42 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 10 miesiąc życia dziecka?

42 tydzień życia dziecka to bardzo ważny moment w jego rozwoju – maluch uczy się sekwencji ruchów i zauważa, że może wykonać daną czynność na kilka różnych sposobów. Jak rozwija się 42 tygodniowe niemowlę? Ile powinno ważyć i jaką objętość posiłków powinniśmy mu podawać? Na czym polega siódmy skok rozwojowy, rozpoczynający się u dzieci w tym wieku? Co powinien potrafić maluch? Sprawdź!

42 tydzień życia dziecka – rozwój 10 miesięcznego dziecka

W drugiej połowie 9 miesiąca życia, dziecko rozwija się bardzo intensywnie. Przede wszystkim – zaczyna wykonywać działania celowo, a nie przypadkowo. Z łatwością zaobserwujesz, że jego zabawa stanie się mniej chaotyczna, a maluch zacznie skupiać się coraz mocniej na układaniu zabawek na określony wzór (np. tworząc wieżę z klocków). Maluch, zacznie też potrząsać różnymi przedmiotami, chcąc wydać z nich dźwięk.

42 tygodniowe niemowlę, zaczyna też sprawnie zmieniać pozycję siedzącą na raczkującą lub leżącą. Choć raczkuje jeszcze dość niepewnie, coraz chętniej przemieszcza się w różne strony, a nawet: usiłuje wstawać i utrzymuje się kilka sekund na szeroko rozstawionych nogach. Trzyma się przy tym nogi rodzica lub kanapy.

Dzieci pomiędzy 9 a 10 miesiącem życia rozumieją już znaczenie kilkudziesięciu słów, a kiedy je wypowiadasz, szukają wzrokiem odpowiadających im przedmiotów. Warto w tym okresie nazywać na głos wszystko, co otacza malucha i uczyć go kojarzenia nowych słów z poszczególnymi przedmiotami.

Co ważne: w tym okresie malucha interesują nie tylko słowa, ale także wszystkie dźwięki dochodzące z otoczenia. Sięga chętnie po grzechotki czy śpiewające misie i śmieje się, słysząc szczekanie czy miauczenie. Reaguje przy tym negatywnie na nieznane mu, ciągłe odgłosy, wydawane np. przez odkurzacz czy suszarkę – staraj się więc nie stresować zbytnio malucha hałasującymi urządzeniami.

Niektórzy rodzice, określają niemowlaki w tym wieku bardzo nieznośnymi – bo często zrzucają zabawki z łóżeczka lub próbują je niszczyć. Bez obaw! Dzieci zauważają pierwsze ciągi przyczynowo-skutkowe – są najzwyczajniej ciekawe tego, co stanie się z zabawką, kiedy wypchną ją z łóżka, a także chcą usilnie przekonać się, czy przewrócone klocki będą nadawały się wciąż do zabawy.

Kolejną ważną widoczną cechą 42-tygodniowego malucha, jest chęć do przebywania z innymi. Nie interesują go już tylko przedmioty, które zna najlepiej, ale także żywe istoty i ich zachowanie. Dziecko w tym wieku uwielbia obserwować ludzi i zwierzęta i sprawia mu przyjemność przebywanie z rodzicami przy stole, nawet, jeśli ci przez kilka chwil nie poświęcają mu uwagi. Usiłuje też chwalić się przed innymi swoimi umiejętnościami i odpowiada uśmiechem na uśmiech.

Co powinno zaniepokoić rodziców 42 tygodniowego niemowlęcia?

Przede wszystkim – pogorszenie apetytu. Dziecko poznaje tak wiele nowych smaków, że nawet, jeśli nie wykazuje zainteresowania jednym posiłkiem, powinno być wyraźnie zachęcone innym. Zaniepokoić powinno cię też mocne prostowanie nóg niemowlęcia usiłującego wstać – jeśli dziecko będzie utrzymywać je w takiej pozycji, nie nauczy się równowagi i będzie co chwilę upadać. Dzieci w tym wieku, powinny próbować stać na znacznie szerzej rozstawionych nogach.

Co potrafi 10 miesięczne dziecko?

Jakie umiejętności czy zachowania powinien przemawiać 42-tygodniowy niemowlak? Powinieneś zauważyć, że:

  • Potrafi samodzielnie przyjąć pozycję siedzącą. Na pupę, upada też podczas nieudolnych prób wstawania.
  • Próbuje raczkować i wstawać – dobrym znakiem są nawet nieudolne próby wstania i chwianie się na nogach – maluch próbuje wtedy znaleźć środek ciężkości.
  • Naśladuje znane mu osoby czy zwierzęta – próbuje odtwarzać proste ruchy lub wydawać usłyszane dźwięki. Widać to szczególnie u dzieci, które uczone były naśladowania odgłosów poszczególnych zwierząt.
  • Gaworzy – sprawnie łączy samogłoski ze spółgłoskami, wykrzykując „ga ga” czy „da da”. W tym okresie, dziecko może więc pierwszy raz powiedzieć „mama” i „tata” – choć ciężko stwierdzić, czy skojarzy słowa z rodzicami, czy po prostu w wyniku zbiegu okoliczności połączy tak sylaby.
  • Okazuje czułość – 42 tygodniowy maluszek bardzo chętnie przytula się do rodziców i próbuje ich całować.
  • Reaguje na swoje imię – nawet, jeśli dziecko nie obraca się lub nie patrzy na rodziców wołających je po imieniu, widać reakcję po jego ruchach lub mimice.
  • Szuka nowych rozwiązań – np. pociąga koc z zabawką, aby przyciągnąć ją bliżej siebie, zamiast pełzać w jej stronę.
  • Wchodzi w interakcje z rówieśnikami – choć ich zabawy są bardzo krótkie i polegają głównie na zabieraniu sobie zabawek i wzajemnym przekrzykiwaniu się.
  • Daje i zabiera – sprawnie przekazuje i przyjmuje różne przedmioty.
  • Świadomie odmawia – dziecko reaguje negatywnie na pożywienie czy zabawy, na które nie ma ochoty.
  • Próbuje celować piłką – zabawa z lekką piłką to świetna forma aktywności z maluchem w tym wieku.

Zobacz też: Książki dla dzieci – od niemowlaka do przedszkolaka

42 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Pomiędzy 41 a 48 tygodniem życia dziecka, rozpoczyna się siódmy skok rozwojowyMaluch zaczyna wtedy zauważać sekwencje zdarzeń – skupia swoją uwagę nie tylko na efekcie danych działań, ale także na tym, co należy zrobić, aby osiągnąć cel. Zauważa też związek pomiędzy czynnościami: wie, że po posiłku rodzice odnoszą naczynia, a po zabawie na dywanie – sprzątają.

W tym okresie, warto zainteresować dziecko prostymi puzzlami i klockami – maluch stanie się zafascynowany układaniem przedmiotów bardziej, niż zwykle. Zacznie też chętnie dopasowywać poszczególne kształty do otworów w zabawkach edukacyjnych.

Dziecko w tym okresie może być wyjątkowo rozdrażnione i kapryśne. Przedtem, umysł dziecka rozpoczynał proces myślowy dopiero wtedy, gdy stała się konkretna czynność (złapanie zabawki, pojawienie się rodzica). Dziecko nie wyobrażało sobie konkretnych obrazów i myślało tylko o tym, co obecnie widzi i czuje.

W siódmym skoku rozwojowym, maluch zacznie powoli wdrażać nieco bardziej skomplikowane schematy myślowe. Zda sobie sprawę, że jeśli chce ułożyć wieżę, musi kilkukrotnie ustawić jeden klocek na drugim. Właśnie ze względu na te ogromne zmiany w umyśle, dziecko może stać się płaczliwe i nerwowe, a nawet – sprawiać wrażenie cofniętego w rozwoju. Bez obaw: kiedy dziecko przyzwyczai się do nowych odczuć, przestanie być rozdrażnione i zacznie skupiać się na odkrywaniu świata.

Jak wspomagać dziecko podczas siódmego skoku rozwojowego?

  • Chowaj na oczach malucha zabawki – do pudełka czy pod koc. Dziecko zacznie szybko zauważać, że przedmiot nie znika, a jedynie zostaje ukryty. Ćwicz z nim dopóki nie zacznie szukać ukrytej rzeczy i nie zacznie samodzielnie eksperymentować z chowaniem zabawek.
  • Wprowadź zabawki edukacyjne – np. te, w których trzeba włożyć poszczególne kształty klocków do wyprofilowanych otworów lub ułożyć proste puzzle.  Dzięki temu, maluch zacznie dostrzegać, że samo przyłożenie klocka nie sprawi, że ten znajdzie się w zagłębieniu – a to zmusi go do prób obracania elementu i dopasowywania go do różnych otworów.
  • Pokazuj gesty – jeśli będziesz robić „papa” i oddalać się od malca, ten zacznie powoli dostrzegać związek pomiędzy gestykulacją i jej skutkami. Możesz też wyciągać ramiona z chęcią przytulenia brzdąca i czekać, aż ten zacznie się do ciebie zbliżać.
  • Pozwalaj dziecku obserwować – pozostaw dziecko po posiłku w krzesełku do karmienia i pozwól mu patrzeć, jak sprzątasz ze stołu i myjesz naczynia. Dzięki temu, maluch zacznie oswajać się z sekwencjami zachowań związanymi z pracami wykonywanymi codziennie w domu. Pozwól mu też „pomagać” sobie przy sprzątaniu zabawek z dywanu.
  • Daj maluchowi wybór – w czasie siódmego skoku rozwojowego, dziecko coraz częściej wskazuje palcem rzeczy, które go interesują. Pomożesz mu rozwinąć tę umiejętność, jeśli pozwolisz mu wybrać, którą z rozstawionych zabawek chce się bawić lub którym kocykiem chce zostać przykryte. Jeśli dziecko nie reaguje – bez obaw! Na początku może nie wiedzieć, o co ci chodzi.
  • Pozwól dziecku tworzyć i niszczyć – dla ciebie, burzenie wieży z klocków i budowanie jej na nowo przez godzinę z rzędu może wydawać się dziwne. Rozwijającemu się dziecku, taka zabawa pomaga z kolei zapamiętać pewne schematy i rozwinąć wyobraźnię.
  • Zwiększaj w dziecku świadomość własnej osoby – nakrywaj malucha cienkim kocykiem i zachęcaj do samodzielnego odkrycia się.

Zobacz też: Zabawki dla niemowlaka – miesiąc po miesiącu

42 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

42 tygodniowe dziecko ma ok. 9,5 miesiąca – za kilka dni, w 43 tygodniu życia, stanie się już dzieckiem 10-miesięcznym. To jeden z najważniejszych okresów rozwoju w pierwszym roku życia maluszka: poświęć mu w tym czasie szczególną uwagę.

42 tydzień życia dziecka – waga

Średnia waga maluchów na granicy 9 i 10 miesiąca życia wynosi 8,7-9 kg, przy czym dziewczynki mogą być lżejsze – dolna granica normy to ok. 8,2 kg. Waga powyżej 9,8 kg może oznaczać nadwagę, wynikającą z przekarmienia lub schorzeń – najlepiej udać się z dzieckiem do lekarza, w celu ustalenia przyczyny nadmiernego przybierania na wadze. 

W tym okresie życia, dziecko przybiera ok. 50-80 g na tydzień.

42 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Niemowlę w 42 tygodniu życia, powinno spożywać 5 posiłków o objętości 190-220 ml. W tym okresie, dieta dziecka powinna być rozszerzona na tyle, żeby posiłki mleczne stanowiły około 50-60% objętości. 

Choć mleko matki jest podstawą żywienia w pierwszym roku życia, dziecko powinno każdego dnia uczyć się żucia i poznawać nowe smaki – zdecydowanie nie polecamy opierać diety wyłącznie na pokarmie mlecznym.

Rozszerzanie diety niemowlaka: przykładowe dania uzupełniające mogą zawierać rozdrobnione mięso lub ryby, kleiki z ugotowanych warzyw czy kasze. Według najnowszych zaleceń, dzieciom w tym wieku można podawać też niewielkie ilości nabiału (wcześniej promowano wprowadzanie go dopiero w 11 miesiącu życia). Najłatwiej zacząć od jogurtów i kefirów – należy podać dziecku jedną – dwie łyżeczki produktu i obserwować reakcję przez następne kilka dni. Nie mieszaj produktów i wprowadzaj je stopniowo – dzięki temu, w razie negatywnej reakcji organizmu dziecka ustalisz, jakie pożywienie ją wywołało.

Co może jeść 10 miesięczne dziecko?

10 miesiąc życia dziecka – Ile śpi 42 tygodniowe niemowlę?

W 9 miesiącu, dziecko przesypia najwięcej w ciągu nocy, ucinając sobie w dzień jedynie dwie krótkie drzemki. Łącznie, maluch śpi ok. 14 godzin na dobę – 11 godzin w nocy i 3 godziny w ciągu dnia.

Co robić, jeśli maluch będzie zmagał się z niespokojnym snem przez przeżywanie skoku rozwojowego? W takiej sytuacji, możesz podać mu niewielką ilość mleka lub pozwolić dziecku zasnąć przy tobie, w twoim łóżku. Jeśli dziecko budzi mocne światło słoneczne, możesz też zasłaniać okna na czas drzemki malucha.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo