Konto klasowe może ułatwić zarządzanie finansami. Jak je założyć?

Zarządzanie finansami klasowymi to jedna z najbardziej odpowiedzialnych funkcji klasowych rady rodziców. Dlatego też mało kto jest chętny, aby podjąć się tego zadania. Aby nieco ułatwić rozliczenia, coraz częściej rodzice decydują się na założenie specjalnego konta (lub subkonta), gdzie pieniądze są przez cały rok gromadzone, a w razie potrzeby – niezbędna kwota jest wypłacana. Każdy z rodziców ma dostęp do wyciągu, nie ma więc mowy o żadnych nieścisłościach. Jak założyć konto klasowe? Gdzie można stworzyć darmowe konto klasowe?

Konto bankowe klasowe – zalety

Skarbnik klasowy to funkcja, której większość rodziców stara się unikać jak ognia. Nie chodzi wyłącznie o odpowiedzialność związaną z liczeniem i przechowywaniem zebranych środków, ale przede wszystkim o fakt, że trzeba nieustannie upominać się o wpłaty zapominalskich. Rodzice, którzy decydują się wziąć na siebie to zadanie, coraz rzadziej jednak chcą gromadzić fundusze w gotówce czy na własnym koncie. Powodem jest głównie to, że w taka forma uniemożliwia pełną przejrzystość i jasne dokumentowanie wszystkich wydatków – same paragony czy faktury nie zawsze są wystarczające. Pamiętajmy, że jeśli pieniądze wpływają na konto jednej osoby, to zgodnie z prawem tylko ona ma możliwość podjęcia tych środków.

Idąc więc z duchem czasu, klasowe rady rodziców często decydują się na zbieranie pieniędzy na cele klasowe poprzez różnych pośredników. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, na rynku pojawia się coraz więcej podmiotów, będących krajowymi instytucjami płatniczymi, które oferują swoje usługi nieodpłatnie. Ważne jest jednak, aby przed skorzystaniem z takiej opcji dokładnie zapoznać się z regulaminem i upewnić, że pośrednik jest wiarygodny.

Zobacz: Czy rada rodziców jest obowiązkowa? “Wpłata jest dobrowolna, ale w tym roku wynosi 50 zł”.

Konto dla klasy – jak założyć?

Jedną z opcji, która zdecydowanie mogłaby ułatwić pracę skarbnika klasowego i uczynić ją bardziej uporządkowaną, jest utworzenie subkonta do rady rodziców szkoły. Czasami jednak nie ma takiej możliwości. W takim wypadku można więc spróbować skorzystać z usług pośredników. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale niektórzy rodzice mają wątpliwości, czy na pewno bezpieczne. Przed zdeponowaniem pieniędzy u podmiotów organizujących tego typu “konto” dla skarbnika klasowego należy upewnić się, czy jest to pośrednik godny zaufania. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy ma status krajowej instytucji płatniczej. Warto zweryfikować także, czy podmiot posiada zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Jeśli jednak trójka klasowa nie zdecyduje się na któreś z powyższych rozwiązań, a skarbnik postanowi udostępnić do zbiórek swoje prywatne konto, to warto poprosić rodziców, aby dokonując przelewu, wpisali w tytule “depozyt”. W ten sposób wszystko będzie bardziej przejrzyste i przy ewentualnej kontroli skarbowej nie będzie problemu z wyjaśnieniem.

Sprawdź: Zwolnienie z WF (całoroczne lub jednorazowe). Kto może je wystawić? Od września nowe zasady?

Rodzice pytają o konto skarbnika klasowego

Szkolnakasa opinie?

Szkolnakasa.pl oferuje utworzenie konta klasowego do prowadzenie zbiórek przez internet. Jak informują na stronie, gromadzenie pieniędzy jest w pełni przejrzyste, a rodzice mają stały wgląd w stan konta. Według portalu prawo.pl, podmiot “działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego numer IP21/2014 […] oznacza to, że instytucja nadzorowana jest przez ten urząd oraz objęta reżimem prawnym przewidzianym w ustawie o usługach płatniczych”.

Konto klasowe mBank?

Niektóre banki oferują usługi prowadzenia kont klasowych, ale z reguły założenie osobnego konta nie jest takie proste – banki nie dysponują podstawą prawną do założenia konta na “trójkę klasową”.

Jak założyć konto bankowe klasowe?

Można spróbować utworzyć subkonto do konta szkolnej rady rodziców.

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo