Lektury obowiązkowe – egzamin ósmoklasisty 2024. Lista została istotnie zmodyfikowana

Kanon lektur szkolnych jest raz na jakiś czas aktualizowany. Regularnie pojawiają się w nim nowe pozycje, inne tytuły z kolei zostają wykreślone. Lista książek obowiązujących w programie dla klas IV–VIII także uległa ostatnio pewnym wyraźnym modyfikacjom. Wszystko z powodu pandemii – ze względu na wiele miesięcy nauki zdalnej CKE oraz MEiN zdecydowały się nieco ułatwić uczniom naukę. Egzamin ósmoklasisty 2023/2024 – które lektury są obowiązkowe?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • W aktualnym roku szkolnym 2022/2023 obowiązuje zmodyfikowana przez ministerstwo edukacji lista lektur.
 • Kilka dzieł zostało usuniętych, największą zmianą jest na pewno brak m.in. "Syzyfowych prac" Żeromskiego.
 • Łącznie uczniów obowiązuje znajomość ponad blisko 20, różnej długości utworów.

Lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2024

W ostatnich latach zaczęła obowiązywać nowa lista lektur zarówno dla szkół podstawowych, jak i dla ponadpodstawowych. Minister edukacji Przemysław Czarnek ogłosił sporo zmian – kilka tytułów zostało całkowicie usuniętych lub przeszło z puli obowiązkowej do uzupełniającej. Modyfikacje w zakresie listy lektur według resortu edukacji podyktowane zostały chęcią zwiększenia atrakcyjności lekcji języka polskiego. Twórcy przekształconego kanonu, że ich głównym celem było zaproponowanie takich “pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze”.

Zmiany zostały wprowadzone w ogólnym kanonie lektur dla wszystkich etapów nauki w szkole podstawowej, tzn. I–III, IV–VI oraz VII–VIII. Co za tym idzie, pojawiły się także modyfikacje w lekturach obowiązkowych do egzaminu ósmoklasisty.

Zobacz: Co zrobić, gdy mamy mało punktów z egzaminu ósmoklasisty? To nie koniec marzeń o wybranej szkole

Lista lektur obowiązkowych – egzamin ósmoklasisty 2024

W nowej liście lektur na egzamin po 8. klasie czeka na uczniów kilka zasadniczych zmian. Modyfikacje te prawdopodobnie ucieszą przyszłych zdających, ponieważ – jak wynika z informatorów zamieszczonych na stronie CKE – kilka tytułów spadło z listy wymagań egzaminacyjnych.

Z listy lektur na egzamin w 2024 roku wykreślono Sonety krymskie Adama Mickiewicza, Żonę modną Ignacego Krasickiego oraz krótki utwór Sławomira Mrożka Artysta. Poza tym uczniów nie będzie obowiązywała znajomość pieśni Jana Kochanowskiego oraz reportażu z Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza. Najistotniejszą zmianą wydaje się usunięcie z listy do egzaminu Syzyfowych prac Stefana Żeromskiego. Wszystkie wymienione powyżej utwory przeniesiona na listę uzupełniającą. Zgodnie z aktualną podstawą programową lektury te muszą zostać obowiązkowo przerobione w czasie zajęć z języka polskiego i uczeń może się na nie powołać podczas egzaminu – w wypracowaniu – ale nie są one ujęte w oficjalnych wymaganiach egzaminacyjnych. Jakie więc są lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty 2024? Poniżej przedstawiamy listę.

Lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2024:

 1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
 2. Aleksander Fredro, Zemsta;
 3. Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
 4. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
 5. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona,
 6. Adam Mickiewicz, Śmierć Pułkownika,
 7. Adam Mickiewicz, Świtezianka,
 8. Adam Mickiewicz, Dziady cz. II,
 9. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (całość);
 10. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
 11. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis,
 12. Henryk Sienkiewicz, Latarnik;
 13. Juliusz Słowacki, Balladyna;
 14. wiersze wybranych poetów.

Lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty 2024 została zmieniona – w poprzednich latach oprócz wyżej wymienionych pozycji zawierała także m.in. “Syzyfowe prace” i “Żonę modną”. W 2021 roku na egzaminie ósmoklasisty uczniowie musieli się zmierzyć z fragmentem Pana Tadeusza, a rok wcześniej w 2020 było to Quo vadis. Natomiast rok temu w terminie głównym pojawiła się “Zemsta”, a w terminie dodatkowym – “Balladyna”.

Sprawdź: Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2024. Chodzi o kryteria oceniania. Uczniowie będą mieć łatwiej

Rodzice pytają o lektury do egzaminu ósmoklasisty:

Jakie są lektury obowiązkowe na egzamin 8 klasisty 2024?

Lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2024: Charles Dickens, Opowieść wigilijna; Aleksander Fredro, Zemsta; Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII; Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec; Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość); Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę; Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik; Juliusz Słowacki, Balladyna; wiersze wybranych poetów.

Jaka była lektura na egzaminie 2021?

Na egzaminie ósmoklasisty w 2021 roku pojawił się fragment Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Jakie lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2024?

Opowieść wigilijna, Zemsta, Pan Tadeusz, Świtezianka, Dziady cz. II, Balladyna, Mały książę, Quo vadis, Latarnik, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Kamienie na szaniec oraz wybór fraszek i trenów Kochanowskiego.

Jaka lektura będzie na egzaminie ósmoklasisty 2024?

Na razie nie wiadomo, która lektura pojawi się na egzaminie ósmoklasisty 2024. W zeszłym roku była to Zemsta.

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo