Te książki dla 8 letniej dziewczynki rozwiną jej wyobraźnię [Przegląd inkBOOKa]

Zachęcanie dziecka do czytania to chyba najlepsze, co może zrobić rodzic chcący zadbać o duchowy (i poznawczy) rozwój swojej pociechy. Najłatwiej będzie to zrobić, podsuwając mu w odpowiednim momencie… odpowiednie lektury. Startujemy z nowym cyklem, w którym wspólnie z inkBOOK Europe – producentem polskich czytników eksiążek inkBOOK – będziemy rekomendować najlepsze książki dla dzieci (i rodziców). Na pierwszy ogień bierzemy książki dla 8 latka, a konkretniej dla ośmioletniej dziewczynki.

Książki dla 8 letniej dziewczynki

Poniżej znajdziecie fajne książki dla dzieci (tym razem dla dziewczynek, które mają osiem lat).

8 lat to w rozwoju czytelnika bardzo ważny wiek – to właśnie wtedy powoli kończy się okres wspólnego czytania z rodzicem, a zaczyna fascynujący czas samodzielnego pochłaniania opowiadań, powieści, komiksów i wszelkich innych form słowa pisanego. Dla rodzica to z jednej strony ulga… z drugiej zaś, czas wielkiej odpowiedzialności – bo to na nim spoczywa w znacznej mierze obowiązek wybranie i podsunięcia dziecku odpowiednich tytułów, które z jednej strony będą na tyle „lekkie”, by nie zanudzić ośmiolatki, a z drugiej – na tyle wciągające, by pomóc w rozbudzeniu pasji czytania. Na naszej liście znajdziecie ciekawe książki dla dzieci.

Postaramy się Wam nieco pomóc przynajmniej we wstępnej selekcji odpowiednich tytułów – oto wybrana wspólnie z przedstawicielami firmy inkBOOK Europe lista godnych polecenia książek dla ośmioletnich dziewczynek. Oczywiście, absolutnie nie zamierzamy opisywać jej jako listy „najlepszych książek” – wybór tych jest zdecydowanie zbyt wielki (chętnie poznamy Wasze propozycje – wpisujcie je w komentarzach).

8 książek dla 8 letniej dziewczynki:

Pippi Pończoszanka” Astrid Lindgren

Można powiedzieć, że są bohaterowie i jest Pippi. I wielu młodych czytelników z całego świata podpisze się pod tym twierdzeniem rękami i nogami. Pippi jest wyjątkowa i za to  dzieci pokochały ją miłością bezwarunkową.  

Dziecięca terapeutka, która w zabawny i inteligentny sposób odgania to wszystko, czego dzieci się boją. Uczy, że zawsze jest jakieś wyjście i że szczęście jest równie ważne, jak inne wartości. Nie boi się co inni o niej myślą, nie przejmuje się konwenansami i robi, to co uważa za słuszne i… okazuje się, że ma bardzo zdrowe podejście do życia. Dodaje odwagi tym dziewczynkom, które się boją, zachęca do zabawy i pokazuje, że w każdej sytuacji można znaleźć coś dobrego. Więc jak jej tu nie kochać?!

Ronja, Córka zbójnika” Astrid Lindgren

Kolejna propozycja z twórczości Astrid Lindgren. Jest to książka przygodowa dla dzieci. Ronja to także nietypowa bohaterka. Po pierwsze jest córką największego z hersztów bandy zbójeckiej i daleko jej do baśniowych księżniczek.

Żyje i bawi się w lesie, a jej codzienne perypetie są niezwykle barwne, co sprawia, że młode czytelniczki śledzą jej przygody z wypiekami na twarzy i skrycie marzą, o podobnym życiu. Wszystkie swoje przygody przeżywa wspólnie z przyjacielem Birkiem – synem wrogiej bandy zbójeckiej. Przepiękny obraz budowania przyjaźni w wieku dziecięcym i siły, którą z niej czerpiemy.

Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery

Ania to ulubiona bohaterka wszystkich wrażliwych dziewczynek, które odbierają świat na swój –  nietypowy dla innych ludzi – sposób. Nie jest bohaterką, która przypomina disneyowskie księżniczki. Raczej przeciwnie – ma swoje kompleksy, obawy, lęki, ukryte głęboko marzenia i pragnienia.

Zabawna, ale i mądra opowieść, pełna ciepłych i wesołych zdarzeń, napisana z wielką wrażliwością na potrzeby wszystkich dziewczynek, które bez względu na czasy, status społeczny czy miejsce życia mierzą się z podobnymi problemami.

“Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren

Klasyka, która pomimo upływu lat wciąga każde dziecko, bo tematem książki jest to, o czym marzą dzieci na całym świecie. Pełno tutaj zabaw i przygód, dziecięcych fantazji, które sprawiają, że każdy zwyczajny dzień zamienia się niezapomniane przeżycie. Książka się nie starzeje, tak samo jak nie zmieniają się dziecięce marzenia i potrzeby. 

“Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett

Tajemniczy ogród to dobra książka dla dziecka, które lubi poruszające opowieści. Historia osieroconej Mary Lennox, która trafia do posiadłości swojego zimnego wuja i musi nauczyć się radzić sobie w nowych warunkach, zdana na samą siebie.

Wybawieniem okazuje się tytułowy tajemniczy ogród, odkryty przez główną bohaterkę przez przypadek. Książka o nadziei, przyjaźni i budowaniu poczucia sensu, które dotyczy także dzieci i potrafi uratować od samotności i beznadziei. 

Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” Andrzej Maleszka

Na naszej liście znajdziecie również polskie książki dla dzieci. Ta współczesna seria książek dla dzieci jest dedykowana zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Jedni i drudzy zaczytują się w niezwykłych przygodach zwyczajnych dzieci.

Opowieść wciąga, bo dużo tu zaskakujących perypetii, magicznych elementów i niebezpieczeństw. Książka pobudza wyobraźnię, jest pełna mądrych przesłań i pokazuje młodym czytelnikom jak pokonywać trudności. Uwaga – w historię wciągają się nie tylko dzieci! 

Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” Martin Widmark

Książki o dzieciach często są jeszcze bardziej wciągające dla naszych pociech, ponieważ mogą poczuć się jak ich bohaterowie. Które z dzieci nie lubią zagadek, tajemnic, przygód i zaskakujących zwrotów akcji? W tej książce nie ma nudy, jest za to wciągająca historia z zagadką w tle.

A jej głównymi bohaterami – dwójka dzieci – Dawid i Larisa, którzy wspólnie muszą rozwiązać tajemniczą zagadkę. Para młodocianych detektywów analizuje wskazówki i krok po kroku próbuje rozwikłać tajemnicę zaginięcia antykwariusza, Melchiora Rasmusena, który znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Z każdą stroną emocje rosną, więc wszystkie dziewczynki, które nie lubią nudy będą zachwycone.

Pollyanna” Eleanor Hodgeman Porter

Pollyanna to klasyczna, ale nadal bardzo aktualna historia, która nie straciła na uniwersalności. Niesamowita bohaterka znana na całym świecie nauczyła już wiele pokoleń dzieci, zwłaszcza dziewczynek pozytywnego myślenia i radości życia.

Pollyanna znana jest ze swojej niesłabnącej pogody ducha, która ma magiczną moc odmieniania losów ludzi. To ciepła, pełna optymizmu książka, która pokazuje dzieciom wartości ponadczasowe, a przy okazji bawi i wzrusza. 

Przedstawiliśmy polecane tytuły książek dla dzieci, które uznaliśmy, że są warte umieszczenia na naszej krótkiej liście. A Wy jakie znacie najpiękniejsze książki dla dzieci w wieku 8 lat? Dajcie znać w komentarzach.

Dodajmy, że niektóre z nich (np. wybrane wydania „Ani z Zielonego Wzgórza”) to opasłe księgi – ośmiolatkom z pewnością wygodniej może być je czytać jako ebooki na ekranie e-czytnika (np. czytnik inkBOOK Calypso Plus, który waży niewiele ponad 150 g).

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo