Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży? [TABELA] Ważne wskazówki dla zdrowia mamy i dziecka
Przyrost wagi w ciąży – nie tylko dziecka, ale także mamy – to jeden z podstawowych wyznaczników, czy ciąża przebiega prawidłowo. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga w ciąży mogą prowadzić do komplikacji. Jaka jest odpowiednia waga w ciąży?
![Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży? [TABELA] Ważne wskazówki dla zdrowia mamy i dziecka](https://www.rodzice.pl/wp-content/uploads/2021/05/przyrost-wagi-w-ciazy.jpg)
- Obliczanie prawidłowej wagi w ciąży bazuje na BMI kobiety sprzed ciąży.
- Przyszłe mamy rozpoczynające ciążę z niedowagą lub prawidłowym BMI powinny przytyć kilkanaście kilogramów w czasie ciąży. Z kolei kobiety z nadwagą nie powinny przybrać więcej, jak kilka kilogramów.
- Dokładne tabele przyrostu wagi obejmują zarówno poszczególne trymestry, jak i tempo przyrostu masy w perspektywie tygodniowej.
- Kontrola wagi w ciąży powinna być na bieżąco prowadzona przez lekarza i/lub położną.
Przyrost wagi w ciąży
Każda mama, która martwi się, że w porównaniu do ciężarnych koleżanek przybiera zbyt szybko lub zbyt wolno, powinna wiedzieć, że prawidłowy przyrost wagi w ciąży to kwestia indywidualna. Istnieją odpowiednie przeliczniki, które pozwalają sprawdzić, czy nabywane kilogramy mieszczą się w normie. Wszystkie bazują na wadze sprzed ciąży i są związane z posturą przyszłej mamy.
Należy pamiętać, że przybieranie na wadze w ciąży jest procesem zupełnie naturalnym i absolutnie nie jest to czas wdrażania diet odchudzających. Z drugiej jednak strony, wbrew obiegowej opinii, ciąża nie powinna być też okresem w którym przyszła mama zupełnie nie przejmuje się wskazówkami na wadze. Zbilansowana dieta i odpowiednia ilość aktywności fizycznej są tak samo istotne w czasie ciąży, jak i na co dzień i nie wolno o nich zapominać. Prawidłowe tycie w ciąży pozwala lekarzowi prowadzącemu stwierdzić, czy kobieta odżywia się odpowiednio i czy przypadkiem nie ma wskazań do pogłębionych badań tarczycy czy w kierunku cukrzycy ciążowej.
Kilogramy w ciąży dzielą się na te, które “znikają” niemal natychmiast po porodzie i na takie, które znikają stopniowo w okresie połogu i następujących tygodni. Te pierwsze są związane z masą dziecka, łożyska, wodami płodowymi. Wkrótce po porodzie młodej mamie ubywa także płynów z organizmu: nadmiaru krwi (w ciąży przybywa jej ok. 2 litrów) i zatrzymanej w ostatnich tygodniach ciąży – wody. W późniejszym okresie zaczyna ubywać nabytej w ciąży tkanki tłuszczowej, szczególnie, jeśli przyszła mama karmi piersią.
Generalna zasada dotycząca prawidłowego przyrostu masy w ciąży mówi, że im szczuplejsza kobieta, tym więcej w ciąży powinna przybrać. Kobiety, których wskaźnik BMI przed ciążą był prawidłowy, powinny przybrać nawet kilkanaście kilogramów. Tymczasem panie o BMI w górnych granicach mają “margines” nie większy niż kilka kilogramów.
Tabela wagi w ciąży

Waga w czasie ciąży jest ściśle kontrolowana przez lekarza prowadzącego, który przy każdej wizycie zapisuje aktualny jej status. W ten sposób wszelkie nieprawidłowości są zawczasu wyłapywane, a następnie odbywają się poszukiwania ich przyczyny. Każda przyszła mama powinna także samodzielnie kontrolować swoją wagę tydzień po tygodniu. Warto w tym celu pytać swojego lekarza o to, ile powinno się przytyć w poszczególnych tygodniach ciąży, aby mieć pewność i komfort psychiczny, że wszystko postępuje zgodnie z planem. Oczywiście drobne odstępstwa od wskazań lekarskich nie są powodem do niepokoju. Każda ciąża jest inna i w ocenie tego, czy przebiega prawidłowo należy uwzględnić wiele czynników, w tym wagę wyjściową matki, jej posturę, tryb życia, a nawet porę roku.
Obliczanie wagi w ciąży jest zatem odrobinę trudniejsze niż w przypadku zwykłego wskaźnika BMI. Z tego powodu internetowe kalkulatory i tabele pozostawiają spory margines. Najlepszym sposobem aby kontrolować przyrost wagi w ciąży w kolejnych tygodniach jest zatem bycie pod opieką lekarską i/lub położnej. To, co warto jeszcze zapamiętać to fakt, że chociaż ciąża zmienia kobiece ciało, nie jest sama w sobie powodem powstawania nadwagi. Kobiety, które znacznie przybrały w ciąży i mają problemy ze zrzuceniem nadmiarowych kilogramów w późniejszym okresie, najczęściej już przed ciążą miewały problemy z utrzymaniem wagi. Nie jest zatem prawdą, że każda ciąża musi wiązać się z otyłością.
Waga w ciąży – trymestry
Prawidłowe przybieranie na wadze w ciąży rozpatruje się w perspektywie tygodniowej, ale przede wszystkim – trymestrowej. Waga w pierwszym trymestrze według zaleceń lekarskich nie powinna być zwiększona bardziej, niż o 2-3 kilogramy w stosunku do okresu przed ciążą. Dla pań z prawidłowym BMI przed ciążą norma wynosi ok. 1,5 kg. Pod koniec I trymestru dziecko waży kilkanaście gramów, a łożysko ok. 50 gramów, z kolei zapotrzebowanie energetyczne płodu nie wynosi więcej jak 1,5 g białka dziennie. Jak widać nie ma zatem fizjologicznego powodu, dla którego waga musiałaby w tym okresie drastycznie się zwiększać.
Wiele przyszłych mam cierpi w I trymestrze z powodu intensywnych wymiotów, jadłowstrętu i innych dolegliwości żołądkowych. W konsekwencji może to prowadzić nawet do utraty wagi w stosunku do tej sprzed ciąży. To także pozostaje w granicach normy, jeśli utrata wagi nie jest znaczna (wynosi maksymalnie kilka kilogramów), nie jest związana z odwodnieniem i skrajnym wyczerpaniem organizmu, a lekarz prowadzący nie ocenia jej jako zagrażającej zdrowiu matki i dziecka.
Waga w drugim trymestrze zmienia się szybciej, ponieważ potrzeby dziecka znacznie się zwiększają. Pod koniec tego etapu ciąży będzie ono ważyć około 1 kilograma, a płyn owodniowy zwiększy swoją objętość do 0,5 litra. W II trymestrze ciąży większość przyszłych mam obserwuje zatem skokowy przyrost wagi, wynoszący nawet po 0,5 kg tygodniowo. Waga w trzecim trymestrze ciąży może zmieniać się równie dynamicznie, jednak to już nie za sprawą szybkiego przyrastania masy dziecka (w ostatnich tygodniach ciąży nie zwiększa się ono znacząco), ale magazynowania przez organizm mamy wody do produkcji krwi i mleka, zwiększania się piersi. III trymestr ciąży często wiąże się także z zaparciami, które “sztucznie” mogą podwyższać wagę ciała.
Powyżej prezentujemy ogólną tabelkę pokazującą przyrost wagi w ciąży w zależności od BMI przyszłej mamy z okresu przed ciążą.
Co powinno Cię zaniepokoić?
Kontrola wagi w ciąży to podstawowy wskaźnik tego, czy wszystko jest w porządku. Zarówno zbyt szybki przyrost masy, jak i zbyt wolny powinien wzbudzić nasz niepokój. Za zbyt szybki przyrost wagi uważa się przybieranie więcej, niż 1 kilograma tygodniowo (u osób z wysokim wyjściowym BMI – nawet 0,5 kg) lub nagłe przybranie niemal z dnia na dzień. Ten drugi przypadek może być związany ze stanem zapalnym lub chorobowym zatrzymaniem wody (np. ze względu na nerki) i przeważnie towarzyszy mu opuchlizna twarzy i łydek. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Odpowiednia waga w ciąży nie powinna być też zbyt niska. Jeśli mijają kolejne tygodnie ciąży, a wskazówki na naszej wadze nie pokazują żadnego postępu lub wręcz tracimy kilogramy, to także powinno być powodem do niepokoju. Wyjątkiem jest I trymestr ciąży, jeśli wiąże się z intensywnymi wymiotami – w takiej sytuacji utrata wagi (nie większa, niż parę kilo) jest naturalna i w większości przypadków wszystko wraca do normy w II trymestrze.
Nadwaga w ciąży
Nadwaga w ciąży wbrew pozorom nie sprzyja urodzeniu dużego dziecka. Dzieje się tak, ponieważ nadwadze często towarzyszy nadciśnienie, a to utrudnia dostarczanie składników odżywczych dziecku. Nadciśnienie to jednak nie jedyna choroba, która wiąże się z otyłością w ciąży. Nadmiar kilogramów może powodować wzmożone bóle kręgosłupa, sprzyjać powstawaniu żylaków i obrzęków, utrudniać oddychanie, a także komplikować akcję porodową. Przyszłe mamy z nadwagą mogą też słabiej odczuwać ruchy dziecka, przez co zbyt późno odbierają niepokojące sygnały (jak zbyt słabe lub zbyt intensywne ruchy). Nadwadze może także towarzyszyć cukrzyca ciążowa, chociaż w tym przypadku to raczej cukrzyca jest powodem nadwagi, a nie odwrotnie, jak ma to miejsce w przypadku nadciśnienia.
Niedowaga w ciąży
Prawidłowe BMI mieści się w przedziale od 18,5 do 24,9. Jeżeli jest niższe na początku ciąży, a przyszłej mamie nie uda się zmienić nawyków żywieniowych, może to prowadzić do komplikacji zdrowotnych zarówno jej, jak i dziecka. Dzieci mam z niedowagą często miewają kłopoty o podłożu neurologicznym i rodzą się przedwcześnie. Ciężarne z niedowagą są bardziej podatne na anemię, cierpią z powodu bólów głowy i osłabienia, a w dłuższej perspektywie po ciąży mogą obserwować skutki awitaminozy, takie jak wypadanie włosów, dużą łamliwość paznokci, problemy hormonalne, a w wieku dojrzałym – osteoporozę.
Należy jednak pamiętać, że niedowaga jest powiązana z niedożywieniem, ale niedożywione mogą być także ciężarne (a przez to ich dzieci) o prawidłowej wadze i nadwadze. Zbilansowana dieta w ciąży powinna bowiem bazować na odpowiedniej podaży składników odżywczych i ogólnej kaloryczności. Zaburzenie tych proporcji (np. spożywanie odpowiedniej dawki kalorii, ale w postaci fast foodów lub na odwrót – spożywanie zdrowych produktów, ale o zbyt niskiej zawartości energetycznej) może skutkować poważnymi konsekwencjami.
Rodzice pytają o przyrost wagi w ciąży
Ile powinno się przytyć w ciąży?
To, ile kilogramów powinna przybrać każda przyszła mama w ciąży jest kwestią indywidualną. Odpowiedni przedział dla poszczególnych trymestrów obliczany jest na podstawie BMI kobiety sprzed ciąży; tego, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, a także z uwzględnieniem różnych zmiennych, jak pora roku czy przebyte w ciąży choroby. Ogólne wytyczne lekarzy wskazują, że im szczuplejsza kobieta, tym więcej kilogramów w ciąży powinna przybrać. Bieżąca kontrola wagi ciężarnej powinna odbywać się w ramach co miesięcznych wizyt u lekarza.
Jak obliczyć BMI w ciąży?
BMI w ciąży jest trudniejsze do obliczenia, niż “normalne”. Należy bowiem uwzględnić tydzień ciąży i dodatkowe zmienne, których obliczając zwykłe BMI (waga podzielona przez wzrost do kwadratu) nie bierze się pod uwagę. Dlatego w tym celu przygotowano specjalne kalkulatory lub tabele z przyrostem kilogramów.
Kiedy jest największy przyrost wagi w ciąży?
Największy przyrost wagi w ciąży przypada na trymestr drugi i początek trzeciego. Zarówno na początku ciąży, jak i w ostatnich tygodniach obserwuje się spowolniony przyrost masy ciała lub wręcz zatrzymanie wagi na określonym poziomie.
Ile trwa matura z polskiego? Jaki jest próg zaliczenia? Uczniowie mają sporo czasu na pisanie
Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci. Co kryje prawdziwa historia legendarnego biskupa?
Czy 3 grudnia jest niedziela handlowa? Przed świętami będą jeszcze dwie okazje na dodatkowe weekendowe zakupy
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Kiedy matury próbne 2023/2024? CKE ogłosiła oficjalne terminy, uczniom nie zostało wiele czasu
Prezenty na Mikołaja dla dzieci 10 lat. Te pomysły zachwycą najmłodszych!
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Zdrowie w ciąży
- Waga w ciąży
- Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży? [TABELA] Ważne wskazówki dla zdrowia mamy i dziecka
Biżuteria na zawsze
Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...
Czytaj dalej →Kalendarz szczepień + analiza SWOT
We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka. Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...
Czytaj dalej →Cicha strefa bez dziecka w samolocie?
Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem