Nowe zasady działania sal zabaw. O tych wytycznych musisz pamiętać

Od soboty 6 maja będziemy mogli zabierać swoje dzieci na sale zabaw. Zostaną one otwarte w ramach IV etapu odmrażania gospodarki i życia społecznego, jednak na ich terenie będą obowiązywać liczne zasady bezpieczeństwa. O czym będziemy musieli pamiętać, pozwalając naszym dzieciom bawić się w takich miejscach?

 

Ponowne otwarcie sal zabaw. Obowiązkowa zmiana skarpet dla dzieci i ochraniacze na buty dla dorosłych

Przypomnijmy, że sale zabaw i parki rozrywki zostały zamknięte w marcu ze względu na epidemię koronawirusa. Teraz kiedy powoli są odmrażane, Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny, wydają dla takich miejsc szczegółowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. Zasady te są ważne zarówno dla pracowników wspomnianych przedsiębiorstw, jak i dla ich klientów. Skupmy się na tych ostatnich.
Jeśli chcesz zabrać swoje dziecko na salę zabaw, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, na salę zabaw mogą wejść jedynie dzieci i dorośli, którzy nie mają objawów, które sugerowałyby chorobę zakaźną. Jeśli Twoja pociecha lub Ty sam masz takie objawy jak kaszel, duszności czy wysypka, koniecznie zostańcie w domu.

 

Po drugie, rodzice i opiekunowie dzieci wchodzący na salę zabaw mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. Maluchów przepis ten nie obowiązuje. Po trzecie, wszystkie osoby obecne na sali zabaw muszą zachować co najmniej dwumetrowy dystans. Co więcej, dzieci wchodzące na salę zabaw muszą zmienić skarpetki na czyste i nieużywane, a ich opiekunowie są zobowiązani do tego, aby nałożyć na buty specjalne ochraniacze (z wytycznych Ministerstwa Rozwoju nie wynika, czy sale zabaw mają obowiązek ich zapewnienia). Dzieci muszą zapomnieć o braniu z domu swoich ulubionych zabawek, np. pluszaków. O tych zasadach powinny przypominać rozwieszone w budynku plakaty.

Zasady bezpieczeństwa w salach zabaw. Znikną sprzęty z gąbki, pojawi się płyn dezynfekcyjny

Sale zabaw, podobnie jak inne przedsiębiorstwa, muszą zapewnić swoim klientom dostęp do płynu dezynfekcyjnego. Taki środek powinien znajdować się w strefie wejścia do każdej sali zabaw. Pracownicy sal zabaw muszą dopilnować, aby każda osoba dorosła użyła go przed wejściem na salę. W wytycznych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju czytamy także, że należy regularnie myć ręce wodą z mydłem i dopilnować, aby robiły to dzieci – w szczególności przed wejściem na salę zabaw i po wyjściu z niej.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, właściciele sal zabaw są zobowiązani do tego, aby zastosować rozwiązanie “uniemożliwiające kontakt osób wchodzących i wychodzących do sali zabaw”. Mogą to być np. oddzielne wejścia. Pracownicy sal zabaw muszą także dezynfekować pomieszczenia co najmniej dwa razy dziennie, a więc przed otwarciem i podczas obowiązkowej przerwy technicznej w ciągu dnia. Regularnie dezynfekowane powinny być także tzw. powierzchnie dotykowe, a więc klamki, poręcze i włączniki. Co więcej, z sal zabaw znikną te zabawki i sprzęty, które trudno jest wyczyścić, np. gąbki, rzeczy wykonane z miękkich i chłonnych materiałów czy małe zabawki z drobnymi elementami, z kolei w łazienkach zawisną instrukcję wyjaśniające jak prawidłowo myć ręce.

Dodaj komentarz

Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general