Jak prać buty?

Jak prać buty? To pytanie często zadajemy sobie, szczególnie, kiedy kupiliśmy drogie i markowe obuwie, którego szkoda nam zniszczyć. Dzięki temu artykułowi już żaden deszcz, plucha, błoto, kurz czy piasek nie będą nam straszne. Podpowiadamy, jak prać buty w pralce oraz ręcznie, aby te nie uległy deformacji i zniszczeniu! Daj swoim ulubionym butom drugie życie!

Jak prać buty ręcznie?

Buty należą do części garderoby, które najczęściej ulegają zabrudzeniu, jednak czyścimy je najrzadziej. Dzieje się tak, ponieważ myślimy, że będzie to wiązało się z dużym wysiłkiem oraz ryzykiem zniszczenia ukochanego obuwia. Tymczasem odpowiednia wiedza wystarcza, aby nasze buty zyskały nowe, czystsze życie!

Do pralki możemy wrzucić wszelkiego rodzaju buty sportowe, a więc: trampki, tenisówki i większość adidasów. Nie powinniśmy się bać prania maszynowego w przypadku wszystkich butów wykonanych z materiału. Wśród butów, których zdecydowanie nie powinniśmy prać w pralce zaliczymy:

  • espadryle,
  • skórzane,
  • botki,
  • buty na szpilce i innych obcasach,
  • zamszowe,
  • klejone.

Do ręcznego czyszczenia butów najlepiej użyć zwilżonej gąbki lub ściereczki i delikatnej szczoteczki. Buty czyścimy roztworem z wody i szarego mydła. W przypadkach gorszych i bardziej uciążliwych zabrudzeń z pomocą przyjdzie nam soda oczyszczona i płyn do naczyń.

Białe buty warto czyścić mieszanką z płynu do naczyń i sody oczyszczonej. Kiedy mikstura nie da oczekiwanych skutków, wybierzmy wodę utlenioną zamiast płynu do naczyń. Kolejny patent to wykonanie mikstury jeden do jednego z pudru dziecięcego i wody. Wmasowuje się ją kolistymi ruchami w materiał i czeka aż wyschnie. Następnie dokładnie usuwa powstała skorupkę, która powinna odpaść razem z zabrudzeniami.

Dla wyczyszczenia białej gumy na butach świetnie sprawdzi się szczoteczka i pasta do zębów. Gumowe podeszwy i noski można też wyczyścić mleczkiem do sprzątania lub tradycyjną pastą BHP. Najcięższe do usunięcia przebarwienia usunie zmywacz do paznokci. W tym przypadku należy jednak szczególnie uważać, aby nie odbarwić przypadkiem kolorowych elementów na butach.
Zdecydowanie nie należy prać w pralce butów skórzanych. W ten sposób mogą ulec one zniekształceniu i rozciągnięciu. Skórzane buty czyścimy ręcznie. Kiedy mamy do czynienia z zabrudzeniami, które nie wniknęły w głąb skóry, a więc: błotem lub kurzem, z powodzeniem usuniemy je przy pomocy miękkiej szczoteczki lub wilgotnej szmatki. Białe buty skórzane można czyścić mlekiem z sokiem z cytryny lub mleczkiem do demakijażu.

Zamszowe buty z powodzeniem wyczyścimy przy pomocy mieszanki z łyżeczki sody oczyszczonej i szklanki mleka. Zabrudzenia z błota i kurzu wyczyścimy gumką do ścierania lub piętką od chleba. Gdy zamsz zaczyna błyszczeć, świeżość przywrócimy mu poprzez kilkuminutową „kąpiel” w parze wodnej.

Jak prać buty w pralce?

Do prania w pralce najlepiej nadają się buty materiałowe. Z powodzeniem wyczyścimy w ten sposób: trampki, tenisówki i inne buty z materiału. Należy pamiętać, aby przed wrzuceniem obuwia do pralki usunąć z niego zabrudzenia z błota, piachu i kurzu. Dodatkowo należy wyjąć sznurówki i wkładki, ponieważ pod nimi też może znajdować się trudnodostępny brud. Buty pierze się wraz z ręcznikami i w specjalnych woreczkach lub poszewkach na poduszki. Temperaturę pralki ustawa się na najniższą oraz na możliwie niskie obroty lub włącza się specjalnie dedykowany praniu butów program. Do prania butów nie dolewa się płynu zmiękczającego i używa jedynie niewielkiej ilości detergentu.

Należy pamiętać, że niektóre buty sportowe nie są dedykowane do prania w pralce. Każdorazowo należy to sprawdzać na metce obuwia. Pranie w pralce może spowodować nieuznanie ewentualnych reklamacji obuwia.

Jak prać buty sportowe w pralce?

Pytanie, jak prać buty sportowe lub jak prać adidasy w pralce to jedne z częściej pojawiających się w sieci. Tego typu obuwie często pochodzi od najlepszych marek i niejednokrotnie jest bardzo drogie. Jego właściciele więc chcą jak najdłużej cieszyć się jego pięknym wyglądem niczym prosto ze sklepu, ale jednocześnie zachować pełną gwarancję.
Pranie adidasów w pralce nie zawsze jest zalecane przez producenta. Może nawet grozić utratą gwarancji. Z tego powodu należy dokładnie czytać opisy i oznaczenia dotyczące prania, które producent zamieszcza na obuwiu.

W jakiej temperaturze prać buty?

W poniższym akapicie podpowiadamy, jak prać buty w pralce, w jakiej temperaturze prać buty oraz na jakim programie prać buty? Pamiętajmy jednak, że w pralce nie powinno się prać butów na obcasie, skurzanych, espadryli, z ozdobnymi elementami (koraliki, ćwieki, cekiny, kryształki) oraz botków.

Do pralki wkładamy jedynie buty, które przeszły już wstępne czyszczenie. Umieszczamy je w specjalnych woreczkach lub poszewkach na poduszki. Buty najlepiej prać w towarzystwie ręczników w podobnej kolorystyce. Większość pralek posiada specjalnie dedykowane programy do prania obuwia, ale jeśli Twoja do nich nie należy, to pamiętaj, aby buty prać w możliwie najkrótszym czasie, najniższej temperaturze oraz na najniższych obrotach. Przed praniem koniecznie należy wyjąć sznurówki oraz wkładki.

Rodzice pytają o to, jak prać buty?

Czy adidasy można prać w pralce?

Niektóre buty sportowe z powodzeniem można prać w pralce. Jednak każdorazowo przed wrzuceniem obuwia do bębna pralki, warto zapoznać się z oznaczeniami nadrukowanymi na ich metce. Najczęściej jest tak, że obuwia, które jest klejone nie powinno się prać. Należy również pamiętać, że na skutek wyprania butów w pralce, producent może nie uznać reklamacji, których skutki są ściśle związane z wykorzystanym sposobem czyszczenia.

Kiedy już zdecydujemy się, że chcemy nasze adidasy wyprać w pralce, należy je uprzednio oczyścić z błota i piachu. Warto również wyjąć z nich sznurówki oraz ewentualne wkładki, które nie zostały doklejone do wnętrza buta.

Czym prać buty zamszowe?

Pranie butów w pralce nie będzie sprzyjające dla każdego rodzaju obuwia. Zdecydowanie odradza się czyszczenia w ten sposób jakichkolwiek butów wykonanych ze skóry. Takie obuwie w ogóle nie powinno być czyszczone w pełnym zanurzeniu.
Pojawia się więc pytanie, w czym prać buty zamszowe? Obuwia z zamszu oraz nubuku w ogóle się nie pierze. Zabrudzenia, które powstały na ich powierzchni można w łatwy sposób usunąć mieszanką z łyżeczki sody oczyszczonej i szklanki mleka. W miksturze moczy się szmatkę i przeciera zabrudzone miejsca. Zanieczyszczenia z piasku, kurzu i błota z powodzeniem usunie też gumka do ścierania lub piętka z chleba.

Z czym prać buty w pralce?

Pranie butów w pralce wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim przed wrzuceniem ich do bębna urządzenia należy oczyścić je z błota, kurzu i piachu. Dodatkowo z butów wyjmuje się sznurówki i wkładki. Najlepiej, aby buty zostały włożone do poszewki lub specjalnego woreczka i były prane z kocami lub ręcznikami. Jak zamierzamy prać buty w pralce, to pamiętajmy, aby do prania nie dodawać płynu zmiękczającego i używać jedynie niewielkiej ilości detergentów do prania.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Moda

Kolorowa czapka na lato – co Ty na to?

Słoneczne, wiosenne dni zachęcają już do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Choć wiosna dopiero niedawno się zaczęła, już teraz warto pomyśleć o ochronie przeciwsłonecznej dla swojego malucha. Od teraz bowiem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general