Kiedy egzamin ósmoklasisty 2022? Uczniowie mają więcej czasu na naukę

Jak co roku, tysiące uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej stanie wkrótce przed pierwszym ważnym wyzwaniem edukacyjnym i napisze egzamin 8-klasisty 2022. Będzie on podzielony na trzy części, w których znajdą się zadania sprawdzające wiedzę zdobytą na tym etapie edukacji. Część uczniów intensywnie powtarza materiał i doczytuje ostatnie lektury. W tym roku jednak – podobnie jak w poprzednim – będą mieli na naukę nieco więcej czasu. Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2022? Sprawdź – egzaminy ósmoklasisty 2022 termin. Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Egzaminy ósmoklasisty 2022 odbędzie się w terminie od 24 do 26 maja, natomiast termin dodatkowy ustalono na 13-15 czerwca.
  • Uczniowie każdego dnia przystąpią do jednego egzaminu, kolejno: do języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego (najczęściej angielskiego).
  • W tym roku nie zostanie jeszcze wprowadzony dodatkowy, czwarty przedmiot obowiązkowy. Najwcześniej pojawi się on dopiero w 2024 roku.

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2022?

Egzamin ósmoklasisty budzi wiele emocji wśród uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, jeśli wziąć pod uwagę, że będzie to jedno z pierwszych i tak poważnych wydarzeń w ich życiu. Przede wszystkim sprawdzone zostaną ich dotychczasowe umiejętności i posiadana wiedza zdobywana przez lata nauki, a dodatkowo wynik zdecyduje, do jakiej szkoły średniej się dostaną. Im wyższy, tym oczywiście większe szanse na miejsce w dobrej placówce, chociaż wpływ na to mogą mieć również inne osiągnięcia (np. olimpiady).

Zgodnie z zasadami egzamin ósmoklasisty podzielony jest na 3 części, a do napisania każdej z nich uczniowie przystąpią osobno, w ciągu trzech kolejnych dni. Maraton egzaminacyjny rozpocznie się od języka polskiego, gdzie sprawdzana będzie głównie znajomość lektur i umiejętności tworzenia tekstów. Dzień później uczniowie zmierzą się z królową nauk, czyli matematyką, a na koniec zostanie egzamin z języka obcego nowożytnego (najczęściej jest to angielski). Kiedy są egzaminy ósmoklasisty 2022?

Sprawdź: Lektury na egzamin ósmoklasisty 2022. Które lektury są obowiązkowe 2021/2022?

Będzie dodatkowy przedmiot?

W planach CKE oraz ministerstwa edukacji wciąż jest wprowadzenie do maratonu egzaminacyjnego ósmoklasistów dodatkowego czwartego przedmiotu obowiązkowego z: biologii, chemii, fizyka, geografii lub historii. Początkowo zakładano, że nowa formuła egzaminu wejdzie w życie już od tego roku szkolnego 2021/2022. Tegoroczni zdający nie muszą się jednak obawiać, z powodu chaosu w edukacji wywołanego pandemią decyzja została odroczona. Dodatkowy przedmiot pojawi się najwcześniej w 2024 roku.

Zobacz: Oceny z zachowania. Jakie są stopnie z zachowania w szkole?

Egzaminy ósmoklasisty 2022 – data. Dodatkowy czas na naukę

W tym roku szkolnym – podobnie jak to miało miejsce w poprzednim – z powodu pandemii egzamin ósmoklasisty nie odbędzie się zgodnie z początkowymi założeniami, czyli w kwietniu. Ze względu na specyficzną i dość chaotyczną sytuację w szkołach ministerstwo edukacji zdecydowało się na przesunięcie terminu na końcówkę maja, co oznacza, że uczniowie mają nieco więcej czasu na przygotowania. W niektórych szkołach jednak już teraz trwają intensywne powtórki, ze względu na liczne zaległości spowodowane nauczaniem zdalnym. W związku z tym nauczyciele zaostrzają tempo, aby wyrobić się z realizacją programu.

Egzamin ósmoklasisty 2022 – data:

  • 24 maja (wtorek), godzina 9.00 – polski
  • 25 maja (środa), godzina 9.00 – matematyka,
  • 26 maja (czwartek), godzina 9.00 – język nowożytny do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski.

Zobacz: Jaka średnia na czerwony pasek?

Egzamin ósmoklasisty 2022 – kiedy dodatkowy termin?

Uczniowie, którzy z powodu nagłej choroby, pobytu w szpitali, wypadku czy innej losowej sytuacji, nie będą mogli przystąpić do egzaminów w pierwszym, majowym terminie, będą to mogli zrobić w czerwcu. Należy jednak przedstawić stosowne uzasadnienie nieobecności dziecka.

Termin egzaminu ósmoklasisty 2022 w czerwcu:

  • 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty 2022 polski,
  • 14 czerwca 2022 r. (wtorek) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty 2022 matematyka,
  • 15 czerwca 2022 r. (środa) o godzinie 9:00 egzamin ósmoklasisty 2022 język obcy nowożytny do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski.

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022?

Skoro data egzaminu ósmoklasisty 2022 jest już znana, warto też wiedzieć, kiedy nastąpi ogłoszenie wyników. Niezależnie od tego, czy uczeń podejdzie do egzaminu w pierwszym, czy drugim terminie, rezultat swojego wysiłku pozna 1 lipca 2022. Z kolei specjalne zaświadczenie o wynikach ma być wydawane od 8 lipca.

Zobacz: Kiedy jest koniec roku szkolnego 2022? Uczniowie na pewno się ucieszą

Rodzice pytają, kiedy egzaminy ósmoklasisty 2022

Kiedy są egzaminy 8 klasisty 2022 próbne?

W niektórych szkołach przeprowadzono próbne egzaminy ósmoklasisty na początku grudnia. Były to arkusze przygotowane przez wydawnictwo Operon. Na razie nie wiadomo, w jakim terminie (i czy w ogóle) odbędą się egzaminy próbne przygotowane oficjalnie przez CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2022 przedmioty?

W tym roku egzamin ósmoklasisty będzie się składał z 3 części. Uczniowie będą musieli przystąpić do języka polskiego, matematyki i języka nowożytnego (najczęściej wybieranym jest angielski).

Będzie 4 przedmiot na egzaminie ósmoklasisty?

Nie, dodatkowy 4 przedmiot pojawi się na egzaminie ósmoklasisty najwcześniej w 2024 roku.

Czy będzie bal ósmoklasisty 2022?

Wszystko wskazuje na to, że bal ósmoklasisty – podobnie jak tegoroczne studniówki – odbędą się bez przeszkód.

Kiedy są testy ósmoklasisty 2022?

Egzamin ósmoklasisty 2022 termin: 24 maja (polski), 25 maja (matematyka) i 26 maja (język obcy).

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo