Jaka była lektura na egzaminie ósmoklasisty 2024? Przewidywania w końcu się sprawdziły! Pojawił się pomijany dotąd utwór

We wtorkowy poranek 14 maja uczniowie klas ósmych rozpoczęli maraton egzaminacyjny. Jak co roku, pierwszym wyzwaniem był język polski. Tego przedmiotu większość uczniów obawia się najbardziej ze względu na wypracowanie i konieczność znajomości lektur. Fragment jednego z utworów obowiązkowych zawsze pojawia się w arkuszu. Co CKE wybrała tym razem? Jaka była lektura na egzaminie ósmoklasisty 2024?

Jaka lektura na egzaminie ósmoklasisty 2024?

We wtorek 14 maja o godzinie 9:00 uczniowie ósmych klas z całej Polski przystąpili do rozwiązywania zadań na egzaminie z języka polskiego. To dopiero początek maratonu – w środę zmierzą się z królową nauk, matematyką, a w czwartek – z językiem obcym nowożytnym.

Egzamin z języka polskiego co roku wywołuje wiele emocji i obaw wśród zdających. Stresuje ich przede wszystkim dobór tematów wypracowań oraz wybór lektury, która pojawi się w arkuszu. Co roku trwają spekulacje, jaki utwór tym razem postanowi wykorzystać Centralna Komisja Egzaminacyjna. Tym razem jednak w końcu przewidywania się spełniły. Na tegorocznym egzaminie uczniowie musieli zmierzyć się z lekturą “Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Uczniowie musieli najpierw przeczytać fragment tekstu, a później odpowiedzieć na pytania dotyczące i fragmentu, i całej lektury. Dlatego tak ważna była znajomość wszystkich utworów z listy obowiązkowej.

Zobacz: Odwołanie od wyniku egzaminu ósmoklasisty. Niekorzystny rezultat można zweryfikować. Sprawdź, jak wygląda procedura

Co było na egzaminie z języka polskiego?

Z pierwszych doniesień od zdających wynika, że oprócz fragmentu “Kamieni na szaniec” i pytań dotyczących lektury, na egzaminie pojawił się również artykuł o szczęściu oraz wiersz Czesława Miłosza. W części pisemnej uczniowie mieli do wyboru rozprawkę lub opowiadanie. Temat tej pierwszej dotyczył pomagania, a w drugim trzeba było stworzyć historię o tym, jak bohater literacki pomógł nam przejść przez trudną sytuację.

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że opublikuje arkusze po godzinie 13:00. Będzie można je znaleźć pod tym linkiem.

Sprawdź: Jak przeliczyć wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty? Poznaj kalkulator punktów do liceum i technikum

Czytelnicy pytają o lekturę na E8

Jaka lektura na E8 2024?

“Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Egzamin ósmoklasisty 2024 jaka lektura?

“Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo