Co zrobić żeby czerwona opalenizna zbrązowiała? Ciekawe sposoby na opalanie na brązowo

Sezon letni w pełni, co oznacza, że urlopy i wczasy już coraz bliżej. Niezależnie od tego, jaką formę spędzania wakacji preferujemy, nadchodzące upały i słoneczną pogodą odczujemy również na naszej skórze. Opalić można się dosłownie w każdym miejscu – silne promienie słoneczne dosięgną nas nie tylko w czasie wylegiwania na plaży, ale także na wycieczce rowerowej, podczas spaceru czy nawet krótkotrwałej aktywności na świeżym powietrzu. Warto o tym pamiętać i nie zapominać o regularnym stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej. A co jeśli przesadzimy ze słońcem i nasza skóra stanie się czerwona? Co zrobić żeby czerwona opalenizna zbrązowiała?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Aby zwiększyć szansę na uzyskanie brązowej opalenizny zaleca się m.in. picie soków z czerwonych i pomarańczowych owoców (np. z marchewki), wykonanie jakiś czas wcześniej peelingu oraz regularne nawadnianie.
  • W celu utrzymania efektów opalania, warto stosować kremy po opalaniu, najlepiej zakupione w aptece.
  • W czasie przebywania na słońcu powinniśmy mieć zawsze zapewnioną ochronę przeciwsłoneczną, w postaci kremów z filtrem. Promienie UV mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia.

Co zrobić żeby czerwona opalenizna zbrązowiała?

Zdecydowana większość z nas lubi korzystać z letniego słońca i dobrej pogody, spędzając jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Wszelkie aktywności na dworze sprzyjają opalaniu – wbrew pozorom wcale nie trzeba leżeć plackiem kilku godzin na plaży, aby nasza skóra nabrała ciemniejszej barwy. Równie skutecznie można się opalić w czasie wykonywania innych czynności – pracy w ogródku, jazdy na rowerze czy uprawiania jakiegokolwiek innego sportu. Miłośnicy opalenizny powinni jednak zachować rozsądek i pamiętać, że zbyt długa ekspozycja na słońce, bez odpowiedniej ochrony przed promieniami UV może być niebezpieczna dla zdrowia. Nie tylko grozi nieprzyjemnym oparzeniami skórnymi, ale także może powodować szybsze starzenie się i niszczenie skóry, powstawanie zmarszczek, a część promieni słonecznych może przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych. W związku z tym jeśli planujemy aktywność na zewnątrz, w słoneczny dzień, niezbędne będzie użycie kremu z odpowiednio wysokim filtrem.

Należy pamiętać, że tzw. czerwona opalenizna to nic innego jak oparzenie skórne wywołane zbyt długim przebywaniem na słońcu, bez ochrony w postaci SPF. Jeśli skóra jest wyjątkowo mocno zaczerwieniona, a do tego piecze i boli, bez wątpienia doszło do oparzenia i należy jak najszybciej zastosować jakiś preparat (najlepiej apteczny) w celu złagodzenia dolegliwości i zregenerowania uszkodzonej skóry. Im wcześniej zareagujemy, tym większa szansa, że “czerwona opalenizna” szybko zmieni barwę na brązową.

Nie ma jednej sprawdzonej metody na błyskawiczne osiągnięcie brązowej opalenizny ze względu na to, że każdy organizm jest inny, a więc i skóra może reagować inaczej. Istnieje jednak kilka zaleceń, które mogą pomóc szybciej otrzymać pożądany efekt. Co zrobić żeby czerwona opalenizna zbrązowiała? Można pić dużo wody i soków z czerwonych i pomarańczowych owoców (najlepiej z marchewek). Zaleca się także, aby w przeddzień opalania wykonać peeling, dzięki czemu opalenizna łatwiej się przyjmuje i jest większa szansa, że skóra nie będzie się później łuszczyć.

Sprawdź: Co na oparzenia słoneczne? Oto sprawdzone sposoby na złagodzenie bólu

Jak się opalać na brązowo?

Dla wszystkich miłośników świeżej, wakacyjnej opalenizny nie mamy niestety dobrych wieści. Nie ma jednej, uniwersalnej zasady na opalanie się na brązowo. Jest jednak pewien zbiór wskazówek, które mogą pomóc w osiągnięci tego efektu. Przede wszystkim powinniśmy zapomnieć o wielogodzinnym wylegiwaniu się w mocnych promieniach słonecznych. Takie zachowanie to w przypadku większości osób o jasnej karnacji prosta droga do dokuczliwych oparzeń skórnych. Zdecydowanie lepiej jest stosować metodę małych kroczków, tzn. opalać się codziennie po trochu, np. pół godziny, godzinę, najlepiej w ruchu. Pamiętajmy, że nawet podczas celowego opalania należy stosować krem z filtrem SPF, aby uniknąć poparzeń. Co ważne, warto także zakryć specjalnym plastrem rozmaite blizny czy większe pieprzyki i znamiona na ciele – one są szczególnie narażone na negatywne działanie promieni UV. Jeśli opalamy się nad wodą, lepiej sięgnąć po krem wodoodporny.

Oprócz wymienionych wyżej sposobów – picie soków z czerwonych owoców, regularne nawadnianie oraz wykonanie peelingu, kluczowe jest stosowanie kremów po opalaniu. Po długotrwałym przebywaniu na słońcu skór wymaga odpowiedniego nawilżenia. Im bardziej skóra wytraca wodę i wysusza się, tym szybciej wraca do naturalnego koloru i opalenizna znika w mgnieniu oka. W utrzymaniu opalenizny nie pomagają również kąpiele w wannie, ponieważ długie przebywanie w wodzie – wbrew pozorom – jeszcze bardziej wysuszają naskórek.

Niektórzy – aby uzyskać idealną opaleniznę – polecają również stosowanie suplementów diety z apteki, które zawierają sporą dawkę beta-karotenu. Pamiętajmy jednak, że przed sięgnięciem po takie preparaty trzeba dokładnie sprawdzić, co znajduje się w składzie i co właściwie zażywamy. Niestety na polskim rynku wciąż jeszcze brak odpowiednich regulacji dotyczących produkcji suplementów. Z tego względu nie zawsze dostępne na sklepowych czy nawet aptecznych pólkach środki są tak zdrowe i skuteczne, jak się reklamują. Zawsze powinniśmy stawiać zdrowie na pierwszym miejscu.

Opalanie nie jest procesem zbyt zdrowym dla organizmu, szczególnie dla naszej skóry. Jeśli nie zapewniamy sobie odpowiedniej ochrony przed promieniami UVA i UVB możemy nie tylko doprowadzić do niebezpiecznego poparzenia, ale także przyczynić się do przyśpieszenia procesów starzenia, a w najgorszym przypadku zwiększyć ryzyko wystąpienia raka skóry. Warto mieć tego świadomość zanim wybierzemy się do solarium czy zdecydujemy na wielogodzinne wylegiwanie na plaży.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Turystyka

Weekend w Pogoni za Wielkanocnym Zającem

Do Wielkanocy zostało jeszcze trochę czasu, ale to nie znaczy, że nie możecie rozpocząć przygotowań zdecydowanie wcześniej! W jeden z przedświątecznych weekendów wyruszcie w pogoń za Wielkanocnym Zającem! W Pogoni...

Czytaj dalej →
Prawo, Turystyka

Jak wyrobić dowód dla niemowlaka?

Dowód dla niemowlaka jest niezbędnym dokumentem, jeśli podróżujemy z rodziną poza granice państwa. Wyrobienie go nic nie kosztuje, a okres oczekiwania na dokument jest nie dłuższy niż 30 dni. Dowiedz...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general