Zastanawiasz się, czy to objawy ciąży bliźniaczej? Sprawdź, co wskazuje na ciążę mnogą!

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży z więcej niż jednym dzieckiem? Niewykluczone! Objawy ciąży bliźniaczej nie należą do najbardziej charakterystycznych, ale istnieją sposoby na jej rozpoznanie. Czy wystarczy wykonanie zwykłego tekstu ciążowego, czy trzeba przeprowadzić dalsze badania? Kiedy możemy mieć absolutną pewność, że mamy do czynienia z ciążą mnogą?

Ciąża bliźniacza – objawy i definicja

Ciąża bliźniacza to ciąża wielopłodowa (mnoga), podczas której dochodzi do jednoczesnego rozwinięcia w macicy dwóch płodów. Nie jest to sytuacja zbyt częsta – szacuje się, że bliźniaki rodzą się raz na 80 porodów, a zatem w wyniku 1,25% ciąż. Jednocześnie trzeba przyznać, że zjawisko to staje się coraz powszechniejsze. W wyniku ciąży bliźniaczej mogą narodzić się bliźnięta jednojajowe albo dwujajowe.

 1. bliźnięta jednojajowe – powstają, gdy zapłodniona komórka jajowa dzieli się na dwa embriony. Korzystają z jednego łożyska, ale mają dwie odrębne pępowiny; rozwijają się we wspólnym worku owodniowym albo w dwóch osobnych workach. Ich materiał genetyczny jest niemalże identyczny,
 2. bliźnięta dwujajowe – powstają wtedy, gdy podczas owulacji do jajowodu przedostaną się dwie komórki jajowe, przy czym każdą zapłodni inny plemnik. Mogą być tej samej lub różnej płci; mogą też być mniej lub bardziej podobne (to zależy od genów). Rozwijają się w oddzielnych pęcherzach płodowych i mają odrębne łożyska.

Jeśli chodzi o objawy ciąży bliźniaczej, jest ich sporo i zamierzamy dokładnie się im przyjrzeć. Istnieją również wiarygodne metody na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży mnogiej, o czym za chwilę.

Pierwsze objawy ciąży bliźniaczej

W pierwszych tygodniach ciąży mama najprawdopodobniej nie zauważy niczego szczególnego. W zasadzie wczesne objawy ciąży bliźniaczej nie różnią się od tych, które daje ciąża pojedyncza – bywają za to bardziej intensywne i mocniej odczuwane, co niestety pozostaje dość subiektywnym wskaźnikiem. Przez pierwsze tygodnie ciężarnej będą dokuczać uciążliwe:

 • poranne nudności i mdłości,
 • wymioty,
 • nadwrażliwość na zapachy,
 • zmęczenie,
 • zgaga,
 • trudności z zasypianiem,
 • parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu.

Charakterystyczne objawy ciąży mnogiej

Oprócz wystąpienia symptomów pojawiających się u każdej przyszłej mamy, ciąża bliźniacza rządzi się także swoimi prawami. Z czasem można dostrzec bardziej charakterystyczne objawy ciąży mnogiej, w tym:

 • uciskanie żołądka przez szybciej rosnący brzuch i związane z tym żołądkowo-jelitowe sensacje,
 • obwód brzucha większy niż sugeruje to to etap ciąży,
 • dno macicy położone wyżej niż zazwyczaj,
 • odczuwanie ruchów płodu w kilku częściach macicy naraz,
 • stwierdzenie w badaniu licznych drobnych i trzech dużych części płodu (zwykle dwóch główek i pupy) oraz
 • wysłuchanie tonów dwóch serduszek.

Ciąża mnoga – objawy związane z wagą ciężarnej

Jednym z symptomów, który występuje zarówno przy ciąży pojedynczej, jak i bliźniaczej, jest przyrost wagi. Warto zwrócić na niego uwagę, bo w przypadku bliźniaków bywa zwykle szybszy i intensywniejszy. Z czasem, z reguły w III trymestrze, dodatkowym kilogramom zaczynają towarzyszyć żylaki nóg, bóle kręgosłupa, płytki oddech i problemy z codziennymi czynnościami (schylaniem się, poruszaniem, ubieraniem, zasypianiem). Ciąża bliźniacza to podwójne obciążenie dla organizmu matki. Kobieta musi dostarczyć obojgu dzieciom substancji odżywczych. Stąd też wspomniany, nadmierny przyrost wagi, w czasie całej ciąży nawet do 30 kg.

Sprawdź też: Zepsół TTTS a waga bliźniąt

hCG w ciąży bliźniaczej

Beta hCG to inaczej hormon gonadotropiny kosmówkowej. Jest on wytwarzany w kosmówce łożyska i pojawia się zaraz po zapłodnieniu. Po jego obecności w krwi albo moczu można rozpoznać, czy kobieta jest w ciąży. Właśnie w oparciu o wykrywanie tego hormonu działają dostępne na rynku testy ciążowe. Pojawia się zatem pytanie – czy jeśli kobieta nosi pod sercem bliźnięta, to poziom beta hCG będzie podwyższony?

W większości przypadków tak się właśnie dzieje. Tym samym możemy uzyskać pozytywny wynik testu hCG w ciąży bliźniaczej nieco szybciej niż zwykle, a gdy lekarz zleci nam badanie, wyniki będą stosunkowo wysokie. Niestety nie jest to jednoznaczny sygnał, że mamy do czynienia z ciążą mnogą – podwyższone wartości beta hCG zdarzają się również w ciążach pojedynczych. Na ogół ostateczne potwierdzenie swoich przypuszczeń możemy uzyskać dopiero podczas wizyty u lekarza.

Ciąża bliźniacza – USG

Mimo wszystkich objawów ciąży mnogiej, o których pisaliśmy wyżej, tak naprawdę trudno jest samodzielnie stwierdzić, czy nosi się pod sercem bliźnięta. Wszystko staje się jasne dopiero w trakcie badania USG. To ono daje 100% pewność, czy kobieta jest w ogóle w ciąży i ilu dzieci powinna się spodziewać. Podejrzewając jakąkolwiek ciążę, należy udać się do ginekologa – lekarz będzie w stanie rozpoznać, czy ma do czynienia z bliźniakami, a także dostarczyć nam szeregu
dodatkowych informacji. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu dowiemy się:

 • ile jest płodów, łożysk i pęcherzów płodowych (dzięki temu możemy się spodziewać bliźniąt jedno- lub
  dwujajowych),
 • jaki jest wiek płodów,
 • jak przebiega wzrost płodów,
 • czy występują jakiekolwiek wady wrodzone lub inne nieprawidłowości.

Kiedy wykonać badanie USG? Aby potwierdzić swoje przeczucia i zweryfikować odczuwane symptomy, należy zdecydować się na nie na przełomie 12. i 13. tygodnia ciąży. Często bywa też tak, że rodzice zupełnie nie podejrzewają, że będą mieli bliźniaki, a podczas wizyty u lekarza spotyka ich niespodzianka.

Uwaga! Choć badanie USG niemal zawsze pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości, wciąż zdarzają się anomalie. Media raz na jakichś czas rozpisują się o niezwykłych historiach niewykrycia podczas badania drugiego płodu. W 2018 roku gazety donosiły o przypadku 37-latki, która niesłusznie spodziewała się jednego dziecka, bo w trakcie USG bliźnięta ułożyły się dokładnie jedno za drugim, a dziewczynka zasłoniła odrobinę mniejszego braciszka. Trzeba jednak
pamiętać, że diagnozowanie bliźniaczej ciąży już przy porodzie zdarza się niezwykle rzadko, a podobne historie należą zwykle do sfery miejskich legend. Ciąża bliźniacza w przeważającej większości przypadków wykrywana jest podczas USG.

Ciąża mnoga – rozpoznanie to podstawa

To, jak wcześnie uda się rozpoznać objawy ciąży bliźniaczej, ma spore znaczenie dla zdrowia przyszłej mamy. Ciąża bliźniacza (podobnie jak inne ciąże mnogie) jest z góry uznawana za ciążę wysokiego ryzyka. Lekarze automatycznie otaczają kobietę staranną opieką medyczną: wyznaczają częstsze wizyty kontrolne (w III trymestrze nawet co dwa tygodnie) oraz częstsze badania krwi i moczu. W trakcie ciąży mnogiej dość często pojawiają się takie problemy, jak infekcje dróg moczowych, nadciśnienie tętnicze czy też niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza. Konieczna jest więc wzmożona kontrola nad wszelkimi niepokojącymi odstępstwami od normy.

Ponadto rodzice powinni się przygotować na szczególny przebieg porodu przy ciąży bliźniaczej, a także na to, że rozpocznie się on znacznie wcześniej niż w przypadku ciąży pojedynczej. Przyszła mama może znaleźć się w szpitalu nawet kilka tygodni przed upływem standardowych dziewięciu miesięcy – warto mieć tego świadomość. Oprócz tego, że bliźnięta to podwójny ciężar, to także podwójne szczęście – i trzeba o tym pamiętać!

[Zdjęcie główne: elements.envato.com]

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo