Nowy rok szkolny przyniesie duże zmiany. Na co powinni przygotować się uczniowie?

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce uczniowie ponownie rozpoczną naukę, ale tegoroczny wrzesień będzie się nieco różnił od poprzednich. Zgodnie z zapowiedziami wejdą w życie spore zmiany związane m.in. z programem nauczania przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Nowość czeka także na uczniów szkół średnich, którzy zmierzą się z HiT-em Przemysława Czarnka. Co jeszcze czeka nas w nadchodzącym roku szkolny?

Nowy rok szkolny oznacza duże zmiany dla uczniów

W nadchodzącym ministerstwo edukacji przygotowało na uczniów szereg nowości. Przede wszystkim we wrześniu klasę maturalną rozpocznie pierwszy rocznik objęty reformą edukacji, która zlikwidowała gimnazja i wprowadziła 8-letnią podstawówkę. Oznacza to oczywiście, że w maju 2023 pierwsza grupa zmierzy się z maturą w nowej formule, znacznie różniącej się od dotychczas przeprowadzanych egzaminów.

Pewne są już także zmiany w programie nauczania przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa (dawniej znany pod nazwą: przysposobienie obronne). Decyzją resortu edukacji w ramach zajęć od września rozpoczną się treningi strzeleckie. Uczniowie podczas lekcji mają się zapoznać z budową oraz obsługą broni kulowej, pneumatycznej, a także replik broni strzeleckiej. Na razie nowy program ma być wprowadzany w szkołach stopniowo. Obowiązkowo takie zajęcia w tym roku szkolnym mają się odbywać tylko w tych placówkach, które mają dostęp do broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej, strzelnic wirtualnych albo laserowych. W pozostałych szkołach zajęcia będą prowadzone w miarę możliwości, a obowiązkowo będą musiały wejść w życie wszędzie dopiero od roku szkolnego 2024/2025. Warto dodać, że przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa jest aktualnie prowadzony w klasie ósmej oraz w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej.

Zgodnie z zapowiedziami zmiany nie ominą prawdopodobnie również zajęć wf, a dokładnie przepisów związanych ze zwolnieniami z tego przedmiotu. Od 1 września długoterminowych zwolnień (np. semestralnych lub rocznych) nie będzie mógł już wystawiać lekarz rodzinny. Teraz konieczne będzie uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia od lekarza specjalisty (np. ortopedy czy neurologa). Nowe rozwiązanie ma na celu ograniczyć liczbę uczniów, którzy unikają zajęć z wychowania fizycznego.

Zobacz: Podwyżki dla nauczycieli według Kaczyńskiego: “Jak rzucimy nowe pieniądze teraz, inflacja pójdzie w górę”

Niektórych czeka nowy plan lekcji

Kolejnym novum w polskim systemie edukacji jest Historia i teraźniejszość, czyli nowy przedmiot, który ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie (nauczaną na poziomie podstawowym) w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych. Uczniowie będą uczęszczać na te zajęcia tylko przez rok, w kolejnych latach będzie możliwość nauki WoS-u, ale będzie to dotyczyło tylko klas o konkretnych profilach. Co ważne, nowość nie obejmie uczniów, którzy już są w szkołach średnich – naukę HiT-u rozpocznie młodzież idąca od września do pierwszej klasy.

Celem wprowadzenia nowego przedmiotu jest zwiększenie wiedzy oraz podniesienie poziomu świadomości młodzieży na temat historii najnowszej, przemian społeczno-politycznych z ostatnich lat i dekad, a także ważnych procesów dziejących się w światowej polityce współcześnie. Niestety nie obyło się bez kontrowersji. Przygotowany przez prof. Wojciecha Roszkowskiego podręcznik wywołał falę oburzenia i obawy, czy przedmiot będzie naprawdę rzetelnie nauczany. Mimo wielu zastrzeżeń i nieprzychylnych opinii specjalistów przede wszystkim w odniesieniu do warstwy ideologicznej podręcznika, uzyskał on akceptację MEiN i od września nauczyciele będą mogli z niej korzystać podczas zajęć.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo