Konto klasowe może ułatwić zarządzanie finansami. Jak je założyć?

Zarządzanie finansami klasowymi to jedna z najbardziej odpowiedzialnych funkcji klasowych rady rodziców. Dlatego też mało kto jest chętny, aby podjąć się tego zadania. Aby nieco ułatwić rozliczenia, coraz częściej rodzice decydują się na założenie specjalnego konta (lub subkonta), gdzie pieniądze są przez cały rok gromadzone, a w razie potrzeby – niezbędna kwota jest wypłacana. Każdy z rodziców ma dostęp do wyciągu, nie ma więc mowy o żadnych nieścisłościach. Jak założyć konto klasowe? Gdzie można stworzyć darmowe konto klasowe?

Konto bankowe klasowe – zalety

Skarbnik klasowy to funkcja, której większość rodziców stara się unikać jak ognia. Nie chodzi wyłącznie o odpowiedzialność związaną z liczeniem i przechowywaniem zebranych środków, ale przede wszystkim o fakt, że trzeba nieustannie upominać się o wpłaty zapominalskich. Rodzice, którzy decydują się wziąć na siebie to zadanie, coraz rzadziej jednak chcą gromadzić fundusze w gotówce czy na własnym koncie. Powodem jest głównie to, że w taka forma uniemożliwia pełną przejrzystość i jasne dokumentowanie wszystkich wydatków – same paragony czy faktury nie zawsze są wystarczające. Pamiętajmy, że jeśli pieniądze wpływają na konto jednej osoby, to zgodnie z prawem tylko ona ma możliwość podjęcia tych środków.

Idąc więc z duchem czasu, klasowe rady rodziców często decydują się na zbieranie pieniędzy na cele klasowe poprzez różnych pośredników. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, na rynku pojawia się coraz więcej podmiotów, będących krajowymi instytucjami płatniczymi, które oferują swoje usługi nieodpłatnie. Ważne jest jednak, aby przed skorzystaniem z takiej opcji dokładnie zapoznać się z regulaminem i upewnić, że pośrednik jest wiarygodny.

Zobacz: Czy rada rodziców jest obowiązkowa? “Wpłata jest dobrowolna, ale w tym roku wynosi 50 zł”.

Konto dla klasy – jak założyć?

Jedną z opcji, która zdecydowanie mogłaby ułatwić pracę skarbnika klasowego i uczynić ją bardziej uporządkowaną, jest utworzenie subkonta do rady rodziców szkoły. Czasami jednak nie ma takiej możliwości. W takim wypadku można więc spróbować skorzystać z usług pośredników. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale niektórzy rodzice mają wątpliwości, czy na pewno bezpieczne. Przed zdeponowaniem pieniędzy u podmiotów organizujących tego typu “konto” dla skarbnika klasowego należy upewnić się, czy jest to pośrednik godny zaufania. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy ma status krajowej instytucji płatniczej. Warto zweryfikować także, czy podmiot posiada zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Jeśli jednak trójka klasowa nie zdecyduje się na któreś z powyższych rozwiązań, a skarbnik postanowi udostępnić do zbiórek swoje prywatne konto, to warto poprosić rodziców, aby dokonując przelewu, wpisali w tytule “depozyt”. W ten sposób wszystko będzie bardziej przejrzyste i przy ewentualnej kontroli skarbowej nie będzie problemu z wyjaśnieniem.

Sprawdź: Zwolnienie z WF (całoroczne lub jednorazowe). Kto może je wystawić? Od września nowe zasady?

Rodzice pytają o konto skarbnika klasowego

Szkolnakasa opinie?

Szkolnakasa.pl oferuje utworzenie konta klasowego do prowadzenie zbiórek przez internet. Jak informują na stronie, gromadzenie pieniędzy jest w pełni przejrzyste, a rodzice mają stały wgląd w stan konta. Według portalu prawo.pl, podmiot “działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego numer IP21/2014 […] oznacza to, że instytucja nadzorowana jest przez ten urząd oraz objęta reżimem prawnym przewidzianym w ustawie o usługach płatniczych”.

Konto klasowe mBank?

Niektóre banki oferują usługi prowadzenia kont klasowych, ale z reguły założenie osobnego konta nie jest takie proste – banki nie dysponują podstawą prawną do założenia konta na “trójkę klasową”.

Jak założyć konto bankowe klasowe?

Można spróbować utworzyć subkonto do konta szkolnej rady rodziców.

Źródła:

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia

Balet dla dzieci

Zastanawiasz się, na jakie zajęcia dodatkowe zapisać swoje dziecko? A może Twój maluch usilnie nalega na lekcje baletu? Prawdopodobnie każda mała dziewczynka marzy, by zostać baletnicą i przechodzi okres fascynacji...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Jakie zmiany w szkolnictwie od 2017 roku?

Od roku szkolnego 2016/2017 zmienia się w naszym systemie edukacji bardzo dużo. Powoli w zapomnienie odejdą gimnazja i powraca ośmioletnia podstawówka. To efekt zmian wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości....

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Newsy

Czy będą lekcje w sobotę? MEN odpowiada!

Lekcje w sobotę? Szkoła w weekend? 6-dniowy tydzień nauki? Takie zapisy znalazły się w jednym z 11 projektów rozporządzeń zmieniających prawo oświatowe w Polsce. Czy to oznacza, że przepisy będą dawały...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general