Szok! Zabobony w ciąży – niektóre z nich naprawdę się sprawdzają

Zabobony w ciąży, to coś, na co można zwrócić uwagę. Często mogą mieć one pewne odzwierciedlenie w rzeczywistości, niektóre natomiast mogą być dość zabawne.

Zabobony w ciąży

Pewne przesądy i zabobony związane z ciążą, mają swoje korzenie nawet kilkaset lat temu. Ludzie przez wiele czasu próbowali tłumaczyć sobie pochodzenie pewnych zjawisk, w taki sposób, jaki potrafili najlepiej. Dzisiaj niektóre z nich mogą wydawać się zabawne lub niepokojące.

 • Pierwszym z nich, może być przesąd, który mówi o tym, że kobiecie w ciąży się nie odmawia, bo odmawiającego zjedzą myszy. 
 • Kolejnym zabobonem może być to, że kobieta nie powinna ścinać włosów w trakcie ciąży, ponieważ dziecko będzie łyse.
 • Przesądy o płci dziecka to również pewna norma w świecie zabobonów. Na płeć męską dziecka, może wpłynąć gwizdanie w trakcie seksu, lub umieszczenie siekiery pod poduszką.
 • Nie wolno również owijać swojej szyi czymkolwiek, ponieważ może to skutkować owinięciem pępowiny wokół szyi dziecka.
 • Ciężarna nie powinna skakać przez kałuże, ponieważ dziecko może mieć w przyszłości wodogłowie.

Sprawdź: Przesądy ślubne: miesiąc z r, bukiet ślubny z kalii, suknia ślubna i inne

Wystraszenie się w ciąży

Przesądy w ciąży mogą być zarówno zabawne, jak i ciekawe. Jednym z nich może być ten, mówiący, że nie można wystraszyć się w czasie ciąży, ponieważ może to skutkować znamieniem w miejscu, w którym kobieta dotknęła się po samej reakcji. Nie ma to jednak żadnego potwierdzenia naukowego, jest to jedynie przesąd ludowy. Powstał bardzo podobny zabobon, w którym zmieniono samo wystraszenie, na oparzenie. Nie zmienia to jednak faktu na to, że obie wersje nie są potwierdzone.

Same znamiona jednak powstają wskutek pewnego nadmiernego rozwoju komórek. Powinny być one kontrolowane, ponieważ mogą przerodzić się w czerniaka. Mogą powstać praktycznie na całym ciele, np.: na rękach, nogach, szyi czy pośladkach. Zazwyczaj są one niewielkie.

Poznaj: Zabobony i przesądy pogrzebowe w Polsce

Dotknięcie brzucha ciężarnej – przesądy

Przesądy ciążowe, powstały nawet wokół samego brzucha ciężarnej kobiety. Jeden z nich mówi, że jeśli inna kobieta dotknie brzucha ciężarnej, to sama zajdzie w ciążę. Również jak w innych przypadkach, nie ma on żadnego potwierdzenia naukowego.

Zobacz też: Urodzeni w czwartek – Jakie są osoby urodzone w czwartek?

Farbowanie włosów w ciąży

O farbowaniu włosów można usłyszeć wiele ciekawych zabobonów. Jeden z nich mówi, że jeśli kobieta zafarbuje sobie włosy na jakikolwiek kolor, to dziecko urodzi się rude. Inny przykład, jeśli kobieta w ciąży obetnie sobie włosy, chociaż odrobinę, to jej dziecko będzie w przyszłości łyse.

Te zabobony nie mają, z resztą jak każde, potwierdzenia naukowego. Nie ma żadnego przeciwwskazania dla farbowania włosów u kobiet w ciąży. W farbach nie ma żadnych niebezpiecznych substancji, które w jakikolwiek sposób mogą uszkodzić płód, albo wpłynąć w przyszłości na samo dziecko. Warto jedynie wspomnieć, że później, przy okresie karmienia piersią, włosy mamy mogą być znacznie osłabione, co może być utrudnieniem dla samego farbowania.

Poznaj: Znaczenie godzin – co oznaczają lustrzane godziny i równe godziny?

Przesądy ciążowe – płeć dziecka

Zabobony ciążowe nie dają za wygraną i istnieją nawet na temat określenia samej płci dziecka. 

 • Pierwszy przykład to taki, że jeśli brzuch ciążowy znajduje się wysoko, urodzi się w takim wypadku chłopiec. Jeśli jest nisko, to dziewczynka.
 • Kolejny zabobon mówi o samym kształcie brzucha. Jeśli jest on szpiczasty, to urodzi się chłopiec, jeśli okrągły, to dziewczynka. 
 • Przesądy o ciąży dotknęły nawet kwestię spania przyszłej mamy. Jeśli kobieta śpi na prawym boku, to urodzi się dziewczynka, jeśli na lewym, to chłopiec.
 • Jeśli w trakcie trwania ciąży, kobieta ma ochotę na słodkie, urodzi się dziewczynka, a jeśli na słone, to chłopiec.
 • Kolejny przykład, będzie o zawieszeniu obrączki na nitce. Jeśli kiwa się na wzór kółka, urodzi się dziewczynka, w przeciwnym wypadku chłopiec.
 • Dziewczynka dziedziczy zwykle swoją urodę po mamie. Chłopiec już niekoniecznie. 

Oczywiście, przesądy na temat płci dziecka są jak najbardziej nieprawdziwe. Do dziś, najlepszym rozwiązaniem w celu zbadania płci przyszłego dziecka, jest badanie USG. Należy jednak spełnić pewne warunki, aby się ono udało. W przeciwnym wypadku trzeba będzie poczekać do samego momentu narodzin.

Zobacz też: Urodzeni w piątek – Jakie są osoby urodzone w piątek?

Świadkowa w ciąży – przesądy

Przesądy dla ciężarnych kobiet sięgają nawet momentu samego ślubu. Mówi się, że kobieta ciężarna nie może być świadkową, ponieważ państwo młodzi będą mieli poważne kłopoty z zajściem, oraz zachowaniem samej ciąży. Nie trzeba raczej wyjaśniać, że sama ciąża zależy zwykle od wielu innych czynników, do których kwestia kobiety ciężarnej jako świadkowej, z całą pewnością się nie zalicza.

Zobacz również: Urodzeni w niedzielę: co o osobie mówi dzień tygodnia, w którym się urodziła?

Mniej popularne zabobony w ciąży

 • Do takich przesądów, można zaliczyć, chociażby te modowe. Mówi się, że jeśli mama ubiera się na czarno, to dziecko w przyszłości będzie smutne.
 • Jeśli kobieta w ciąży wpatruje się zbyt długo w jakiegoś innego mężczyznę na mieście, to dziecko może być do niego podobne.
 • Podobnie do poprzedniego przykładu, istnieje zabobon, który mówi o tym, że jeśli kobieta w ciąży popatrzy się na jakiegokolwiek czarnego mężczyznę, to dziecko urodzi się czarnoskóre.
 • W ciąży nie można stłuc talerza, bo dziecko będzie się jąkać.
 • Nie można również chodzić w tym czasie boso, ponieważ dziecko będzie miało czkawkę.
 • Nie wolno siadać w trakcie trwania ciąży ze skrzyżowanymi nogami, ponieważ może to skutkować krzywymi kończynami u dziecka.
 • Nie należy jechać w autobusie tyłem do kierunku jazdy. Może to skutkować złym ustawieniem się płodu w trakcie porodu.
 • Przyszłemu dziecku może śmierdzieć z buzi, jeśli mama w trakcie trwania ciąży prała skarpety. 
 • Mama nie powinna patrzeć się zbyt długo na królika, ponieważ dziecko może dostać zajęczej wargi.
 • Babci kobiety w ciąży, nie należy nosić jajek, ponieważ dziecko będzie w przyszłości łyse.
 • Nie wolno zdradzać nikomu imienia nienarodzonego jeszcze dziecka, nawet teściom, ponieważ może to sprowadzić złe moce.
 • Jeśli jakaś kobieta lubi oglądać księżyc w spokojne noce, to prawdopodobnie jej dziecko będzie w przyszłości łyse.

Zabobony w ciąży należy traktować z przymrużeniem oka – raczej jako ciekawostkę, niż coś poważnego.

Rodzice pytają o zabobony w ciąży:

Dlaczego nie odmawia się kobiecie w ciąży?

Nie powinno się odmawiać kobiecie, ponieważ odmawiającego mogą zjeść myszy. Okazuje się, że może to być również przyczyną powstawania pewnego rodzaju nadwagi u mam.

Czego nie można robić w ciąży? Przesądy

Na pewno nie wolno patrzeć się na innych mężczyzn, jeśli mama nie chce, aby jej dziecko było czarne, lub podobne do danego Pana. Nie należy również farbować włosów, jeśli kobieta w ciąży nie chce mieć dziecka o rudym kolorze włosów. Nie powinno się ich również ścinać, ponieważ dziecko może być w przyszłości łyse.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo