Czy można nie obronić pracy magisterskiej? Studenci zastanawiają się, czy to tylko formalność

Obrona pracy magisterskiej to zwieńczenie długiej studenckiej drogi i ostatni krok do uzyskania stopnia zawodowego. Sama procedura składa się przede wszystkim z rozmowy temat pracy oraz zagadnień z wybranego okresu studiów. Chociaż zdający zwykle znają dokładnie zakres materiału do opracowania i opanowania, zdarza się, że nie wszystko idzie zgodnie z planem. Czy można nie obronić pracy magisterskiej? Czy da się nie obronić pracy licencjackiej? Co dalej?

Czy można nie obronić pracy magisterskiej?

Przeważnie to napisanie pracy dyplomowej w odpowiednim terminie jest największym wyzwaniem dla studenta. Obrona zwykle przebiega już prosto i bez komplikacji, a zdecydowana większość zdaje ten egzamin bez problemu, uzyskując tytuł magistra bądź licencjata. Wbrew pozorom jednak obrona nie zawsze jest formalnością i zdarzały się już przypadki niezaliczenia. Należą one co prawda do rzadkości, ale nie są zupełnie nieprawdopodobne.

Wysoki odsetek sukcesów podczas egzaminów dyplomowych wynika z charakteru tej procedury. Obrona skupia się bowiem przede wszystkim wokół tematu napisanej pracy. Komisja egzaminacyjna, w której skład wchodzi promotor pracy, recenzent i przewodniczący komisji, zadają pytania dotyczące omawianego w pracy zagadnienia oraz innych partii materiału z wybranego okresu studiów, dotyczących np. przedmiotu seminarium (listę zagadnień do opracowania student otrzymuje niekiedy wcześniej od promotora). Na wielu uczelniach od studenta wymaga się przygotowania prezentacji na temat swojej pracy, ale nie wszędzie istnieje taka zasada. Formułę obrony warto skonsultować z promotorem lub sprawdzić w regulaminie uczelni.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, nic dziwnego, że obrona dla większości studentów jest wyłącznie formalnością. Brak odpowiedniego przygotowania może jednak skutkować niezdaniem.

Zobacz: Fakultety na studiach. Na czym polegają i czy są obowiązkowe? Odpowiedź nie zawsze jest oczywista

Nieobronienie pracy magisterskiej. Co jeśli się nie obronię?

Nieobroniona praca dyplomowa nie oznacza utraty szans na uzyskanie tytułu. Wiele zależy jednak od regulaminu uczelni. Większość szkół wyższych umożliwia studentowi w takiej sytuacji ponowne podejście do egzaminu, najczęściej przed upływem miesiąca. Zwykle zdającym przysługuje także prawo, aby odwołać się od oceny.

Sprawdź: Uzasadnienie wniosku o przedłużenie terminu oddania pracy. Co powinno zawierać podanie?

Co jeśli nie odpowiem na pytania na obronie?

Pytania od komisji egzaminacyjnej dotyczą zwykle bezpośrednio pracy dyplomowej lub tematów z nią związanych, ewentualnie podobnych zagadnień omawianych w toku studiów. Z tego względu nieodpowiedzenie na pytanie może świadczyć o braku niezbędnej wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Nie należy jednak za bardzo się przejmować. Komisje są zwykle przyjaźnie nastawione do studenta, rozumieją, że to stresujący moment i zdającego mogą zjeść nerwy, jedno czy dwa potknięcia nie powinny zaważyć na wyniku egzaminu.

Zobacz: Co kupić komisji na obronę? Uniwersalne podarunki, które sprawdzą się najlepiej

Czytelnicy pytają, czy można nie obronić pracy dyplomowej/magisterskiej

Czy można się nie obronić? Czy można nie zdać obrony licencjatu?

Tak, można nie zdać egzaminu dyplomowego.

Nie obroniłam pracy magisterskiej – co teraz?

Większość uczelni pozwala na wyznaczenie drugiego terminu.

Czy da się nie obronić pracy magisterskiej?

Tak, jest to prawdopodobne, ale niezwykle rzadkie.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo