Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka?

Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka – to pytanie nurtuje wiele osób mieszkających w bloku. Nawet jeśli posiadamy niewiele przestrzeni, chcielibyśmy oczywiście, aby aranżacja w pełni odpowiadała na potrzeby i zainteresowania naszej pociechy. Eksperci zapewniają, że dzięki wykorzystaniu sprawdzonych i skutecznych trików nawet najmniejszy dziecięcy pokoik zyska na atrakcyjności. Warto zatem poświęcić tej kwestii chwilę uwagi.

Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka?

Mały pokój dziecięcy w bloku to nie lada wyzwanie dla rodziców. Wielu z nich może sobie początkowo łamać głowę nad tym, czy jego funkcjonalna i komfortowa aranżacja jest w ogóle realna – ostatecznie, wszyscy mamy głęboko zakodowane przekonanie, że dzieciaki potrzebują do prawidłowego rozwoju przede wszystkim dużo przestrzeni. Jednak, zdaniem specjalistów, nawet niezwykle małe pomieszczenia nadają się do zamieszkania przez niemowlęta czy przedszkolaki. Trzeba po prostu wiedzieć, w jaki sposób rozmieszczać w nich poszczególne meble i akcesoria.

Mały pokoik da się optycznie powiększyć dzięki jasnym ścianom. Najbardziej oczywistym wyborem będzie biel, choć warto ją nieco urozmaicić kilkoma pastelami: różem, błękitem czy szarością. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby uatrakcyjnić ściany grubymi pasami albo większymi bądź mniejszymi kropkami. Grunt to nie popadać w przesadę: na podobne ozdoby dobrze będzie zarezerwować przestrzeń jednej tylko ściany. Dzięki temu unikniemy krzykliwego nadmiaru oraz wrażenia chaosu, który z pewnością nie pomagałby dziecku w wykonywaniu jego codziennych zajęć. 

Kolejnym kluczowym aspektem okaże się z pewnością oświetlenie pokoju. Na etapie planowania często pomijamy ten szczegół, traktując go jako coś oczywistego i możliwego do załatwienia w ostatniej chwili. Tymczasem właściwie rozmieszczone źródła światła posiadają istotny wpływ zarówno na atmosferę pomieszczenia, jak i na jakość życia jego mieszkańców. Nieważne, czy nasze dziecko bawi się klockami, korzysta z komputera lub odrabia lekcje – w każdej z tych sytuacji powinno otrzymywać wystarczająco dużo jasności.

Zobacz też: Jak urządzić pokój dla dziecka? Aranżacje pokoju dziecięcego

Mały pokój dziecięcy powinno się zaopatrzyć w co najmniej dwa źródła oświetlenia:

  • górne – jego zadanie polega na równomiernym docieraniu do każdej części pokoju. Powinno być przy tym na tyle delikatne, aby nie męczyć oczu i nie wywoływać nieprzyjemnych skojarzeń (np. z ostrym oświetleniem laboratoryjnym),
  • boczne – uzależnione od wieku i konkretnych aktywności naszej latorośli. Należy bowiem brać pod uwagę, że niemowlęta potrzebują na co dzień zupełnie innego światła niż dzieci starsze. Tym ostatnim powinniśmy zapewnić optymalne warunki świetlne zarówno do pracy, jak i do zabawy.

Na marginesie warto jeszcze zauważyć, że obecnie możliwości doświetlenia prywatnych pomieszczeń wykraczają daleko poza wszystko to, co było dostępne dawniej. Do dyspozycji mamy np. wielobarwne kinkiety albo świecące bawełniane kule, stanowiące źródło światła ciepłego i miękkiego. Doskonale zaspokoi ono potrzeby małego dziecka, zapewniając mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Łóżka dla dzieci do małego pokoju należałoby wybierać tak, aby mogły spełniać jak najwięcej funkcji – niekoniecznie związanych z nocnym wypoczynkiem. Hitem ostatnich lat są np. tapczany z szufladami nadającymi się do przechowywania ubrań. Taka wielofukcyjność zrekompensuje nam – przynajmniej częściowo – niedostatki miejsca w pokoju. Samo łóżko warto postawić z dala od linii okno – drzwi. Dzięki temu oszczędzimy maluchowi nadmiernych hałasów czy przeciągu. Optymalnym miejscem na łóżko byłby zatem np. róg pomieszczenia.

Zasada multifunkcyjności może towarzyszyć nam również wówczas, kiedy kupujemy pozostałe meble dziecięce do małego pokoju. Na rynku znajdziemy wiele tego typu rozwiązań – np. biurko będące jednocześnie szafą i regałem na książki albo pufy ze schowkami na różności. Drążąc temat mebli, wypada podkreślić, że ich producenci bardzo lubią wypuszczać modele w wersji “mini”: malutkie stoliczki, krzesełka, łóżeczka itd. Możemy wykorzystać tę tendencję do własnych celów, dobierając konkretny asortyment zgodnie z ilością wolnej przestrzeni w mieszkaniu.

Sprawdź: Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopca?

Bardzo mały pokój dla dziewczynki

Odpowiedź na pytanie, jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka, okazałaby się niepełna bez wskazania płci szkraba. Nie od dziś wiadomo przecież, że potrzeby i oczekiwania dziewczynek mocno się różnią od upodobań chłopców. Dzieje się tak na niemal każdym etapie rozwoju… może poza niemowlęcym.

W pokoju dla dziewczynki liczyć się będzie przede wszystkim przytulność. Nie zaszkodzi pokusić się o duże, miękkie i kolorowe poduchy oraz puszysty dywan. W oknach mogą zawisnąć pastelowe firanki z postaciami z bajek, na ścianach zaś – kolorowe plakaty zgodne z upodobaniami właścicielki pokoju. Nie powinno tu także zabraknąć większych i mniejszych pluszaków bądź kącika dla lalek. Czyli wszystkiego tego, co kilkuletnia dziewczynka z pewnością chciałaby mieć zawsze pod ręką.

Jeżeli natomiast chcielibyśmy ofiarować córce coś rzeczywiście niestandardowego, zastanówmy się nad mebelkami wykonywanymi na wymiar. Stanowią one nie tylko oryginalny pomysł na prezent, lecz także metodę maksymalnego wykorzystania całej posiadanej przestrzeni. A w przypadku bardzo małego pokoiku liczy się nierzadko każdy zaoszczędzony centymetr.

Zobacz też: Jak urządzić mały pokój dla 2 nastolatków?

Jak urządzić bardzo mały pokój dla chłopca?

Przestrzeń przeznaczona dla chłopca również powinna odzwierciedlać potrzeby i oczekiwania charakterystyczne dla jego wieku. Przygotowując pokój dla niemowlaka, będziemy zobowiązani zaufać własnemu gustowi i wyczuciu estetyki. Wielu rodziców decyduje się w takiej sytuacji na opcję klasyczną, tzn. połączenie bieli z błękitem. Nie ma w tym oczywiście nic złego, ale dla przełamania monotonii poleca się sięgać jednocześnie po jakieś ciekawe dodatki (np. kolorowe lampki w fantazyjnych kształtach).

Starszy chłopiec może już samodzielnie wypowiedzieć się w kwestii tego, co chciałby mieć w swoim pokoju na stałe. Na pewno nie zaszkodzi podsunąć mu kilku inspirujących rozwiązań, np. przyozdobienia jednej ze ścian fototapetą. Dekoracja ta, wciąż jeszcze stosunkowo słabo znana na polskim rynku, cechuje się bezproblemową aplikacją oraz nieograniczoną liczbą motywów. Drukuje się ją najczęściej na zamówienie, zgodnie ze wskazówkami i oczekiwaniami zleceniodawcy. Nasz mały synek mógłby sobie wymarzyć fototapetę przedstawiającą Układ Słoneczny, sceny rozgrywające się na Dzikim Zachodzie albo motyw zaczerpnięty z ulubionej gry. Efekt wizualny powinien się za każdym razem okazać intrygujący.

Rodziców z kolei bardziej zajmują kwestie praktyczne, związane z aranżacją małego chłopięcego pokoju. Zastanawiają się oni, co mogliby zrobić, aby wygospodarować dla syna jak najwięcej miejsca. Istnieje tu oczywiście szereg “sprytnych” rozwiązań: składane łóżko z wnęką na pościel, duża szafa z przesuwnymi drzwiami, wymyślne kombinacje wiszących półek czy rozmaite skrzynie i organizery. Wszystko to pozwoli utrzymywać pokój dla chłopca we wzorowym porządku, a zarazem przysłuży mu się pod względem estetycznym.  Stanowi też wyczerpujące rozwinięcie kwestii, jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo