Jak urządzić pokój dla 3 latka?

Pokój dla 3-latka musi być miejscem, w którym dziecko będzie czuć się swobodnie i komfortowo. Warto pamiętać, że sypialnia dziecięca to nie tylko miejsce odpoczynku, ale również zabawy i nauki. Z tego względu warto odpowiednio zaplanować pokój dla dziecka w taki sposób, aby maluch czuł się w nim możliwie najlepiej.

Jak urządzić pokój dla 3 latka? Podstawowe zasady

Rozpoczynając aranżacje pokoju dla trzyletniego dziecka, warto zacząć od podzielenia pomieszczenia na odpowiednie strefy. Nawet w niewielkim pokoju należy wydzielić kilka osobnych przestrzeni – część pomieszczenia warto wydzielić na strefę wypoczynku i wyciszenia, część na zabawę i poznawanie świata, a osobno poświęcić przestrzeń na szafy z ubraniami i zabawkami. Warto pamiętać również o tym, że prawdopodobnie pokój będzie służył dziecku również w przyszłości, gdy będzie chodziło już do szkoły. Warto więc wygospodarować również osobną przestrzeń do nauki, która na tym etapie życia dziecka może posłużyć mu na przykład do uzupełniania kolorowanek czy wyklejanek.

Pokój dla 3-latka to też miejsce, w którym dziecko może mieć swoje pierwsze preferencje i marzenia związane z wystrojem. Z tego względu warto porozmawiać z maluchem i zadbać o to, aby czuł się w swoim nowym pokoju jak najbardziej komfortowo. Oczywiście, sugestie dziecka należy brać z przymrużeniem oka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby z niektórych z nich skorzystać. Można zrobić to, np. wybierając dodatki i akcesoria do pokoju w ulubionych kolorach dziecka czy z postaciami z bajek. W przypadku ścian i mebli lepiej postawić jednak na sprawdzone, neutralne kolory i rozwiązania – dzięki temu wystrój będzie mógł posłużyć dziecku przez lata. 

Warto pamiętać również o tym, że mały pokój dla 3-latka również nie musi być nudny. Chociaż łatwiej zorganizować przestrzeń z wydzielonymi strefami i dodatkami wybranymi przez dziecko na dużym metrażu, nawet w najmniejszym pokoju można zdecydować się na rozwiązania, które umilą przestrzeń. Warto zastosować sztuczki umożliwiające maksymalne wykorzystywanie przestrzeni dostępnej w pomieszczeniu. Przykładowo, zabawki można przechowywać w specjalnych skrzynkach obitych miękkim materiałem, z których można korzystać też w charakterze siedzisk. Warto kupić łóżko dla dziecka z wbudowanymi pod nim szufladami, które umożliwią przechowywanie w nich pościeli, jak również różnego typu drobiazgów. Dzięki temu można uzyskać dużo funkcjonalnej przestrzeni.

Zobacz też: Kolory w pokoju chłopca – Jaki kolor ścian do pokoju chłopca wybrać?

Czy trzeba wybierać między funkcjonalnością a estetyką?

Częstym dylematem związanym z urządzaniem pokoju dziecięcego, przed którym stają rodzice jest wybieranie między funkcjonalnością i estetyką pomieszczenia. Wiele osób uważa, że nie da połączyć się tych dwóch kwestii, zwłaszcza w przypadku pokoju dla dziecka, w którym szybko tworzy się bałagan. Nie jest to jednak prawda. Dzięki dokładnemu przemyśleniu zagospodarowania przestrzeni można z łatwością stworzyć miejsce, które będzie równocześnie cieszyło oko, jak i pozwoli na wypoczynek i zabawę dziecku. Można to osiągnąć m.in. poprzez stosowanie wcześniej wspomnianych metod organizacji rzeczy, takich jak specjalne skrzynie czy szuflady pod łóżkiem. Warto uczyć dzieci porządku od najmłodszych lat, dlatego dobrym sposobem jest również zdecydowanie się na stworzenie stałych miejsc dla zabawek – po zabawach dziecko powinno odkładać je na swoje miejsce. To również pomaga w utrzymywaniu funkcjonalności pomieszczenia.

Doskonałym pomysłem zwiększającym funkcjonalność dziecięcego pokoju jest również wyposażenie pokoju dla 3-latka w meble z możliwością regulacji. Tego typu szafki czy stolik mogą „rosnąć wraz z dzieckiem” i służyć maluchowi przez kilka lat, nawet pomimo jego szybkiego rozwoju.

Sprawdź: Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka?

Bezpieczeństwo przede wszystkim! 

Należy podkreślić również fakt, że inspiracje do urządzania pokoju dla 3-latka powinny uwzględniać bezpieczeństwo malucha. Tak małe dzieci nie umieją jeszcze w pełni samodzielnie korzystać w bezpieczny sposób na przykład z piętrowego łóżka. Dlatego też warto uwzględnić to przy planowaniu pokoju dla trzylatka i zrezygnować z tego typu rozwiązań jeszcze na kilka lat.

Sprawdź: Jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecka?

Pokój dla chłopca 3 latka – aranżacje

Pokoik dla chłopca – 3-latka – można urządzić na wiele różnych sposobów. Warto zadbać w nim o uniwersalność i o to, aby podobał się dziecku. W pokoju trzylatka można postawić na delikatne, stonowane kolory – dobrze sprawdzi się biel albo odcienie niebieskiego na ścianach. Doskonałym pomysłem jest pomalowanie ścian nowoczesną farbą odporną na ścieranie, którą można bez problemu przetrzeć szmatką – gdy mały chłopiec ubrudzi ścianę, wystarczy przetrzeć ją przy sprzątaniu. Dzięki temu unikamy ponownego malowania pomieszczenia w krótkim czasie. W pokoju trzylatka poza łóżkiem, szafkami i stolikiem warto umieścić też miękki dywan, na którym może bawić się dziecko oraz dużo pudełek do segregowania zabawek. Jeśli pokój dla trzylatka ma być przeznaczony dla bardzo aktywnego chłopca, dobrym pomysłem jest stworzenie też kawałka przestrzeni, w której bezpiecznie może skakać i aktywnie się bawić. Warto wyposażyć tę część pokoju np. w miękką pufę.

Chłopięcy pokój urządzony w stonowanych kolorach z drewnianym meblami będzie idealnym miejscem dla trzylatka. Dodatkowym atutem są liczne pudełka na zabawki i inne drobiazgi, które bezproblemowo można umieścić w szafce. Łóżko z szufladami i drewnianymi szczebelkami to też funkcjonalny element wystroju.

Sprawdź: Jak urządzić pokój dla dziecka? Aranżacje pokoju dziecięcego

Pokój dla dziewczynki 3 latka – inspiracje

Pokój dziewczynki w wieku trzech lat warto również urządzić w stonowanych i ciepłych kolorach. Warto zrezygnować ze stereotypowo przeznaczonego dla dziewczynek różu – który nie jest lubiany przez część dzieci, a poza tym ciężko dobrać do niego dodatki. Lepszym wyborem z pewnością okażą się jasne ściany w połączeniu z dodatkami wybranym wspólnie przez dziecko i rodzica. Pomysł na pokój dla dziewczynki może opierać się na przykład na inspiracji prostym stylem skandynawskim, w którym coraz częściej urządzane są modne wnętrza. Można wybrać też bardziej przytulny styl boho, w którym królują meble i dodatki do pokoju dziecięcego z frędzlami. Do takiego pokoju doskonale nadają się wzorzyste zasłonki i dywan, a zabawki warto przechowywać w koszach wiklinowych. Taki wystrój to doskonały pomysł na pokój dla dziewczynki w wieku trzech lat, ale też dla nieco starszych dzieci, więc z pewnością posłuży dziecku przez lata. 

Sprawdź: Jaka tapeta do pokoju dziecka?

Pokój dla dziewczynki na poddaszu można z powodzeniem urządzić w przytulny sposób, wykorzystując drewniane meble i jasne kolory. Do tego typu pokoju doskonale pasują tradycyjne zabawki. Białą przestrzeń warto urozmaicić za pomocą wiklinowych dodatków, a także poduszek czy narzut w beżowych barwach. To dobry wybór też dla małego pokoju – jasne barwy optyczne go powiększą. Warto zauważyć, że zarówno pokój dla 3-latka, jak i dla 3-latki, może być zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny – wystarczy dokładnie przemyśleć jego układ i wyposażenie!

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo