Ciekawe pomysły na walentynki w szkole. Jak zorganizować zabawę dla uczniów?

Chociaż walentynki były początkowo zarezerwowane wyłącznie dla zakochanych, to z czasem stało się to święto dla wszystkich, którzy chcą okazać miłość czy sympatię swoim bliskim i przyjaciołom. Tradycja cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród dzieci, ponieważ jest radosna, kolorowa i pełna śmiechu. Dlatego też walentynki często obchodzi się w szkole i w przedszkolu. Dzieci przygotowują kartki z życzeniami, dekoracje, a także biorą udział w konkursach i zabawach. Co można zrobić na walentynki w szkole?

Walentynki w szkole – pomysły

Na początek szkolnych obchodów walentynek warto zapoznać uczniów z historią tego święta. Niestety wiele osób wciąż myśli, że jest to tradycja obca, która przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Jak wynika ze źródeł, walentynki (oczywiście w innej formie) były obchodzone w Europie już w średniowieczu, a św. Walenty jest przecież katolickim patronem zakochanych.

Co ciekawe, niektórzy korzenie współczesnych walentynek dostrzegają w jeszcze bardziej odległej historii, a mianowicie w Cesarstwie Rzymskim. W zbliżonym terminie wypadał tam zwyczaj poszukiwania drugiej połówki, której imię losowano ze specjalnej urny. Być może to z tego powodu mitologiczny Kupidyn jest współcześnie jednym z symboli walentynek.

Oprócz przybliżenia uczniom historii walentynek, obowiązkowym punktem każdego 14 lutego są życzenia i kartki walentynkowe. W młodszych klasach można zorganizować wspólne prace plastyczne. Zadaniem dzieci może być przygotowanie walentynek dla rodziców czy kolegów z klasy. W przypadku starszych dzieci można postawić na tzw. pocztę walentynkową. Do specjalnego pojemnika każdy może anonimowo wrzucić walentynkę dla swojej sympatii.

Wspólnymi siłami uczniowie mogą także przygotować plakat na walentynki do szkoły, już np. dzień czy kilka dni wcześniej. Na plakacie można narysować kilka lub kilkanaście serduszek, a w środku wpisać wszystkie skojarzenia, jakie uczniowie mają z miłością.

Zobacz: Krótkie wierszyki na walentynki dla dzieci. Sprawdź najpiękniejsze, zabawne i pełne ciepła rymowanki

Zabawy walentynkowe w szkole. Jak zorganizować walentynki w szkole?

Walentynki to jednak nie tylko życzenia i ozdobne kartki, ale także zabawy, szczególnie w młodszych klasach. Aby zorganizować ciekawe zabawy walentynkowe, wystarczy odrobina entuzjazmu.

Zabawy walentynkowe dla dzieci w szkole:

  • ukryte serce – nauczyciel ukrywa gdzieś w sali czerwone serce z kartonu, a zadaniem uczniów jest je znaleźć. Pierwsza osoba, której się uda, otrzymuje lizaka w kształcie serca (nagroda opcjonalna),
  • walentynkowe tańce – czy można wyobrazić sobie świętowanie bez tańców? wystarczy włączyć dzieciom ich ulubioną muzykę, przygasić światło i mini dyskoteka gotowa,
  • walentynkowa ciuciubabka – jeden z uczniów ma zawiązane oczy, a pozostałe stają w kręgu wokół niego. Pierwsza osoba, której dotknie uczeń z zawiązanymi oczami, będzie jego walentynką.
  • Konkurs na najlepsze wiersze miłosne – uczniowie tworzą swoje rymowanki i wierszyki, a pozostali oceniają ich twórczość (można zrobić to anonimowo, aby dzieci się nie stresowały).

Ponieważ jest to bardzo pozytywne święto, to taka atmosfera powinna panować również w klasie. Jeśli ktoś nie ma ochoty brać udziały w zabawie, to nie można mu tego narzucać czy zmuszać. Warto przy okazji przypomnieć uczniom, jak ważne jest wyrażanie uczuć w sposób delikatny, z szacunkiem do drugiej osoby, a także jak istotna jest tolerancja dla różnorodności.

Sprawdź: Śmieszne wierszyki na walentynki. Najzabawniejsze teksty, które poprawią Wam humor w ten romantyczny dzień

Dekoracja na walentynki w szkole

Walentynki w klasie nie będą udane, jeśli zabraknie na nich odpowiedniej atmosfery. Chociaż atmosferę tworzą przede wszystkim ludzie, to kolorowe dekoracje na walentynki w szkole z pewnością pomogą. Najlepiej sprawdzą się oczywiście czerwone serduszka porozklejane po całej klasie, a także czerwona i różowa bibuła porozwieszane, np. na drzwiach, na tablicy czy na zasłonkach.

Na tablicy można zawiesić duży, wycięty z papieru napis “Walentynki” i udekorować całość dodatkowo różowo-czerwonymi balonami. Na gazetkach można zawiesić wycięte z papieru zakochane postacie z bajek, np. Myszkę Miki i Minnie, Kopciuszka z księciem czy Arielkę z ukochanym.

Warto poprosić uczniów również, aby każdy z nich w miarę możliwości przyszedł tego dnia do szkoły w czymś czerwonym lub różowym. Można także dołożyć inne kolorowe akcesoria – np. czerwone opaski czy okulary.

Zobacz: Najpiękniejsze piosenki na walentynki 2024 [teksty]. Top 10 utworów, które rozgrzeją serca w ten romantyczny wieczór

Czytelnicy pytają o pomysły na szkolne walentynki

Co zrobić na walentynki w liceum?

Najlepiej zorganizować anonimową pocztę walentynkową. To zawsze duża frajda i dobra zabawa dla młodzieży.

Jakie pomysły na walentynki w szkole podstawowej?

Przygotowanie wspólnego plakatu pod tytułem “Czym dla mnie jest miłość”.

Dekoracja walentynkowa w szkole – jak je zrobić?

Najlepiej powycinać masę serduszek z czerwonego papieru i porozwieszać je w każdym możliwym miejscu w sali.

Jakie prezenty na walentynki w szkole?

Np. lizaki w kształcie serca.

Jakie jest najlepszy pomysł na walentynki w szkole?

Poczta walentynkowa, gdzie każdy – anonimowo bądź nie – może przesłać walentynkę do swojej sympatii.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo