Kaszel w nocy – co go wywołuje i jak go leczyć?

Nocny kaszel to często spotykana dolegliwość, która może mieć wiele różnych przyczyn. Napad duszącego kaszlu może wywołać choćby suche powietrze w mieszkaniu. Niekiedy jednak jest to objaw infekcji, alergii lub poważniejszych chorób, jak astma, dlatego nigdy nie powinno się go lekceważyć. Dlaczego kaszel pojawia się w nocy? Jak radzić sobie z nocnym kaszlem domowymi metodami? Poznaj sprawdzone sposoby na suchy i mokry kaszel w nocy. Dowiedz się, kiedy przyczyna kaszlu może być poważna, przez co warto skonsultować się z lekarzem.

Co może wywoływać męczący nocny kaszel?

Choć kaszel jest jednym z najczęściej występujących objawów chorób górnych dróg oddechowych, to gdy jest suchy i męczący, w dodatku występuje w nocy, wcale nie musi na żadną z nich wskazywać. Przyczyną suchego kaszlu w nocy bywa często suche powietrze w pomieszczeniu, w którym się śpi. Dzieje się tak zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy w mieszkaniu włączone są kaloryfery, a okna nie są regularnie uchylane1.

Za napady suchego kaszlu w nocy odpowiedzialna może być też klimatyzacja. Jest źródłem bakterii, grzybów oraz roztoczy, czyli czynników podrażniających drogi oddechowe i wywołujących kaszel, dlatego nie powinno się z niej korzystać w nocy1.

Uporczywy kaszel w nocy – możliwe przyczyny

Zarówno kaszel suchy, jak i mokry, występujący nocną porą, może mieć związek z układem oddechowym i wynikać z dotykających go chorób. Kaszel może być przede wszystkim objawem infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych, rzadziej efektem zakażenia bakteriami. Ataki kaszlu w nocy mogą też być charakterystyczne dla takich chorób jak1,2:

  • zapalenie krtani lub tchawicy,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie płuc,
  • alergia (alergenem mogą być np. pyłki roślin),
  • krztusiec,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
  • astma oskrzelowa.

Przyczyną nocnego kaszlu może być też spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Taki kaszel najczęściej przybiera przewlekły charakter i jest groźny ze względu na chorobę, z jaką się może wiązać. Męczący kaszel pojawia się też u palaczy i osób narażonych na wdychanie chemikaliów.

Mokry czy suchy kaszel w nocy? Rozpoznanie

Kaszel w nocy może nie tylko mieć wiele przyczyn, ale też różny charakter. Wyróżnia się dwa jego rodzaje: kaszel mokry (produktywny) i kaszel suchy. Mokry kaszel od suchego różni się tym, że przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych. Wydzielinę tą określa się mianem plwociny lub flegmy. Kaszel produktywny jest poza tym głębszy i ma bulgoczący wydźwięk, a suchy jest bardziej bolesny i “drapiący”2.

Domowe sposoby na męczący kaszel w nocy

Kaszel potrafi być bardzo uporczywy i mocno dać się we znaki, a przez to utrudniać normalne funkcjonowanie, dlatego do walki z nim warto zastosować domowe sposoby leczenia. Polecane metody to przede wszystkim3,4:

  • stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwkaszlowym na kaszel suchy i wykrztuśnych na mokry, a także picie naturalnych mikstur, np. syropu z cebuli,
  • robienie inhalacji z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych,
  • dbanie o odpowiednie nawodnienie poprzez picie dużych ilości wody,
  • smarowanie klatki piersiowej i pleców maścią o rozgrzewającym działaniu,
  • nawilżanie powietrza w domu przy pomocy specjalnych nawilżaczy i częste wietrzenie pomieszczeń,
  • przyjmowanie odpowiedniej pozycji ciała do snu z lekko uniesioną głową (pozycja leżąca na płasko może nasilać kaszel).

Podczas domowego leczenia należy cały czas obserwować charakter kaszlu. Jeśli przynosi ono efekt, można je kontynuować i nie ma powodu do obaw. W przeciwnym razie należy skonsultować się z lekarzem, wykonać odpowiednie badania, a jeśli to konieczne, rozpocząć specjalistyczne leczenie. Pamiętajmy bowiem, że nocne napady kaszlu mogą wskazywać na różne choroby, które trzeba leczyć.

Na zlecenie marki Deflegmin.


Bibliografia:

  1. Sałacki A., Kaszel, Medycyna po dyplomie, 2017 (witryna internetowa: https://podyplomie.pl/medycyna/27865,kaszel (dostęp: 2023.02.07.)).
  2. Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 2023.02.07.)).
  3. Skotnica B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2023.02.07.)).
  4. Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K. i in., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016.

Dodaj komentarz

Mama, Zdrowie rodziców

Jak schudnąć po ciąży bez diety?

Po porodzie często pojawia się pytanie, jak zmienić swój sposób żywienia, aby nie głodować, zachować wysoką jakość pokarmu, a jednocześnie chudnąć? Ciąża to wyjątkowy stan, w czasie którego dochodzi do...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Objawy zatrucia grzybami

Przyszła jesień, a wraz z nią jedna z ulubionych rozrywek Polaków, czyli popularne grzybobrania. Jadąc drogą prowadzącą przez las, co chwila widać zastawione samochodami pobocza, a wśród drzew rodaków wędrujących...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców

Jakie leki na anginę?

Jakie leki na anginę? Pytanie to zadaje sobie wielu rodziców. Niepewność dotyczy zwłaszcza kwestii takiej, czy na anginę stosuje się antybiotyki. Jak przebiega leczenie anginy? Jakimi domowymi sposobami można wspomóc...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?

Jak wyciągnąć drzazgę? Istnieje kilka sposobów na drzazgi. Pozostawienie jej w palcu może bowiem nieść za sobą bardzo poważne skutki, takie jak zarażenie laseczkami tężca lub bolesne stany zapalne. Sprawdź,...

Czytaj dalej →
Choroby w ciąży, Zdrowie rodziców

Osteoporoza a ciąża i karmienie piersią

Czy duży spadek gęstości kości podczas ciąży i karmienia piersią może mieć wpływ na większe prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę w okresie pomenopauzalnym? Jak często występuje osteoporoza w ciąży i kto...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Cesarskie cięcie

Zrosty po cesarce [przyczyny, leczenie i skutki]

Zrosty po cesarskim cięciu powstają na skutek nieprawidłowego zrośnięcia się rany. Mogą być przyczyną występowania nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak: ból brzucha, dyskomfort w trakcie stosunku, zaparcia, a niekiedy także problemy...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general