8 skutecznych porad, jak zmotywować dziecko do nauki języka obcego. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i innych rodziców!

Rozpoczęcie nauki języka obcego już we wczesnym dzieciństwie niesie za sobą wiele korzyści. Kilkuletnie dzieci mają naturalną zdolność przyswajania wiedzy językowej, co pozwala osiągnąć naprawdę imponujące rezultaty właściwie bez wysiłku. Edukacja w tym zakresie pomaga również rozwijać umysł maluszka i może stanowić bezcenną inwestycję w przyszłość. Ważna jest jednak systematyczność i konsekwencja, a dzieciom niestety czasami może brakować entuzjazmu, szczególnie gdy czują presję. Jak zmotywować dziecko do nauki języka obcego, aby było to skuteczne?

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce się uczyć?

Każdy, kto choć raz rozpoczynał naukę języka obcego, doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to bardzo trudne i mozolne zadanie. Cały proces można jednak znacznie przyśpieszyć i ułatwić, jeśli przygotujemy solidne podstawy już w okresie wczesnego dzieciństwa. Maluchy w wieku kilku lat do mniej więcej 10. roku życia posiadają niezwykłą zdolność do przyswajania nowej wiedzy, w tym językowej. Ich umysły są dużo bardziej chłonne i otwarte niż w przypadku dorosłych, dlatego są w stanie szybko i bez wielkiego wysiłku zdobyć podstawowe umiejętności komunikacyjne, zapamiętać pierwsze słowa i zwroty, a także uzyskać naturalny akcent. Do osiągnięcia sukcesu niezbędna będzie jednak pomoc rodziców, którzy w miarę możliwości powinni starać się pracować z dzieckiem, zapewniać mu materiały i odpowiednie warunki do rozwoju.

Zazwyczaj kilkuletnie maluchy są zafascynowane nowością, jaką jest język obcy, i z chęcią rozpoczynają swoją przygodę. W zależności od dziecka początkowy entuzjazm prędzej czy później jednak słabnie i nasza pociecha może unikać kontaktu z językiem. Co zrobić w takiej sytuacji, aby nie stracić pierwszych postępów? Jak skutecznie zmotywować dziecko do nauki języka obcego?

1. Przede wszystkim dobra zachęta

Dorośli doskonale wiedzą, że każdy czas poświęcony nauce języka to inwestycja w przyszłość. Do dzieci jednak, zwłaszcza kilkuletnich, takie argumenty z pewnością nie trafią. Nie ma więc sensu tłumaczyć, że znajomość języka to lepsze perspektywy czy lepsza praca. Warto jednak próbować zachęcić malucha w inny sposób, wykorzystując jego zainteresowania. Można włączyć najnowszą bajkę o ulubionych bohaterach czy kupić nową książkę, które nie mają jeszcze tłumaczenia na polski, aby pokazać dziecku, że w oryginale mogłoby poznać treść już teraz. Znajomość języka angielskiego przydaje się również, jeśli chcemy na bieżąco śledzić trendy z TikToka czy Youtube’a – wielu twórców pochodzi z krajów anglojęzycznych. Takie “praktyczne” zastosowanie zdobytej wiedzy może rzeczywiście zachęcać dziecko do nauki.

2. Połącz naukę z zabawą

Nauka języka obcego nie powinna kojarzyć się dziecku z przykrym obowiązkiem czy przymusem. Ciągłe powtarzanie słówek czy przyswajanie wiedzy z podręcznika nie tylko szybko staje się nudne, ale przede wszystkim nie jest efektywne w przypadku najmłodszych. Już nie raz udowodniono, że dzieci uczą się najskuteczniej, gdy robią to w formie zabawy. Dlatego w ramach edukacji warto wykorzystywać gry (planszowe, obrazkowe, ruchowe czy słowne, np. memory po angielsku czy gra z pokazywaniem). Do zajęć można wprowadzić także specjalne gadżety (np. naklejki z nazwami przedmiotów w języku obcym) czy aplikacje, które urozmaicą wspólną naukę.

3. Nie szczędź pochwał!

Poznawanie języka to proces żmudny, czasami również najmłodsi mogą być sfrustrowani, że coś im nie wychodzi, nie mają energii. W takiej sytuacji nie należy wywierać dodatkowej presji czy zachęcać do nauki na siłę. Lepiej sprawdzą się słowa otuchy, pochwalenie wszystkich dotychczasowych osiągnięć – liczą się nawet te najmniejsze postępy. Zamiast oceniać i poprawiać, lepiej doceń starania i okaż radość z tego, co dziecko już potrafi. Nic tak nie motywuje do dalszego działania, jak poczucie bycia rozumianym, akceptowanym i kochanym, bez względu na ewentualne błędy czy niedoskonałości.

4. Ćwiczcie wspólnie

Warto pokazać dziecku, że poznawanie języka obcego to nie jest przykry obowiązek, a może być świetną okazją do wspólnej zabawy. W zupełności wystarczy 15-20 minut dziennie (w zależności od tego, jak długo dziecko zachowa koncentrację i zainteresowanie). Można w tym czasie zagrać w jakąś językową grę, przeprowadzić krótki dialog, pobawić się (np. kto wymieni więcej warzyw/owoców po angielsku lub kto zna więcej nazw przedmiotów w domu po angielsku). Jeśli dziecko zobaczy, że dla rodzica to również radość i ciekawa aktywność, chętniej będzie podchodził do nauki. Tym bardziej, że będzie to doskonała okazja na spędzenie wspólnego czasu i zacieśnianie więzi.

Zobacz: Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego? Odpowiedni wiek może być kluczowy w osiągnięciu pożądanych rezultatów

Jak zmotywować dziecko do nauki języka obcego?

Dzieci szybko się dekoncentrują, tracą zapał lub znajdują zainteresowanie w czymś innym. Trudno wymagać od nich, aby zaczęły przyswajać wiedzę w sposób szkolny, tym bardziej, że z pewnością nie będzie to efektywne. Lepiej zastosować sprawdzone strategie, które nie tylko zmotywują, ale i przyniosą oczekiwane rezultaty.

5. Używaj materiałów dostosowanych do wieku i zainteresować dziecka

Rozpoczynanie z dzieckiem nauki od zbyt zaawansowanych materiałów i zagadnień tylko zniechęci dziecko do dalszego rozwijania umiejętności. Maluch będzie znudzony lub sfrustrowany, a sam język obcy będzie kojarzył mu się wyłącznie z negatywnymi emocjami. W pierwszej kolejności należy wprowadzić słownictwo związane z najbliższym otoczeniem np. z rodziną, domem, przedszkolem czy placem zabaw.

6. Wprowadź język obcy do codziennego życia

Niezwykle ważnym aspektem nauki języka obcego jest regularny kontakt z nim, w przeciwnym wypadku dziecko może szybko stracić osiągnięte postępy. Ważne jest więc, aby rodzice spróbowali wyrobić pewną rutynę dla swoich dzieci – np. codziennie czytamy lub słuchamy jednej bajki po angielsku czy prowadzimy krótką pogawędkę.

7. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Jeśli rodzice uznają, że ich pociecha dojrzała już do etapu, aby wziąć udział w profesjonalnych zajęciach językowych, nie warto zwlekać ze znalezieniem odpowiedniej szkoły. Na pierwsze lekcje można zapisywać już maluchy od 4. roku życia oczywiście pod warunkiem, że będą one dopasowane do wieku i potrzeb. Powinny być również prowadzone przez doświadczonych nauczycieli, którzy wiedzą, jak zaciekawić i zaangażować małego ucznia w taki sposób, aby nauka języka obcego była nie tylko przyjemna, ale i skuteczna. Kluczem do sukcesu będzie edukacja w formie zabawy, z naciskiem na konwersacje.

8. Nie naciskaj

Najważniejsze w nauce języka obcego jest to, aby dziecko robiło to z przyjemnością, w pewnym sensie mimochodem – np. przy okazji zabawy czy codziennych czynności. Pod presją i pod przymusem jeszcze nikt się niczego porządnie nie nauczył, a wiedza i umiejętności zdobyte w ten sposób na pewno nie będą się kojarzyć dobrze.

5 darmowych lekcji próbnych! Newsletter z materiałami dla rodziców.

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj eksperckie materiały na temat wychowania dzieci. Na dobry początek otrzymasz od nas 5 darmowych lekcji próbnych!

Zgody:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo