Kiedy zaczyna się Wielki Post 2023? Ile potrwa? Sprawdź, ile pozostało do Wielkanocy!

Wielki Post jest tradycyjnym okresem, którego celem jest odpowiednie przygotowanie duchowe wiernych do najważniejszych świąt w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym, czyli Wielkanocy. Zgodnie z tradycją w tym czasie wierzący podejmują określone postanowienia dotyczące diety – mniej posiłków mięsnych, rezygnacja ze słodyczy czy alkoholu. W okresie Wielkiego Postu większość osób powstrzymuje się również od organizowania imprez czy uczestniczenia w nich. Kiedy zaczyna się Wielki Post 2023? Ile trwa?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wielki Post w 2022 rozpoczyna się w Środę Popielcową 2 marca.
  • Rozpoczyna się 46 dni przed Wielkanocą.
  • Okres Wielkiego Post trwa przez 40 dni, do sumy nie liczą się niedziele.

Kiedy zaczyna się Wielki Post 2023?

Wielki Post nie ma stałej daty, ponieważ jego rozpoczęcie jest ściśle uzależnione od terminu Wielkanocy. Jest to bowiem okres, który ma przygotować wiernych na odpowiednie przeżycie najważniejszych świąt i wspomnienie najważniejszych wydarzeń związanych z tradycją chrześcijańską. W tym roku ten wyjątkowy dla osób wierzących czas – post wielkanocny 2023 – rozpocznie się w środę 22 lutego.

Określenie “Wielki Post” może bywać niekiedy mylące, ponieważ sugeruje, że jest to okres poświęcony wyłącznie wyrzeczeniom związanym z jedzeniem. To tylko częściowo prawda – sporo osób w tym czasie powstrzymuje się od spożywania ulubionych potraw, picia alkoholu, eliminuje z diety słodycze czy ogranicza mięso, ale to nie wszystko. Zgodnie z tradycją wstrzemięźliwość w jedzeniu to po prostu jedna z form przeżywania pokuty i zadumy, a więc najważniejszych aspektów, na których skupiony powinien być Wielki Piątek. Dlatego też w okresie postu wierni biorą udział w uroczystościach zwanych Gorzkimi Żalami czy w Drogach Krzyżowych.

W każdy piątek roku, a także w Środę Popielcową wiernych obowiązuje post ścisły. Dotyczy on wszystkich od 18. do 60. roku życia – katolik może spożyć wówczas tylko jeden syty posiłek dziennie. Wszyscy pozostali wierni powyżej 14. roku życia powinni zachować wstrzemięźliwość od posiłków mięsnych, a najlepiej ograniczyć się maksymalnie do 1 porządnego posiłku i dwóch mniejszych.

Sprawdź: Ulga na dziecko 2023. Ważne zmiany po nowym roku. Kto nie otrzyma zwrotu za dzieci?

Co rozpoczyna Wielki Post?

Zgodnie z chrześcijańską tradycją Wielki Post rozpoczyna co roku Środa Popielcowa. Jest to jednocześnie pierwszy dzień postu, który przypada na 46 dni przed Wielkanocą. Po odliczeniu niedziel otrzymujemy 40-dniowy post.

Dzień ten ma szczególne znaczenie dla wiernych, którzy uczestniczą z tej okazji w specjalnej liturgii. Podczas mszy ksiądz posypuje głowy popiołem na znak pokuty. Tego dnia katolików w wieku od 18. do 60. roku życia obowiązuje post ścisły.

Zobacz: Kiedy jest Dzień Kobiet 2023? Sprawdź, czy tylko Polki świętują tego dnia!

Ile tygodni trwa Wielki Post?

Wielki Post rozpoczyna się na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą – w tym roku będzie to 22 lutego. Mimo to jednak liczony jest na 40 dni, ponieważ do puli nie liczy się niedziel. Aktualny Kodeks prawa kanonicznego nie określa dokładnie dnia jego zakończenia. Przyjmuje się niekiedy, że okres postu kończy się w Wielki Czwartek (w tym roku będzie to 6 kwietnia), ale należy pamiętać, że to nie oznacza końca całego okresu postnego – w Wielki Piątek i Wielką Sobotę wiernych obowiązuje post paschalny. Wielki Post trwa w sumie 7 tygodni.

Liczba 40 nawiązuje bezpośrednio do historii biblijnej i ma znaczenie symboliczne. Zgodnie z Pismem Świętym 40 dni na pustyni spędził Chrystus, tyle samo miał trwać biblijny potop, z którego uratował się tylko Noe i jego rodzina. Przez 40 dni wędrował naród wybrany z Egiptu do Ziemi Obiecanej, a sam Mojżesz przez 40 dni przebywał na górze Synaj, gdzie – zgodnie z Biblią – otrzymał od Boga tablice z Dekalogiem.

Rodzice pytają, kiedy się zaczyna Wielki Post

Kiedy rozpoczyna się Wielki Post 2023?

Wielki Post rozpoczyna się 22 lutego.

Ile trwa Wielki Post?

W sumie 40 dni (ponieważ do puli nie liczą się niedziele).

Ile dni trwa Wielki Post?

Wielki Post trwa 40 dni.

Kiedy jest post przed Wielkanocą?

Okres Wielkiego Postu kończy się w Wielki Czwartek (w tym roku 6 kwietnia), ale zgodnie z prawem kanonicznym w Wielki Piątek wiernych obowiązuje post ścisły.

Czy w środę przed Wielkanocą jest post?

Do czwartku przed Wielkanocą trwa jeszcze Wielki Post, a więc w środę również obowiązuje. Nie jest to jednak post ścisły.

Kiedy ścisły post przed Wielkanocą? Kiedy post w wielkim tygodniu?

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, ale do Wielkiego Czwartku trwa jeszcze Wielki Post (nie jest on ścisły).

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo