Kolory flag na plaży – co oznaczają? Ta wiedza może uratować życie

Odpoczynek na plaży i orzeźwiające kąpiele w wodzie to dla większości osób czysta przyjemność i jedna z najpopularniejszych form spędzania wakacji. W trakcie wypoczynku nie można jednak zapominać o zasadach bezpieczeństwa, szczególnie gdy uwielbiamy pływanie w morzu. Wybierając się na wybrzeże, warto znać kolory flag na plaży oraz ich znaczenie. Ta wiedza może uratować nam życie, a na pewno oszczędzić stresu i nerwów. Sprawdź, co oznaczają flagi nad morzem. Co oznacza czerwona flaga na plaży?

Kolory flag na plaży

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa wydaje się szczególnie ważne właśnie latem, podczas urlopu, kiedy wszyscy są nieco bardziej rozluźnieni i przejęci atrakcjami. W takich okolicznościach czasami wystarczy naprawdę chwila, aby stało się nieszczęście. Spokój i relaks są bardzo ważne na wakacjach, ale odpoczynek nie uda się, jeśli zapomnimy o podstawowych regułach bezpiecznego przebywania na plaży.

Zdecydowanie największe zagrożenie dla osób wypoczywających nad morzem stanowią kąpiele. Morskie fale bywają naprawdę nieprzewidywalne i niebezpieczne, a rocznie dochodzi w naszym kraju do ogromnej liczby utonięć. Dlatego też przygotowując się na plażowanie, warto wybrać plażę strzeżoną, gdzie nad bezpieczeństwem pluskających się w wodzie osób czuwa wykwalifikowany ratownik, dysponujący odpowiednim sprzętem. O tym, czy miejsce pozostaje pod dozorem ratowników informują nas właśnie flagi na kąpielisku. Przy charakterystycznych “wieżyczkach”, na których przebywają pilnujący plażowiczów ratownicy, znajdziemy zwykle również szczegółową listę zasad, których należy przestrzegać, oraz wszystkie aktualne informacje dotyczące warunków naturalnych – temperaturze powietrza i wody czy prędkości wiatru.

Ze względu na to, że sytuacja pogodowa i warunki na morzu mogą się zmienić dosłownie w przeciągu chwili, plażowicze powinni uważnie obserwować aktualnie wywieszoną flagę i ich barwę.

Sprawdź: Noclegi nad morzem gwarantujące udany wypoczynek dla całej rodziny

Flagi ostrzegawcze nad morzem – kolejność

Kolory flag na kąpieliskach strzeżonych uzależniony jest od aktualnych warunków, a przede wszystkim od tego, czy kąpanie się w morzu jest w danej chwili bezpieczne. Kolorowej flagi należy szukać na stanowisku ratowniczym – zazwyczaj powiewa na jego szczycie, w widocznym miejscu.

Flagi na kąpieliskach mogą mieć trzy kolory:

  • biały,
  • czerwony,
  • błękitny.

Zobacz: Teksty sprzedawców na plaży, które rozbawią do łez

Znaczenie flag nad morzem

Każdy z kolorów flag niesie za sobą jednak inne znaczenie i komunikat dla plażujących osób. Barwa biała sygnalizuje, że kąpanie jest dozwolone, warunki pozwalają bezpiecznie wchodzić do wody, a na plaży czuwa ratownik. Kolor czerwony oznacza z kolei, że w danym momencie warunki są na tyle złe, że obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli. Wywieszenie takiej flagi może być spowodowane silnym wiatrem, mocnymi falami i prądami morskimi, a także zimną temperaturą wody – poniżej 14 stopni Celsjusza. Wejście do morza przy czerwonej fladze jest skrajnie nieodpowiedzialne i wiąże się z ogromnym ryzykiem. Można nawet za to otrzymać mandat.

Czasami na plaży można spotkać także flagi w kolorze błękitnym. Jej znaczenie nie odnosi się jednak do sytuacji związanej z wodą. Błękitna barwa informuje, że w tym miejscu warunki na plażowanie są wyjątkowo dobre – jest to potwierdzenie czystości wody i plaży. O wywieszeniu takiej flagi decyduje Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej.

Sprawdź: Co zabrać nad morze? Lista rzeczy, których nie może zabraknąć na wyjeździe. Te gadżety to absolutne hity!

Rodzice pytają o kolory flag nad morzem i na plaży

Jakie są flagi nad morzem?

Biała, czerwona, a czasami błękitna.

Czerwone flagi nad morzem – co oznaczają?

Czerwony kolor flagi oznacza bezwzględny zakaz kąpieli.

Flagi nad morzem co oznaczają?

Biała oznacza warunki bezpieczne do kąpieli, a czerwona sygnalizuje zakaz kąpieli.

Zakaz kąpieli jaka flaga?

Zakaz kąpieli to czerwona flaga.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo