Jak wygląda chrzest i jak się do niego przygotować? Poradnik dla rodziców i chrzestnych

Chrzest Święty to pierwszy sakrament w życiu. Jest to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Zgodnie z tradycją Kościoła, chrzest powinien być udzielany w pierwszych miesiącach życia maluszka. Warto wiedzieć jak przebiega cała uroczystość i o czym powinni pamiętać chrzestni oraz rodzice.

Kiedy najlepiej zdecydować się na chrzest dziecka?

Przede wszystkim należy podjąć decyzję, dotyczącą tego, kiedy będzie najlepszy termin na ochrzczenie dziecka. Wiadomo, że jeśli dziecko jest poważnie chore ochrzcić je może dowolna osoba. Wtedy decyduje się na udzielenie sakramentu jak najszybciej. 

W normalnych sytuacjach, chrzest powinien być udzielony w pierwszych miesiącach życia. Warto zdecydować się na sakrament, gdy maluszek ma od 3 do 9 miesięcy. 

Jak należy przygotować się do chrztu?

Przed zorganizowaniem chrztu, rodzice są zobowiązani do dopilnowania kilku bardzo ważnych kwestii. W Kancelarii parafialnej, muszą oni złożyć akt urodzenia dziecka, akt ślubu rodziców, a także zaświadczenie z parafii, do których należą chrzestni, które dotyczy tego, że są oni wierzący i praktykujący. 

Do kancelarii, należy się udać mniej więcej na dwa miesiące przed planowanym chrztem. W niektórych parafiach, sakrament ten jest udzielny tylko w konkretnych terminach, czyli np. w ostatnie niedziele miesiąca – warto mieć to na uwadze. 

Praktykowaną tradycją jest także organizowanie nauk przed chrztem dla rodziców i chrzestnych. Zależnie od parafii mowa o jednym lub o kilku spotkaniach. Należy wziąć w nich udział .

Przygotowując się do chrztu, należy też pamiętać o przygotowaniu kilku ważnych akcesoriów jak np.:

  1. świeca – będzie ona zapalana w trakcie ceremonii przez ojca chrzestnego, 
  2. biała szatka – matka chrzestna ma za zadanie nałożyć ją na dziecko w trakcie chrztu. 

O czym pamiętać wybierając rodziców chrzestnych?

Rodzicami chrzestnymi nie mogą być przypadkowe osoby. Przede wszystkim rola ta powinna przypadać w udziale katolikom, którzy przyjęli sakrament bierzmowania i nie żyją w niesakramentalnych związkach. 

Zazwyczaj chrzestnymi zostają członkowie bliskiej rodziny lub przyjaciele. Osoby te powinny być zaufane, a rodzice powinni mieć pewność, że będą się oni interesowali dzieckiem, nie tylko od święta. Chrzestni muszą w swoich parafiach uzyskać stosowne zaświadczenia. 

Jak przebiega chrzest?

Chcąc ochrzcić swoje dziecko, warto także przypomnieć sobie jak właściwe wygląda chrzest. Cała ceremonia jest bardzo uroczysta. Najpierw kapłan pyta rodziców o imię jakie wybrali dla swojej pociechy, rodzice podają imię, które wcześniej zostało skonsultowane z księdzem. Następnie kapłan zadaje rodzicom pytanie: “o co prosicie Kościół św. dla …?” rodzice odpowiadają “o chrzest”. I wtedy rozpoczyna się właściwa ceremonia. Kapłan informuje rodziców o obowiązku wychowania dziecka w wierze chrześcijańskiej i pyta czy są oni świadomi tego obowiązku. Rodzice odpowiadają “jesteśmy świadomi”. 

W dalszej części ceremonii, ksiądz zwraca się do chrzestnych i ich także pyta, czy są gotowi pomagać w wypełnieniu tego obowiązku. Chrzestni odpowiadają “Jesteśmy gotowi”. Kapłan wita więc dziecko we wspólnocie chrześcijańskiej i znaczy je znakiem krzyża, po tych słowach zbliża się do dziecka i nakreśla na jego czole krzyż oraz prosi rodziców i chrzestnych by wykonali to samo. 

Następnie kapłan podprawia Mszę świętą, która przebiega normalnie, aż do kazania, po którym ma miejsce najważniejszy moment. Chrzestna powinna przygotować szatkę, a chrzestny świecę. Ksiądz odmawia stosowną modlitwę, a po niej następuje odnowienie przyrzeczeń chrzestnych polegające na zadawaniu szeregu pytań rodzicom i chrzestnym. Po zakończeniu tej części, następuje polanie głowy wodą przy słowach “… ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Dziecko zostaje namaszczone Krzyżmem Świętym, a matka chrzestna przykrywa je białą szatką. Kiedy kapłan mówi o “przyjęciu światła Chrystusa” – chrzestny zapala świecę od paschału. Po tych czynnościach Msza jest kontynuowana. 

Jaki prezent  na chrzest?

Prezent na chrzest to kwestia, która zastanawia wiele osób. Świetnie sprawdzą się np. wszelkie pamiątki jak np. złoty medalik, Pismo Święte, książeczka pamiątkowa, kolczyki itd. Niektórzy decydują się na prezenty, dzięki którym rodzice mogą zbierać pamiątki z dzieciństwa malucha, czyli np. glinka, w której można odcisnąć nóżki, pudełko na pukle włosów, czy ząbek, album ze zdjęciami lub książka do notowania wszelkich osiągnięć rozwojowych. Czasem trafione mogą się okazać bardziej praktyczne prezenty jak np. fotelik, elementy wyprawki itd. Możliwości jest bardzo wiele. 

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo