Ile trzeba zjeść pączków w tłusty czwartek? W ten dzień Polacy nie liczą kalorii

Tłusty czwartek to zdecydowanie ulubiony dzień wszystkich łasuchów. Zgodnie ze zwyczajem niekwestionowanym królem tego święta jest pączek – z lukrem, z budyniem, z konfiturą – czego tylko dusz zapragnie. Słodkie przekąski mają jednak sporo kalorii, dlatego nie każdy chce dla nich rezygnować z diety. Czy w tłusty czwartek trzeba zjeść pączka? Ile trzeba zjeść pączków w tłusty czwartek?

Ile trzeba zjeść pączków w tłusty czwartek?

Puszyste pączki z nadzieniem i faworki z cukrem pudrem to symbole tłustego czwartku, bez których trudno sobie wyobrazić świętowanie. Nasi przodkowie również kultywowali ten zwyczaj i w okresie karnawały zajadali się pączkami – ale uwaga! – wcale nie zaliczono ich do deserów.

Dzisiaj kojarzymy je przede wszystkim w polewie czekoladowej lub lukrowanej, ze słodkim nadzieniem w środku. Z pewnością nie jest to najzdrowsza przekąska, a do tego bomba kaloryczna, dlatego niektórzy wolą nie przesadzać z ilością. Tu jednak warto zaznaczyć, że raz w roku zjedzenie kilku pączków z pewnością nie zaszkodzi ani nie unieważni naszej diety.

Jeśli jednak chcemy, oczywiście możemy zachować umiar lub po prostu zrezygnować z jedzenia. Tradycja jest dla ludzi, ale ludzie nie muszą być jej zakładnikami. Nie ma obowiązku jedzenia pączków w tłusty czwartek – nie wiąże się to z żadnym pechem czy nieszczęściem.

Zobacz: Tłusty czwartek i walentynki tego samego dnia? Na taką wyjątkową okazję trzeba będzie poczekać… ponad 50 lat

Tłusty czwartek – dlaczego jemy pączki?

Tradycyjnie pączki nadziewane są konfiturami lub marmoladą i smażone w głębokim tłuszczu, chociaż w dawnej Polsce wyglądało to inaczej. Historycznie pączki serwowane były w formie wytrawnej – nadziewane mięsem i zapijane obficie wódką.

Przysmak podobny do naszych pączków był znany już w starożytnym Rzymie i przywędrowały do Europy prawdopobnie z kuchni arabskiej.

Sprawdź też:

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo