Jak zrobić strój świętego? Sprawdzone sposoby na kostium dla dzieci

Przygotowanie odpowiedniego stroju na imprezę dla dzieci to dla rodziców nie lada wyzwanie, tym bardziej jeśli w planach jest przebranie za świętego. Kostium tego rodzaju przydaje się nie tylko na jasełka czy na kolędowanie, ale także na cieszące się coraz większą popularnością bale Wszystkich Świętych lub konkurujące z Halloween imprezy kościelne. Jak zrobić więc strój świętego?

Jak zrobić strój świętego?

W wielu miejscach w Polsce pod koniec października zamiast halloweenowych imprez coraz częściej organizuje się bale Wszystkich Świętych. Często na wzięcie w nich udziału decydują się osoby, które nie przepadają za amerykańską tradycją i wolą przebrać dzieci za świętych i anioły zamiast za duchy, szkielety czy wampiry. Bal Wszystkich Świętych to również wydarzenie nieco bliższe naszej kulturze, ponieważ ma związek ze świętem wypadającym 1 listopada. Można powiedzieć, że są to imprezy o charakterze religijnym, które urządza się w odpowiedzi na zabawy Halloween.

Na tego typu imprezy dzieci zazwyczaj przebierają się za świętych lub anioły. Jeśli chcemy przygotować strój samodzielnie, warto najpierw wybrać konkretnego świętego i zapoznać się z jego życiorysem. Być może odnajdziemy w nim coś, co zainspiruje nas do stworzenia kostiumu – wielu świętych ma przypisany swój indywidualny atrybut.

Warto pamiętać, że większość świętych żyła w bardzo odległych czasach, kiedy ludzie nosili długie szaty – dlatego do przygotowania stroju może przydać się długa suknia (np. alba z I komunii) lub jakieś stare prześcieradło, obrus, ewentualnie zasłony. Do tego wystarczy pas lub sznurek, aby przewiązać szatę w pasie. Ciekawym uzupełnieniem takiego stroju będzie złota aureola. Można spróbować wykonać ją przy pomocy plastikowej opaski do włosów, kawałka drutu oraz fragmentu złotego łańcucha na choinkę. Jak to zrobić? Drut mocujemy przy opasce (najlepiej, aby była w takim kolorze, aby nie odróżniała się od włosów), a następnie formujemy z drutu okręg, wokół którego oplatamy łańcuch.

Aureolę można wykonać również z papieru – szczegółową instrukcję można znaleźć w poniższym filmie, który pochodzi z kanału YT Katecheza przedszkolaka.

Zobacz: Strój na Halloween dla dzieci: jak zrobić samemu?

Jak zrobić strój Maryi?

Maryja jest zazwyczaj przedstawiana w bardzo charakterystyczny sposób. Jej strój opiera się z reguły na dwóch barwach – bieli oraz błękitu. Podstawę stanowi długa do ziemi biała suknia, przewiązana w talii złotą lub błękitną szarfą. Na ramionach ma jednak dodatkowo narzuconą błękitną pelerynę. Aby wykonać taki strój, można znaleźć gotową suknię i narzutkę, ale równie dobrze sprawdzi się obrus, niewykorzystywane już prześcieradło lub stare zasłony. Maryja zazwyczaj ma również zakrytą głowę – kawałkiem długiego, spływającego aż na ramiona materiału, najczęściej w kolorze białym.

Sprawdź: Halloween a prawo i Kościół: Czy można obchodzić Halloween w Polsce 2022?

Jak zrobić strój świętego Józefa?

Święty Józef był skromnym, spokojnym cieślą, co odzwierciedla również jego strój, który jest dość prosty i zachowany w stonowanych barwach – najczęściej beżu i brązu. Podobnie jak w przypadku kostiumu Maryi, strój świętego Józefa dla dziecka można wykonać przy użyciu kawałka starych zasłon, poszewek czy obrusów. Brązowy/beżowy materiał powinien być długi i sięgać aż do ziemi, po dopasowaniu go należy przewiązać dziecko w pasie sznurkiem lub paskiem. Na wierzch warto zarzucić np. kamizelkę – powinna być jednak dosyć luźna (np. kamizelka taty na ryby). Święty Józef jest również bardzo często przedstawiany z nakryciem głowy – kawałkiem dłuższego materiału obwiązanym tasiemką. Zazwyczaj ma również w ręku długą laskę, na której się podpiera.

Zobacz: Jak zrobić sztuczną krew? Kilka praktycznych wskazówek na Halloween

Czytelnicy pytają, jak przebrać dziecko za świętego

Jak przebrać się za świętego?

Ważne jest przygotowanie długiej sukni, ponieważ większość świętych żyła w dość odległych czasach, kiedy wszyscy nosili takie stroje. Warto również zapoznać się z życiorysem wybranego świętego, aby znaleźć jakieś cechy charakterystyczne lub atrybuty.

Jak zrobić aureolę dla chłopca?

Można wykorzystać w tym celu kawałek drutu, który należy szczelnie opleść np. złotym łańcuchem na choinkę. Następnie drut można przymocować np. do opaski do włosów.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo