Kiedy zaczyna się zima 2022? Sprawdź, kiedy wypada pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej zimy

Zima to niezwykła pora roku. Ze względu na niskie temperatury i opady śniegu nie przez wszystkich jest lubiana, ale z pewnością nie można odmówić jej uroku. Tym bardziej, że jest to również czas Bożego Narodzenia, magicznych świąt, uwielbianych przez miliony Polaków. Kiedy oficjalnie zaczyna się zima 2022? Kiedy wypada pierwszy dzień kalendarzowej zimy?

Kiedy zaczyna się zima 2022?

Chociaż nadejście zimy kojarzy nam się przede wszystkim z długimi wieczorami i późnymi wschodami słońca, to tak naprawdę właśnie w tym okresie w roku dochodzi do przesilenia i dni zaczynają się wydłużać – minuta po minucie opóźnia się moment zapadnięcia zmroku. Wyróżnia się jednak dwie daty – pierwszy dzień astronomicznej zimy i pierwszy dzień kalendarzowej zimy. Kalendarzowy początek zimy wypada zawsze w stałym terminie. Nieco inaczej wygląda jednak kwestia astronomiczna.

Pierwszy dzień astronomicznej zimy to data ruchoma, która zależy od przesilenia zimowego w danym okresie. Jest to “moment, w którym Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej – zwrotniku Koziorożca”. Przesilenie na naszej półkuli, północnej, przypada na 21 lub 22 grudnia z powodu stosowania lat przestępnych, a od niekiedy – ale niezwykle rzadko – może to być nawet 20 lub 23 grudnia (kolejne przesilenie 23 grudnia przypadnie dopiero na 2303 rok). Jak będzie w tym roku?

Zobacz: Krótkie wierszyki na Boże Narodzenie dla dzieci. Oryginalne propozycje do przedszkola, na przedstawienie

Pierwszy dzień zimy kalendarzowej 2022

W przypadku początku kalendarzowej zimy sprawa jest prosta. Jest to zawsze ta sama, stała data – 22 grudnia, a więc zaledwie dwa dni przed tradycyjną Wigilią Bożego Narodzenia. W tym roku jest to czwartek, który będzie jednocześnie ostatnim dniem szkoły dla uczniów – od 23 grudnia zaczynają już wolne.

Sprawdź: Przerwa świąteczna 2022 inna niż poprzednie. Kiedy się rozpocznie? Uczniowie zawiedzeni

Pierwszy dzień zimy astronomicznej 2022

Zdarza się, że daty pierwszego dnia zimy astronomicznej i kalendarzowej pokrywają się. W tym roku jest jednak inaczej. Zimowe przesilenie przypada na środę 21 grudnia.

Zobacz: Ferie zimowe 2023 – kiedy wypadają? Terminy mogą niektórych rozczarować

Czytelnicy pytają, kiedy zaczyna się zima 2022

Zima kalendarzowa kiedy?

Kalendarzowa zima zaczyna się 22 grudnia.

Astronomiczna zima 2022 – kiedy?

Data astronomicznej zimy jest ruchoma i zależy od daty przesilenia zimowego (grudniowego) – może to być 21 lub 22 grudnia. W tym roku będzie to środa 21 grudnia 2022.

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

Co się odpowiada na kondolencje?

Jak odpowiedzieć na kondolencje? Jest to dosyć delikatny temat, a gdy przychodzi nam się z nim zmierzyć, nie zawsze wiemy, jak powinniśmy się zachować. Warto jednak zorientować się w kilku...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general