Ostry ból gardła – co warto wiedzieć?

Ból gardła jest powszechnym objawem, który zwykle występuje w przebiegu wirusowego zapalenia gardła. Stan zapalny błony śluzowej gardła może być też wywoływany przez bakterie, a także wiele innych czynników, np. mechaniczne lub chemiczne podrażnienie. Dolegliwość potrafi być naprawdę uporczywa, szczególnie jeśli towarzyszą jej pieczenie i drapanie w gardle, obrzęk i utrudnione przełykanie. Jeśli ból gardła jest ostry, powinno się działać szybko. Poznaj skuteczne sposoby na bolące gardło.

Jakie są najczęstsze przyczyny ostrego bólu gardła?

Przyczyną bólu gardła są zazwyczaj infekcje. Winowajcą może być przede wszystkim zakażenie wirusowe, a także bakteryjne. Jeśli chodzi o infekcje wirusowe, do ich rozwoju najczęściej prowadzą rynowirusy i koronawirusy (65% przypadków), wirusy RS oraz paragrypy. Z kolei za większość przypadków zakażenia bakteryjnego odpowiada bakteria paciorkowiec Streptococcus pyogenes, u osób dorosłych często też Fusobacterium necrophorum, rzadziej paciorkowce grupy C i G1,2.

Oprócz ostrych infekcji górnych dróg oddechowych ostry ból gardła przy przełykaniu może być też wynikiem podrażnienia gardła czy przewlekłych zakażeń i stanów zapalnych, np. zapalenia zatok przynosowych, czy przewlekłego ropnego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych. Przewlekłe zapalenie gardła może być natomiast spowodowane narażeniem na czynniki drażniące błonę śluzową gardła, takie jak alkohol czy dym tytoniowy3.

Czy zapalenie gardła jest zaraźliwe?

Zaraźliwość bólu gardła zależy od przyczyny. Jeśli do rozwoju stanu zapalnego gardła doprowadziły drobnoustroje, to bólem gardła można zarazić się drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z chorym. Zarażenie się jednak nie jest możliwe, kiedy ból gardła występuje np. na skutek podrażnienia śluzówki1,2.

Ile trwa infekcja bakteryjna, a ile wirusowa?

Bez względu na przyczynę infekcji gardła większość zapaleń ustępuje samoistnie. Objawy zapalenia wirusowego zanikają w ciągu 3–7 dni, natomiast anginy paciorkowcowej w ciągu 3–4 dni. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto sięgnąć po leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które zmniejszają ból i objawy towarzyszące1.

Jak rozpoznać przyczynę bólu gardła?

W przypadku infekcji gardła objawy mogą się różnić w zależności od przyczyny jej wystąpienia. Typowe objawy zapalenia gardła to1:

 • dla infekcji wirusowej gardła – ból gardła, ból głowy, ból mięśni i stawów, niewielka gorączka lub prawidłowa temperatura ciała, zapalenie gardła, nieżyt nosa, kaszel, chrypka, biegunka, zapalenie spojówek,
 • dla infekcji bakteryjnej gardła – silny ból gardła i ból podczas połykania, uczucie ciała obcego w gardle, ból głowy, niekiedy ból brzucha, nudności i wymioty (raczej u dzieci), gorączka, zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, nalot na migdałkach, powiększenie węzłów chłonnych.

Domowe sposoby na ból gardła

Rozpoznanie zakażenia bakteryjnego jest wskazaniem do podania antybiotyku. Jeśli jednak silny ból gardła ma podłoże wirusowe, zwykle złagodzić go można przy pomocy domowych sposobów, które przy okazji sprawdzą się też na pozostałe objawy choroby jak katar, kaszel czy gorączka. Jakie metody leczenia na ostre zapalenie gardła najlepiej się sprawdzą?1

 1. Stosowanie preparatów do ssania o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (np. zawierających benzydaminę, lidokainę, salicylan choliny).
 2. Płukanie gardła kilka razy dziennie z wykorzystaniem specjalnych płynów do płukania z apteki lub ziołowych naparów.
 3. Podawanie leków przeciwgorączkowych w razie wysokiej gorączki.
 4. Stosowanie sprayu do nosa na katar i syropu na kaszel.
 5. Częste wietrzenie pomieszczeń i nawilżanie powietrza w domu.
 6. Dbanie o odpowiednie nawodnienie poprzez podawanie dużych ilości płynu.

Pamiętajmy jednak, by obserwować stan zdrowia i efekty kuracji. W przypadku braku poprawy należy porzucić domowe sposoby leczenia i skonsultować się z lekarzem rodzinnym (dorośli) lub pediatrą (dzieci).

Opracowano na zlecenie partnera Chlorchinaldin.


Bibliografia:

 1. Skotnicka B., Wiercińska M., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2023.02.03.)).
 2. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3 (dostęp: 2023.02.03.)).
 3. Wiercińska M., Ból gardła – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105644,bol-gardla (dostęp: 2023.02.03.)).
Zdrowie rodziców, Zdrowie niemowlaka

Kandydoza [przyczyny, objawy, leczenie]

Kandydoza, inaczej drożdżyca, to choroba powodowana przez drożdżaki z rodzaju Candida. Szacuje się, że około 21% Polaków cierpi na jedną z odmian kandydozy, a niemal każdy człowiek w swoim życiu...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców, Zdrowie niemowlaka

Mastka

Mastka jest naturalną wydzieliną, która zbiera się na końcu penisa. Towarzyszy mężczyznom od urodzenia, a w pierwszych miesiącach życia pełni ważną funkcję ochronną. Skąd się bierze i czy należy ją...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Hormony, Badania

Prolaktyna: kto powinien zbadać jej poziom?

Prolaktyna jest hormonem produkowanym w przysadce mózgowej. W organizmie człowieka spełnia szereg istotnych funkcji – reguluje pracę układu rozrodczego, laktację oraz nastrój. Zaburzenia związane z jej poziomem są przyczyną poważnych...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Cytomegalia w ciąży i u dzieci: Objawy oraz leczenie

Cytomegalia to choroba wywoływana przez cytomegalowirus. Zalicza się ją do grona chorób wenerycznych. Często nie daje żadnych objawów, dlatego bywa diagnozowana dosyć późno. Jak więc ją rozpoznać? Jak wygląda leczenie?...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general