Wielkanoc to jedno z ważniejszych katolickich świąt w roku – jak je spędzić z dzieckiem? Czym je zainteresować i w jaki sposób przekonać do polubienia tego święta?Wielkanoc z dziećmi

Najważniejszym powodem organizowania świąt są spotkania rodzinne. Z perspektywy dziecka to okazja do spotkania wujków, cioci, babć i dziadków lub innych krewnych, których na co dzień nie ma szansy zobaczyć lub poznać. Warto wesprzeć wtedy malucha, wytłumaczyć mu kto jest kim i kim są dane osoby dla niego i wytłumaczyć mu, że nie są tacy straszni na jakich mogą ewentualne wyglądać.

Warto budować miłą atmosferę wokół tego, jak i każdego innego święta. Ważne jest wytłumaczenie dziecku historii tego święta, skąd się wzięło i dlaczego dla osób wierzących Wielkanoc jest tak istotna.

Wielkanocne symbole dla dzieci

Wielkanoc na szczęście posiada kilka symboli, które na pewno zainteresują naszą pociechę. Świąteczny baranek, palemka, kurczaczki wielkanocne i pisanki powinny skutecznie przyciągnąć jego uwagę. Jeśli dziecko jest zbyt małe na zrozumienie prawdziwej historii Wielkiej Nocy, warto przedstawić mu symbolikę tych świąt. Razem z rodzicami dziecko może przygotować koszyk wielkanocny do poświęcenia w kościele, a przygotowanie pisanek – ich gotowanie, malowanie i dekorowania powinno był przyjemnym doświadczeniem.

Wielkanocne przepisy dla dzieci

Również pomoc dziecka przy gotowaniu świątecznych dań może być miłym akcentem – jeśli dziecko to interesuje może nam pomóc w przybraniu mazurka lub przygotowaniu sałatki jarzynowej i innych dań. Ważne jest, żeby nie zmuszać malucha do tych czynności – skutecznie to ostudzi jego zapał do wykonywania tych czynności w przyszłości.

Przygotowanie sałatki jarzynowej jest banalnie proste, bowiem do jej przygotowania wystarczą nam takie ugotowane warzywa jak marchewka, groszek, kukurydza i ogórek kiszony. Wszystko wystarczy pokroić (tutaj przyda się pomoc rodzica), a następnie wymieszać z odrobiną majonezu. Następnie wystarczy posolić i nieco popieprzyć dla smaku. Maluch na pewno ucieszy się z wrzucania składników do miski i ich mieszania wielką łychą.

Sens świąt wielkanocnych

Kiedy dziecko podrośnie, powinno dowiedzieć się historii Wielkanocy chociażby na lekcji religii, ale nie czekajmy z tym do tak późna. Jeśli nie jesteśmy pewni w jaki sposób o tym odpowiednio opowiedzieć dziecku, a chcemy by poznało ten zwyczaj, można chociażby wspólnie obejrzeć film dla dzieci opowiadający o zmartwychwstaniu Jezusa. Warto oglądać film razem, tak by można było ewentualne niejasności rozjaśnić naszą wiedzą.

Gry i zabawy wielkanocne dla dzieci

Mniejsze dziecko zapewne bardziej będzie chciało wypróbować niektóre z wielkanocnych gier i zabaw w jakie bawią się dzieci wraz z rodzicami na całym świecie. Jedną z tradycyjnych gier jest szukanie czekoladowych jajek lub króliczków ukrytych przez rodzica. Jako zabawę można również potraktować malowanie pisanek lub przygotowanie świątecznej sałatki jarzynowej – rozmaite kolory i kształty warzyw być może zafascynują niektóre dzieci.