Lektury do egzaminu ósmoklasisty. Które lektury są obowiązkowe 2021/2022?

Kanon lektur szkolnych jest raz na jakiś czas aktualizowany. Regularnie pojawiają się w nim nowe pozycje, inne tytuły z kolei zostają wykreślone. W aktualnym roku szkolnym 2021/2022 lista książek obowiązujących w programie dla klas IV–VIII także uległa pewnym wyraźnym modyfikacjom. Sprawdź, które lektury do egzaminu ósmoklasisty są obowiązkowe.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • W aktualnym roku szkolnym 2021/2022 zaczęła obowiązywać zmodyfikowana przez Ministerstwo edukacji lista lektur.
 • Sporym zmianom uległa także lekturowa lista wymagań egzaminacyjnych dla klas 8.
 • Kilka pozycji książkowych zostało usuniętych, największą zmianą na egzaminie ósmoklasisty będzie brak m.in. "Syzyfowych prac" Żeromskiego.

Lektury obowiązkowe do egzaminu ósmoklasisty

Od roku szkolnego 2021/2022 zaczęła obowiązywać nowa lista lektur zarówno dla szkół podstawowych, jak i dla ponadpodstawowych. Minister edukacji Przemysław Czarnek ogłosił sporo zmian – kilka tytułów zostało całkowicie usuniętych lub przeszło z puli obowiązkowej do uzupełniającej. Modyfikacje w zakresie listy lektur według resortu edukacji podyktowane zostały chęcią zwiększenia atrakcyjności lekcji języka polskiego. Twórcy przekształconego kanonu, że ich głównym celem było zaproponowanie takich “pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze”.

Zobacz: Nauka zdalna już wkrótce?

Zmiany zostały wprowadzone w ogólnym kanonie lektur dla wszystkich etapów nauki w szkole podstawowej, tzn. I–III, IV–VI oraz VII–VIII. Co za tym idzie pojawiły się także modyfikacje w lekturach obowiązkowych do egzaminu ósmoklasisty.

Nowa lista lektur na egzamin ósmoklasisty 2022

W nowej liście lektur na egzamin po 8. klasie czeka na uczniów kilka zasadniczych zmian. Modyfikacje te prawdopodobnie ucieszą przyszłych zdających, ponieważ – jak wynika z informatorów zamieszczonych na stronie CKE – kilka tytułów spadło z listy wymagań egzaminacyjnych.

Z listy lektur na egzamin w 2022 roku wykreślono Sonety krymskie Adama Mickiewicza, Żonę modną Ignacego Krasickiego oraz krótki utwór Sławomira Mrożka Artysta. Poza tym uczniów nie będzie obowiązywała znajomość pieśni Jana Kochanowskiego oraz wybrany reportaż z Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza. Najistotniejszą zmianą wydaje się usunięcie z listy do egzaminu Syzyfowych prac Stefana Żeromskiego. Zgodnie z aktualną podstawą programową lektury te muszą zostać obowiązkowo przerobione w czasie zajęć z języka polskiego i uczeń może się na nie powołać podczas egzaminu, ale nie są one ujęte w oficjalnych wymaganiach egzaminacyjnych. Jakie więc lektury są teraz na egzaminie ósmoklasisty obowiązkowe? Poniżej przedstawiamy listę.

Lektury obowiązkowe do egzaminu ósmoklasisty:

 • Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
 • Aleksander Fredro, Zemsta;
 • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
 • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
 • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość);
 • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
 • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
 • Juliusz Słowacki, Balladyna;
 • wiersze wybranych poetów.

Lista lektur na egzamin w poprzednich latach oprócz wyżej wymienionych pozycji zawierała także te wykreślone. W 2021 roku na egzaminie ósmoklasisty uczniowie musieli się zmierzyć z fragmentem Pana Tadeusza, a rok wcześniej w 2020 było to Quo vadis.

Rodzice pytają o lektury do egzaminu ósmoklasisty:

Jakie lektury mogą być na egzaminie ósmoklasisty?

Na egzaminie ósmoklasisty obowiązkowe są następujące lektury: Charles Dickens, Opowieść wigilijna; Aleksander Fredro, Zemsta; Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII; Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec; Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość); Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę; Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik; Juliusz Słowacki, Balladyna; wiersze wybranych poetów.

Jaka była lektura na egzaminie 2021?

Na egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku pojawił się fragment Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo