Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2022? Uczniowie mają więcej czasu na naukę

Jak co roku tysiące ósmoklasistów stanie wkrótce przed pierwszym ważnym wyzwaniem edukacyjnym, czyli egzaminem po szkole podstawowej. Będzie on podzielony na trzy części, w których znajdą się zadania sprawdzające wiedzę zdobytą na tym etapie edukacji. Część uczniów rozpoczęła już przygotowania i powtórki materiału. W tym roku jednak – podobnie jak w poprzednim – będą mieli na naukę nieco więcej czasu. Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2022?

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2022?

Egzamin ósmoklasisty budzi wiele emocji wśród uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, jeśli wziąć pod uwagę, że będzie to jedno z pierwszych i tak poważnych wydarzeń w ich życiu. Przede wszystkim sprawdzone zostaną ich dotychczasowe umiejętności i posiadana wiedza zdobywana przez lata nauki, a dodatkowo wynik zdecyduje, do jakiej szkoły średniej się dostaną. Im wyższy, tym oczywiście większe szanse na miejsce w dobrej placówce, chociaż wpływ na to mogą mieć również inne osiągnięcia (np. olimpiady).

Zgodnie z zasadami egzamin ósmoklasisty podzielony jest na 3 części, a do napisania każdej z nich uczniowie przystąpią osobno, w ciągu trzech kolejnych dni. Maraton egzaminacyjny rozpocznie się od języka polskiego, gdzie sprawdzana będzie głównie znajomość lektur i umiejętności tworzenia tekstów. Dzień później uczniowie zmierzą się z królową nauk, czyli matematyką, a na koniec zostanie egzamin z języka obcego nowożytnego (najczęściej jest to angielski). Kiedy są egzaminy ósmoklasisty 2022?

Sprawdź: Lektury na egzamin ósmoklasisty 2022. Które lektury są obowiązkowe 2021/2022?

Terminy egzaminu ósmoklasisty: Dodatkowy czas na naukę

W tym roku szkolnym – podobnie jak to miało miejsce w poprzednim – z powodu pandemii egzamin ósmoklasisty nie odbędzie się zgodnie z początkowymi założeniami, czyli w kwietniu. Ze względu na specyficzną i dość chaotyczną sytuację w szkołach ministerstwo edukacji zdecydowało się na przesunięcie terminu na końcówkę maja, co oznacza, że uczniowie mają nieco więcej czasu na przygotowania. W niektórych szkołach jednak już teraz trwają intensywne powtórki, a wszystko dlatego, że w każdej chwili znów może zostać ogłoszone nauczanie zdalne. W związku z tym nauczyciele zaostrzają tempo, aby wyrobić się z realizacją programu.

Egzamin ósmoklasisty 2022 data:

  • 24 maja, godzina 9.00 – polski
  • 25 maja godzina 9.00 – matematyka,
  • 26 maja, godzina 9.00 – angielski (lub inny język nowożytny).

Zobacz: Koniec semestru 2021. Kiedy jest wystawianie ocen na 1 semestr 2021? Część uczniów musi się śpieszyć

Rodzice pytają, kiedy egzamin ósmoklasisty 2022

Kiedy jest próbny egzamin ósmoklasisty 2022?

W niektórych szkołach przeprowadzono próbne egzaminy ósmoklasisty na początku grudnia. Były to arkusze przygotowane przez wydawnictwo Operon. Na razie nie wiadomo, w jakim terminie (i czy w ogóle) odbędą się egzaminy próbne przygotowane oficjalnie przez CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2022 przedmioty?

W tym roku egzamin ósmoklasisty będzie się składał z 3 części. Uczniowie będą musieli przystąpić do języka polskiego, matematyki i języka nowożytnego (najczęściej wybieranym jest angielski).

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo