Kaszel w nocy – co go wywołuje i jak go leczyć?

Nocny kaszel to często spotykana dolegliwość, która może mieć wiele różnych przyczyn. Napad duszącego kaszlu może wywołać choćby suche powietrze w mieszkaniu. Niekiedy jednak jest to objaw infekcji, alergii lub poważniejszych chorób, jak astma, dlatego nigdy nie powinno się go lekceważyć. Dlaczego kaszel pojawia się w nocy? Jak radzić sobie z nocnym kaszlem domowymi metodami? Poznaj sprawdzone sposoby na suchy i mokry kaszel w nocy. Dowiedz się, kiedy przyczyna kaszlu może być poważna, przez co warto skonsultować się z lekarzem.

Co może wywoływać męczący nocny kaszel?

Choć kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów chorób górnych dróg oddechowych, to gdy jest suchy i męczący, w dodatku występuje w nocy, wcale nie musi na żadną z nich wskazywać. Przyczyną suchego kaszlu w nocy bywa często suche powietrze w pomieszczeniu, w którym się śpi. Dzieje się tak zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy w mieszkaniu włączone są kaloryfery, a okna nie są regularnie uchylane1.

Za napady suchego kaszlu w nocy odpowiedzialna może być też klimatyzacja. Jest źródłem bakterii, grzybów oraz roztoczy, czyli czynników podrażniających drogi oddechowe i wywołujących kaszel, dlatego nie powinno się z niej korzystać w nocy1.

Uporczywy kaszel w nocy – możliwe przyczyny

Zarówno kaszel suchy, jak i mokry, występujący nocną porą, może mieć związek z układem oddechowym i wynikać z dotykających go chorób. Kaszel może być przede wszystkim objawem infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych, rzadziej efektem zakażenia bakteriami. Ataki kaszlu w nocy mogą też być charakterystyczne dla takich chorób jak1,2:

  • zapalenie krtani lub tchawicy,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie płuc,
  • alergia (alergenem mogą być np. pyłki roślin),
  • krztusiec,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
  • astma oskrzelowa.

Przyczyną nocnego kaszlu może być też spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Taki kaszel najczęściej przybiera przewlekły charakter i jest groźny ze względu na chorobę, z jaką się może wiązać. Męczący kaszel pojawia się też u palaczy i osób narażonych na wdychanie chemikaliów.

Mokry czy suchy kaszel w nocy? Rozpoznanie

Kaszel w nocy może nie tylko mieć wiele przyczyn, ale też różny charakter. Wyróżnia się dwa jego rodzaje: kaszel mokry (produktywny) i kaszel suchy. Mokry kaszel od suchego różni się tym, że przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych. Wydzielinę tą określa się mianem plwociny lub flegmy. Kaszel produktywny jest poza tym głębszy i ma bulgoczący wydźwięk, a suchy jest bardziej bolesny i “drapiący”2.

Domowe sposoby na męczący kaszel w nocy

Kaszel potrafi być bardzo uporczywy i mocno dać się we znaki, a przez to utrudniać normalne funkcjonowanie, dlatego do walki z nim warto zastosować domowe sposoby leczenia. Polecane metody to przede wszystkim3,4:

  • stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwkaszlowym na kaszel suchy i wykrztuśnych na mokry, a także picie naturalnych mikstur, np. syropu z cebuli,
  • robienie inhalacji z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych,
  • dbanie o odpowiednie nawodnienie poprzez picie dużych ilości wody,
  • smarowanie klatki piersiowej i pleców maścią o rozgrzewającym działaniu,
  • nawilżanie powietrza w domu przy pomocy specjalnych nawilżaczy i częste wietrzenie pomieszczeń,
  • przyjmowanie odpowiedniej pozycji ciała do snu z lekko uniesioną głową (pozycja leżąca na płasko może nasilać kaszel).

Podczas domowego leczenia należy cały czas obserwować charakter kaszlu. Jeśli przynosi ono efekt, można je kontynuować i nie ma powodu do obaw. W przeciwnym razie należy skonsultować się z lekarzem, wykonać odpowiednie badania, a jeśli to konieczne, rozpocząć specjalistyczne leczenie. Pamiętajmy bowiem, że nocne napady kaszlu mogą wskazywać na różne choroby, które trzeba leczyć.

Na zlecenie marki Deflegmin.


Bibliografia:

  1. Sałacki A., Kaszel, Medycyna po dyplomie, 2017 (witryna internetowa: https://podyplomie.pl/medycyna/27865,kaszel (dostęp: 2023.02.07.)).
  2. Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 2023.02.07.)).
  3. Skotnica B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2023.02.07.)).
  4. Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K. i in., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo