5 powodów, dla których kawa wspomaga odchudzanie po ciąży

Oczywiście w pierwszych miesiącach po ciąży nie powinno się odchudzać. Podczas karmienia piersią warto też ograniczyć wszelkie używki, w tym oczywiście kawę. Gdy jednak dziecko już podrosło, a ty marzysz o pozbyciu się kilku nadliczbowych kilogramów, możesz wykorzystać niesamowite właściwości tego aromatycznego napoju. Czy kawa na odchudzanie rzeczywiście działa? Zapytaliśmy dietetyczkę doradzającą paniom w klubach sportowych Mrs.Sporty.

Kawa a odchudzanie

Kawa jest używką, więc picie jej w nadmiernych ilościach może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Jednak regularne spożywanie 2 filiżanek kawy dziennie nie tylko poprawi samopoczucie i zmniejszy uczucie zmęczenia, ale również pobudzi nasz metabolizm. Nie można zapominać, że w kawie zawiera się aż 7000 najróżniejszych związków, w tym flawonoidów. Część z nich działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu spowalniają proces starzenia oraz m.in. przeciwdziałają nowotworom. Kawa jest też jednym z najlepiej przebadanych naturalnych spalaczy tłuszczu. Z tego powodu kofeina nierzadko bywa składnikiem preparatów odchudzających czy kremów wyszczuplających. Niejeden kawosz zrezygnuje z nich jednak na korzyść swojego ulubionego napoju.

Pixabay

Kawa na odchudzanie? Oczywiście!

Kawa na odchudzanie? Specjaliści są zgodni:

  1. Złocisty napój przyspiesza metabolizm;
  2. Kofeina działa pobudzająco na układ nerwowy, dzięki czemu mamy więcej siły podczas treningu. – przekonuje dietetyk Mrs.Sporty Agnieszka Cioś – Opóźnia też zmęczenie oraz wzmacnia działanie adrenaliny czyli hormonu, który wydziela się w czasie intensywnych ćwiczeń. Dzięki tym właściwościom kofeina pomaga wydłużyć czas wysiłku;
  3. Kawa ma witaminy z grupy B, które wpływają na metabolizm oraz minerały: cynk, miedź, wapń, magnez. Witaminy B biorą udział w przemianach cukrowo-tłuszczowo-białkowych i ich niedobór może zahamować te przemiany. Niedobór cynku może skutkować zaburzeniami metabolizmu. Wapń hamuje ciągłe uczucie głodu. Niedobory magnezu mogą być przyczyną stresu i… sięgania po słodycze.
  4. Kofeina nasila lipolizę czyli rozpad tkanki tłuszczowej, a przy tym oszczędza nasz glikogen mięśniowy, co powoduje że organizm w czasie ćwiczeń pobiera energię z tkanki tłuszczowej;
  5. Kawa pobudza wydzielanie się soków żołądkowych. Warto więc po nią sięgnąć tuż po obiedzie oraz po sutym śniadaniu.

Czy każda kawa działa na odchudzanie?

Otóż nie! Odchudzające właściwości kawy możemy zniwelować dodając do niej cukier, tłuste mleko, lody waniliowe czy bitą śmietanę. Napój podany w ten sposób może mieć nawet 300 kcal i powinniśmy go bardziej traktować w kategorii deseru niż przyspieszacza metabolizmu. Odchudzające działanie kawy można natomiast spotęgować dodając do niej bogaty w antyoksydanty cynamon. Wzbogaci smak kawy, ale też pomoże w regulacji poziomu cukru. Nie wszystcy jednak lubią jego charakterystyczny smak. Zamiast cynamonu można też sięgnąć po bogate w magnez, żelazo, cynk oraz chrom kakao.

Zobacz też:

Czy można pić kawę w ciąży i podczas karmienia piersią?

 

Dodaj komentarz

1 komentarzy: 5 powodów, dla których kawa wspomaga odchudzanie po ciąży

  1. Kawa spożywana w odpowiednich ilościach potrafi pobudzić metabolizm, jednak należy uważać aby stopniowo nie zwiększać jej ilości. Nadmiar będzie działał na nas negatywnie. Ważny jest umiar. Również masaż wspomagający odchudzanie powinien być przeprowadzany dopiero trzy miesiące od momentu narodzin dziecka. W początkowym okresie po porodzie warto wstrzymać się od takich praktyk.

    Wieczór kawalerski i panieński

    Wieczór kawalerski

    Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo