Dzień bez plecaka to nietypowe święto coraz bardziej popularne wśród polskich uczniów. W 2025 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, święto może być obchodzone w trzech terminach, w zależności od tego, na który postawi szkoła. Jedna z nich cieszy się zdecydowanie największym uznaniem. Kiedy uczniowie będą mogli zostawić swoje plecaki w domu i jakie alternatywne sposoby przenoszenia książek najczęściej wybierają? Kiedy jest dzień bez plecaka 2025?
Kiedy jest dzień bez plecaka w Polsce 2025?
Dzień bez plecaka to bardzo nietypowe, a zarazem popularne święto wśród młodzieży szkolnej nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Z tej okazji uczniowie przychodzą do szkoły bez tradycyjnych tornistrów, a zamiast nich przechowują swoje podręczniki, zeszyty i przybory szkolne w rozmaitych innych „nośnikach”, np. w reklamówkach czy nawet w walizkach. Obchodzi się je w je w jednym z trzech terminów – 21 marca, 1 kwietnia i 1 czerwca. Wybór daty zależy od szkoły.
Dużą popularnością cieszy się 21 marca, ponieważ jest to pierwszy dzień wiosny i dzień wagarowicza, co sprzyja szkolnym ciekawym wydarzeniom. Dla niektórych nie jest to jednak najlepszy termin, ponieważ większość uczniów świętuje na wagarach, a zatem nie mogą przyjść bez plecaka do szkoły. Być może dlatego w niektórych placówkach święto planuje się na czerwiec i kwiecień, aby więcej osób mogło wziąć udział w zabawie. Część z nich w ogóle wyznacza na świętowanie zupełnie inne dni niż te wskazane powyżej.
Zaangażowanie w tę inicjatywę bywa nagradzane w wielu szkołach specjalnymi przywilejami. Jeśli ktoś pojawi się na lekcjach bez plecaka, jest zwolniony z odpytywania czy kartkówek.
Zobacz: Kiedy jest dzień wagarowicza? Zbliża się ulubiona data wszystkich uczniów
Dzień bez plecaka – pomysły
Istotą tego dnia jest kreatywne zastąpienie plecaków innymi przedmiotami do przenoszenia przyborów szkolnych. Uczniowie przynoszą swoje książki i zeszyty w najbardziej nieoczywistych „pojemnikach”. Ta nietypowa tradycja narodziła się z inspirujących doświadczeń Mongai Fankam, amerykańskiej aktywistki, której podróż do Kamerunu otworzyła oczy na globalne nierówności edukacyjne. Inicjatywa ma na celu zwracanie uwagi na to, że nie każde dziecko ma tyle szczęścia, aby posiadać własne przybory szkolne.
Najciekawsze pomysły na zastąpienie plecaka to m.in. worki na śmieci, walizki, skrzynki na narzędzia, kosze na śmieci, kartony, miski na pranie, wiadra, wanienki dziecięce, transporter dla kota, chlebak, wyczyszczona kuweta dla kota, szuflada itp. Ogrniczeniem jest tylko wyobraźnia i oczywiście kwestie bezpieczeństwa.
Sprawdź też: