Czy ulga na dziecko jest zależna od dochodu? Niektórzy powinni zwrócić uwagę na wynagrodzenie

Zbliża się okres rozliczeń podatkowych za 2022 rok. Warto więc zorientować się, jakie ulgi nam przysługują i na jakich zasadach można z nich skorzystać. Większość rodziców może skorzystać ze specjalnego odliczenia na dzieci, ale -zgodnie z przepisami – podatników obowiązują pewne warunki. Czy ulga na dziecko jest zależna od dochodu?

Ulga prorodzinna za 2022. Komu przysługuje?

Co roku ulga na dzieci jest najczęściej wykorzystywanym odliczeniem przy okazji składania rozliczeń podatkowych. Ze zwrotu mogą skorzystać rodzice, a także rodzice chrzestni oraz opiekunowie prawni. Przysługuje na dzieci, które:

  • nie ukończyły jeszcze 18. roku życia,
  • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną bez względu na wiek, 
  • nie ukończyły jeszcze 25. roku życia i wciąż się uczą (np. studiują) pod warunkiem, że ich roczny dochód nie przekracza dwunastokrotności kwoty renty socjalnej, brutto.

Możliwość odliczenia ulgi na dziecko dotyczy wyłącznie tych podatników, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych, przy zastosowaniu skali podatkowej i korzystają z formularzy PIT 36 i PIT 37.

Wysokość ulgi na dziecko zależy od liczby dzieci i wynosi:

  • 92,67 zł miesięcznie w przypadku jednego dziecka, 
  • 92,67 zł miesięcznie na drugie dziecko, 
  • 166,67 zł miesięcznie na trzecie dziecko,
  • 225 zł miesięcznie na czwarte i każde kolejne dziecko.

Kwoty te sumują się, co oznacza, że w przypadku wychowywania czwórki dzieci rodzice mogą odliczyć za każdy miesiąc 2×92,67 zł + 166,67 zł + 225 zł, co daje łącznie kwotę 6924,12 zł rocznie.

Zobacz: Dofinansowanie do przedszkola. 400 zł przysługuje rodzicom najmłodszych dzieci, ale są pewne warunki

Czy ulga na dziecko jest zależna od dochodu?

Właściwie nie trzeba spełniać żadnych skomplikowanych warunków, aby odliczyć ulgę prorodzinną. W pewnych określonych w ustawie przypadkach jest ona jednak uzależniona od dochodu. Na poziom swojego rocznego wynagrodzenia powinni zwrócić uwagę rodzice wychowujący jedno dziecko, ponieważ to właśnie ich dotyczy ten zapis. Próg dochodowy nie obowiązuje natomiast rodziców, którzy mają co najmniej dwójkę dzieci na utrzymaniu.

Limity dochodu do ulgi na dziecko wynoszą:

  • 112.000 zł w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim (sumuje się dochody podatnika i jego małżonka),
  • 112.000 zł w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko,
  • 56.000 zł w przypadku podatników niepozostających w związku małżeńskim.

Kryterium dochodowe brane jest pod uwagę również w przypadku odliczania ulgi na pełnoletnie dziecko. Ustawodawca przewiduje możliwość zmniejszenia podatku w takiej sytuacji pod warunkiem, że dziecko (maksymalnie do 25. roku życia) wciąż się uczy (np. studiuje) i pozostaje w głównej mierze na utrzymaniu rodziców. Dorosłe dziecko nie może jednak zarobić w ciągu roku więcej niż 16 061,28 zł brutto.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo