michał Miłowski

Czym się kierować przy wyborze usługi?

Obecnie na rynku jest wiele firm oferujących pranie i czyszczenie dywanów – w gąszczu informacji i ofert łatwo się pogubić. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na konkretną usługę? Na pewno należy zwrócić szczególną uwagę na urządzenia, którymi dysponuje wykonawca oraz ustalić zakres pracy, na którą powinno składać się kilka etapów. Są to: 1. Inspekcja i wycena usługi. 2. Usunięcie przedmiotów i mebli. 3. Odkurzanie. 4. Odplamianie. 5. Oprysk preparatem do wstępnego rozpuszczenia zabrudzeń. 6. Rozczesanie zabrudzeń szorowarką tarczową lub walcową. 7. Płukanie ekstrakcyjne ciepłą wodą. 8. Suszenie wentylatorami podłogowymi. Niestety bardzo często dochodzi do pominięcia pierwszych sześciu etapów i wykonawca od razu przystępuje do pracy odkurzaczem piorącym z użyciem chemii i jednoczesnym zasysaniem bez płukania. W efekcie takiego „czyszczenia” zostajemy z niewypłukanym i mokrym dywanem. Pomijanie etapu trzepania lub dokładnego odkurzania dywanu to kardynalny błąd.

Większość zabrudzeń w dywanach i wykładzinach, takich jak piasek, kwarce, włókna z odzieży, sierść i włosy nie rozpuszcza się w wodzie i chemii. Dlatego też dywan trzeba wytrzepać lub dokładnie odkurzyć przemysłowym odkurzaczem szczotkującym o dużej sile ssania. W przeciwnym razie zamiast usunąć brud, kolejnymi etapami czyszczenia wprowadzimy go głębiej w strukturę dywanu.przestrzega ekspert Polskiej Izby Gospodarczej Czystości

Pomijanie niektórych etapów czyszczenia świadczy o małej wiedzy, braku odpowiedniego sprzętu oraz sprawia, że wykonawca jest nierzetelny i nie do końca uczciwy wobec nas. – Niestety na Polskim rynku jest sporo mikrofirm zajmujących się czyszczeniem dywanów i tapicerek meblowych, które nastawione są na szybki zysk. Swoje usługi wykonują małymi odkurzaczami piorącymi, pomijając podstawowe etapy prania i często pozostawiając klienta z przemoczonym dywanem – mówi ekspert PIGC. Nie ma tu miejsca na kompromisy – niewłaściwie wysuszony dywan może stać się siedliskiem rozwoju bakterii. Przy praniu ekstrakcyjnym operator powinien dysponować urządzeniem o dużej sile ssania oraz nie dopuszczać do przemoczenia dywanu. Po zakończonej pracy koniecznie należy zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, w którym dywan będzie sechł. – W profesjonalnej pralni suszenie dywanów jest dużo łatwiejsze i skuteczniejsze. Dywan po praniu “na wskroś” w kąpieli wodnej umieszczany jest w specjalnej wirówce, która w zaledwie 3 minuty, przy 1200 obrotach na minutę, usuwa 95% wody z całkowicie mokrego dywanu. Pozostałe 5% dosuszane jest poprzez umieszczenie dywanu w pozycji pionowej na suszarni wyposażonej w system wentylacji oraz pochłaniacze wilgoci. Taki system gwarantuje szybkie wysuszenie dywanów i pozwala zapobiec rozwojowi drobnoustrojów – mówi ekspert.

Szukaj profesjonalizmu 

Zamawiając usługę powinniśmy przede wszystkim zapytać, jak będzie ona wykonana – w jakiej technologii oraz jakimi urządzeniami. Niestety często klienci wybierają najtańszą ofertę skupiając się tylko na cenie za metr kwadratowy. Tymczasem warto się również dowiedzieć, jaka jest cena dojazdu oraz czy dostaniemy za usługę paragon lub fakturę. Ważne jest również zweryfikowanie, z jakich środków chemicznych korzysta firma. Oferta dobrych preparatów do czyszczenia i prania dywanów jest niezwykle szeroka, dlatego nie można jednoznacznie wskazać konkretnych produktów, z których powinno się korzystać. Należy zwrócić uwagę na to, czy firma wykonująca usługę używa preparatów przeznaczonych ściśle do prania dywanów. Można to łatwo sprawdzić prosząc o przedstawienie opakowania z etykietą, będziemy wtedy mieć pewność, że nasz wełniany dywan nie jest prany płynem do naczyń lub aktywną pianą do mycia samochodów. Dywany z syntetycznego włosia powinny być traktowane preparatami zasadowymi o pH>7, a wełniane neutralnymi lub lekko kwaśnymi o pH<7. – radzi ekspert PIGC.

W gąszczu metod – co będzie najlepsze dla naszego dywanu?

Wybierając metodę czyszczenia dywanu teoretycznie powinniśmy kierować się zaleceniami producenta lub importera, jednak nie zawsze podane wskazówki są najlepszym rozwiązaniem. – Importerzy dywanów z krajów azjatyckich nierzadko zabraniają prania swoich produktów na mokro i zalecają szamponowanie lub kapsułkowanie – takimi zaleceniami zabezpieczają się przed ewentualnymi roszczeniami klientów. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że te dwie metody czyszczenia są dobre jedynie w przypadku, gdy zabrudzenie dywanu jest niewielkie – przy mocnych zabrudzeniach mogą nie przynieść oczekiwanego efektu. Bonetowanie, szamponowanie, kapsułkowanie czy suche wiórki należy traktować jako zabieg pielęgnacyjny, który nie pozwala na dogłębne czyszczenie wykładzin czy dywanów.

Najlepszą metodą stacjonarnego czyszczenia jest czyszczenie ekstrakcyjne przy użyciu profesjonalnego urządzenia z podgrzewaniem wody i dużą siłą ssania. Ponadto należy pamiętać, że technika prania, urządzenia, chemia oraz temperatura powinny być zawsze odpowiednio dobrane do charakterystyki danego dywanu. Pranie tego wełnianego, który został ręcznie tkany wygląda zupełnie inaczej niż pranie syntetycznego. mówi ekspert PIGC

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo