Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich.

Niezależnie od tego, który ze sposobów finansowania uroczystości wybierzecie, rozmowy na ten temat prowadźcie tak, aby nikogo nie urazić. Rozmowa o tym, kto za co zapłaci powinna się odbyć zaraz po zaręczynach. Dzięki temu wszystko będzie jasne dla obydwu rodzin i unikniecie niedomówień.

Reklama

Kto tradycyjnie finansuje ślub i wesele?

Zwyczajowo w Polsce wesele odbywało się w domu Panny Młodej. Nad organizacją uroczystości czuwała jej rodzina. Do obowiązków Pana Młodego należało opłacenie obydwu ślubów (cywilnego i kościelnego), zakup wiązanki ślubnej, alkoholu oraz opłacenie orkiestry. W niektórych regionach kraju, narzeczony kupował wybrance jakiś element stroju ślubnego, np. pantofelki.

Reklama

W uproszczeniu tradycyjny podział kosztów można przedstawić tak, że w zakres odpowiedzialności rodziny Panny Młodej wchodzi:

 • suknia ślubna, welon, pantofle, akcesoria…
 • wynajem miejsca wesela
 • opłacenie jedzenia i napojów
 • wystrój miejsca wesela
 • kwiaty do sali weselnej
 • zaproszenia, winietki na stoły

Rodzina Pana Młodego odpowiada za:

 • pierścionek zaręczynowy
 • obrączki
 • garnitur albo inny strój na ślub i wesele
 • alkohol
 • orkiestrę
 • koszty ślubu (cywilnego albo konkordatowego)
 • bukiet panny młodej, kwiaty do butonierek
 • fotograf
 • kamerzysta

Przy takim podziale kosztów w ostatecznym rozrachunku okaże się prawdopodobnie, ze obydwie rodziny zapłaciły po tyle samo.

Reklama

Nowoczesny sposób finansowania

Ostatnio rozpowszechnił się zwyczaj podziału kosztów wesela proporcjonalnie do liczby gości. Takie wyjście wydaje się rozsądne, gdy rodziny narzeczonych mają różną wielkość i przykładowo Panna Młoda zaprasza 100 osób a Pan Młody tylko 30. Wtedy można wybrać jedną z możliwości podziału kosztów:

 • wszystkie koszty (również kamerzystę, kwiaty itp.) dzieli się proporcjonalnie do liczby gości;
 • proporcjonalnie do liczby zaproszonych dzieli się takie koszty jak jedzenie, alkohol, obsługa kelnerska (jeśli nie jest wliczona w cenę wesela), natomiast koszty nie związane bezpośrednio z liczbą gości, które i tak trzeba ponieść niezależnie od tego czy zaprasza się 10 czy 100 osób (jak kamerzysta, bukiet dla Panny Młodej, koszty ślubu w kościele itp.) dzieli się po połowie;
 • część kosztów (jedzenie, alkohol, napoje itp.) dzieli się proporcjonalnie do liczby gości a część narzeczeni opłacają w sposób tradycyjny (np.: Pan Młody – obrączki, bukiet,  Panna Młoda – zaproszenia, wystrój sali weselnej)

Nie można powiedzieć, że któreś z tych wyjść jest lepsze lub gorsze. Wybór właściwego powinniście oprzeć na analizie tego, co będzie łatwiej zaakceptowane przez wasze rodziny i w jaki sposób łatwiej będzie osiągnąć konsensus.

Najnowsze trendy

Coraz częściej przyszli małżonkowie sami sponsorują swój ślub. Oczywiście może to być z różnych powodów dogodne rozwiązanie, ale trzeba uważać, aby nie sprawić nikomu w ten sposób przykrości. Rodzicom będzie na pewno bardzo miło, jeśli przynajmniej niektóre elementy wesela skonsultujecie z nimi. Bezwzględnie powinni się też dowiedzieć o Waszych zamiarach przed gośćmi.

Czy macie już za sobą rozmowę o tym, kto finansuje ślub i wesele? A może udało Wam się osiągnąć jakiś inny kompromis niż te, które opisaliśmy?

Reklama

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela
Intercyza
Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed
Czytaj dalej
Sukienki na wesele
Sukienka na wesele
Zastanawiasz się, jaka sukienka na wesele będzie odpowiednia? Podpowiadamy! Jeszcze kilkanaście lat temu na wesele nie wypadało założyć nic poza balową długą suknią. Obecnie w tym zakresie panuje dużo większa swoboda.
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Co zamiast kwiatów na wesele?
Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Jak przystroić dom Panny Młodej?
Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Ciekawe pomysły na zaręczyny
Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny
Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są organizowane zmówiny? Zmówiny
Czytaj dalej