Co zrobić jak dziecko się zakrztusi? Te podstawy pierwszej pomocy powinien znać każdy

Zakrztuszenie u dziecka to bardzo niebezpieczna sytuacja, która stanowi bezpośrednie zagrożenia dla życia i zdrowia. Nawet z pozoru błahe zachłyśnięcie może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego każdy rodzic i opiekun powinien wiedzieć, jak odpowiednio reagować. Do tego typu zdarzenia może dojść zawsze, nie tylko czasie jedzenia, ale także podczas zabawy, gdy dziecko niespodziewanie weźmie coś do ust. Co zrobić gdy dziecko się zakrztusi? Jak ratować dziecko gdy się zakrztusi? Co zrobić gdy niemowlę się zachłyśnie?Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dziecka to podstawowa wiedza dla każdego.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu dziecka. Co zrobić gdy dziecko się zakrztusi?

Do zakrztuszenia lub zachłyśnięcia może dojść w każdym momencie. Wystarczy, że niedokładnie przeżuty kawałek jedzenia lub jakiś przedmiot (np. klocek) utknie w krtani, tchawicy czy oskrzelach i zablokuje swobodny przepływ powietrza przez układ oddechowy. To bardzo groźna sytuacja, ponieważ może prowadzić do poważnego niedotlenienia mózgu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Szczególnie narażone na zakrztuszenie są dzieci, które z ciekawości i przyzwyczajenia bardzo często wkładają do ust przedmioty, które chwytają w ręce. Jeśli chcemy zapobiec takiej sytuacji, warto zadbać o to, aby w pobliżu dziecka nie znajdowały się żadne niewielkie zabawki, monety, guziki czy inne małe przedmioty. Należy także odpowiednio przygotowywać jedzenie, które podajemy dziecku – ważne, żeby było podzielona na małe porcje, łatwe do przełknięcia.

Gdy już dojdzie do zakrztuszenia, nie wolno wpadać w panikę, ponieważ liczy się każda sekunda. Najlepiej poprosić kogoś o wezwanie pogotowia lub – jeśli nikogo nie ma w pobliżu – trzeba wykręcić numer 112 samodzielnie i rozmawiać z dyspozytorem w trybie głośnomówiącym. Jednocześnie należy zajrzeć do ust dziecka i sprawdzić, czy przedmiot nie jest widoczny i czy nie da się go usunąć palcami.

Zobacz: Jak kroić winogrona dla dzieci? To ważniejsze, niż mogłoby się wydawać

Zakrztuszenie dziecka – pierwsza pomoc

Jeśli przedmiotu nie da się ręcznie usunąć z dróg oddechowych, należy przede wszystkim zachęcać dziecko do kaszlu. Przepływ powietrza może pomóc wypchnąć ciało obce z tchawicy czy krtani. Cały czas należy uważnie obserwować i słuchać dziecka – jeśli pojawi się świst, zasinienie skór (szczególnie wokół ust), należy niezwłocznie jechać do szpitala lub do najbliższego ośrodka medycznego (o ile karetka jeszcze nie przyjechała).

W przypadku zakrztuszenia się małego dziecka, poniżej 1. roku życia, malucha należy ułożyć brzuszkiem na swoim przedramieniu. Następnie lekko pochylić główkę w dół, rozchylić jego usta i z wyczuciem nasadą dłoni klepnąć dziecko między łopatkami. Po każdym uderzeniu sprawdzamy, czy przedmiot wypadł. Jeżeli uderzenia okażą się nieskuteczne, należy obrócić niemowlę na plecy (głowa nadal powinna znajdować się poniżej reszty ciała) i wykonać 5 uciśnięć kciukami na wysokości dolnej połowy mostka (1 palec powyżej dolnego końca mostka).

W przypadku starszego dziecka należy pochylić je do przodu i również z wyczuciem uderzać między łopatkami, śmiałym, posuwistym ruchem. Jeśli uderzenia w okolicę między łopatkami nie przynoszą skutku, można przejść do rękoczynu Heimlicha, który ma na celu odkrztuszenie ciała obcego. Należy stanąć za poszkodowanym (lub uklęknąć za nim w przypadku małego dziecka). Następnie należy przełożyć ręce pod pachami pacjenta, zacisnąć jedną dłoń w pięść i umieścić ją pomiędzy pępkiem a końcówką mostka. Drugą dłoń nakładamy na pierwszą, a następnie wykonujemy pięciokrotne uciski w kierunku do siebie i do góry. Ważne jest, aby głowa poszkodowanego znajdowała się jak najniżej, co pomoże w usunięciu ciała obcego.

Sprawdź: Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić gdy niemowlę się zakrztusi? [ZASADY PIERWSZEJ POMOCY]

Rodzice pytają, co robić gdy dziecko się zakrztusi

Co zrobić gdy dziecko zakrztusiło się winogronem?

Najpierw należy zachęcać je do kaszlu i spróbować ręczni wyjąć winogrono z ust. Jeśli to się nie uda, trzeba dziecko pochylić do przodu i zdecydowanymi posuwistymi ruchami, ale z wyczuciem uderzać między łopatkami (5 razy).

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo