Ile kosztuje komunia w lokalu od osoby 2022? Sprawdzamy koszt przyjęcia komunijnego w restauracji

Dla wielu rodzin w Polsce maj kojarzy się przede wszystkim z piękną pogodą i uroczystościami rodzinnymi, głównie pierwszymi komuniami. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale także dla całej rodziny – rodziców, dziadków czy chrzestnych. Tradycyjnie już z tej okazji organizuje się małe przyjęcia lub uroczyste obiady dla bliskich, co oczywiście wiąże się ze sporymi wydatkami. Jeśli planowana liczba gości jest dość znaczna, rodzice zwykle decydują się na skorzystanie z usług restauracji lub cateringu. Sprawdzamy, ile kosztuje komunia w lokalu od osoby 2022. Jaka jest cena przyjęcia komunijnego?

Ile kosztuje komunia w lokalu od osoby 2022?

Pierwsza Komunia Święta to wydarzenie o olbrzymim znaczeniu dla wszystkich katolików. Chociaż uroczystość ma przede wszystkim charakter religijny i to właśnie ten wymiar duchowy powinien być tego dnia na pierwszym miejscu, to jednak bardzo często dominującym punktem staje się przyjęcie dla rodziny. Jeszcze do niedawna organizowało się je przeważnie w domu, gdzie najbliżsi zasiadali do wspólnego, uroczystego obiadu. Aktualnie jednak coraz powszechniej stosowaną praktyką jest wynajęcie sali w lokalu i skorzystanie z usług restauracji w kwestii przygotowania posiłku. Wybór naturalnie zależy od rodziców i zasobności portfela, ale także od liczby planowanych gości – nie zawsze w domu są warunki, aby swobodnie pomieścić koło 20 czy powyżej 20 osób, a zdarzają się przecież zdecydowanie liczniejsze przyjęcia.

Przyjęcie komunijne w restauracji wiąże się jednak ze sporymi kosztami. Szczególnie obecnie, ze względu na wysoką inflacją i gwałtowny wzrost wszystkich cen usług i produktów. Nic zatem dziwnego, że rodzice często poszukują informacji, ile kosztuje talerzyk na komunię i porównują stawki, aby wybrać jakościową, ale jednocześnie dosyć ekonomiczną ofertę. Przygotowanie obiadu dla – niezależnie od tego, czy odbędzie się on w domu, czy w restauracji – to przecież nie jedyne wydatki. Do tego dochodzą koszty ubioru i dodatków dla dziecka, opłaty kościelne (np. za dekorację czy sprzątanie), a także ewentualne usługi fotografa oraz prezent dla dziecka.

Niestety trudno ustalić jedną konkretną sumę. Cennik komunijny z pewnością będzie się różnił w zależności od wybranych opcji oraz regionu, w którym mieszkamy. Według dziennikarzy Radia RMF najwięcej za przyjęcia zapłacą mieszkańcy Mazowsza, Śląska, Wielkopolski oraz Małopolski. Nieco mniej w pozostałych częściach Polski. Nie jest to jednak ostateczny wyznacznik. Ceny w większych miastach – szczególnie wojewódzkich – są niekiedy zdecydowanie wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Dużo też zależy od rodzaju i standardu wybranego lokalu, a także czasu trwania przyjęcia czy wersji menu (np. liczby dań). Jak zatem widać, koszt komunii w restauracji 2022 zależy od rozmaitych czynników. Szacuje się, że może to być mniej więcej od 120/150 zł do nawet 400 zł za osobę.

Sprawdź: Savoir vivre zaproszenia na komunię, czyli jak wypisać zaproszenie dla cioci i wujka

Cena za talerzyk – komunia 2022. Ile kosztuje komunia na 20 lub 30 osób?

Jak już wyżej wspomniano, cena “talerzyka” na komunię zależy przede wszystkim od tego, jaką opcję menu wybierzemy. Przykładowo jedna z restauracji w Szczecinie oferuje swoim klientom trzy wersje do wyboru. Pierwsza z nich wynosi 150 zł za osobę i zawiera: dwudaniowy obiad (zupa i drugie danie) oraz deser (3 rodzaje ciast i 3 rodzaje ciasteczek). Wariant obejmuje także napoje bez ograniczeń, w tym: wodę, herbatę, kawę oraz napoje gazowane i soki. W wersji droższej – za 170 zł za osobę – znajdą się dodatkowo dwa rodzaje zimnych przekąsek do wyboru. Najbardziej rozszerzona oferta kosztuje natomiast 190 zł od talerzyka i zawiera 4 rodzaje zimnych przekąsek i jedno ciepłe danie do wyboru. W przypadku przyjęcia na 20 osób całkowity koszt wyniósłby od 3000 do 3800 zł – w zależności od wybranej wersji menu. Dla 30 osób byłoby to: od 4500 do 5700 zł.

Innym przykładem może być jeden z warszawskich lokali, który oferuje podstawową wersję menu za 150 zł od osoby. Opcja zawiera dwa dania gorące (zupa, drugie danie), zimny bufet oraz ciasta i owoce. Ponadto goście mogą bez ograniczeń pić kawę i herbatę, ale napoje gazowane i soki są już limitowane. Wariant rozszerzony droższy jest o 20 zł na osobę, ale dodatkowo otrzymujemy jeden ciepły posiłek więcej. Warto jednak zauważyć, że w żadnej z ofert nie znajdziemy np. tortu czy alkoholu. Jeśli zdecydujemy się na któreś z nich, musimy liczyć się z dodatkowym kosztem.

Zobacz: Formuła spowiedzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Formuła pierwszej spowiedzi dla dzieci komunijnych

Komunia – ile za osobę? Jaka jest cena komunii w restauracji?

Komunia w restauracji będzie się różnić pod względem kosztów w zależności od standardu lokalu oraz wybranego menu. Nie oznacza to jednak, że nie da się znaleźć w miarę budżetowych opcji i zorganizować porządnego przyjęcia bez wydawania fortuny. Przy założeniu, że średnia cena za osobę na komunię 2022 to około 150-170 zł, to na 20-osobowe przyjęcie rodzice muszą przygotować ok. 3000-3400 za samą restaurację.

Sprawdź: Cytaty na komunię. Poznaj ciekawe sentencje komunijne do zaproszeń!

Catering komunia – cennik 2022

Jeśli nie chcemy lub nie mamy czasu organizować przyjęcia samodzielnie (łącznie z przygotowaniem dań), nieco bardziej ekonomiczną opcją od wynajmowania restauracji będzie zamówienie dla gości cateringu. Wówczas odchodzi nam sporo kosztów, m.in. lokal nie pobiera opłat za samą salę czy obsługę. Tutaj koszt również w dużej mierze zależy od rodzaju wybranych potraw i ich liczby. Szacuje się, że taka usługa waha się mniej więcej od 50 do 100 zł na osobę. Wiele firm oprócz dostarczenia posiłków oferuje także możliwość wypożyczenia naczyń – wówczas koszt na pewno będzie wyższy.

Zobacz: Prezent na komunię dla chłopca. Jak znaleźć oryginalny upominek?

Rodzice pytają, ile kosztuje komunia od osoby w lokalu 2022

Ile za talerzyk na komunię 2022?

Wszystko zależy od standardu lokalu i wybranej opcji menu – ceny mogą zaczynać się już od 120/150 zł za osobę do nawet 300/400 – np. w niektórych prestiżowych hotelach.

Ile od osoby na komunię?

Ceny zaczynają się przeważnie od 120-150 zł.

Jaka cena za komunię w restauracji?

Ceny przyjęć komunijnych zależą nie tylko od liczby gości, ale także regionu, standardu lokalu czy czasu trwania przyjęcia, ale przede wszystkim od wybranego menu – może to być 3000 lub nawet około 4000 za 20-osobowe przyjęcie.

Komunia koszt od osoby – jaki?

Cena od talerzyka na komunię to średnio 150/170 zł.

Ile kosztuje komunia w restauracji?

Ostateczny koszt przyjęcia w restauracji zależy od wybranej oferty i rodzaju lokalu, a także regionu, w którym mieszkamy. Kluczowe znaczenie ma oczywiście liczba gości, ale trzeba wziąć pod uwagę także ewentualne dokupienie alkoholu czy tortu, których zazwyczaj nie ma w menu. Może to być więc od około 3000 do nawet 4000/4500 zł.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo