Pękajace usta u niemowlaka

Pękające usta u niemowlaka to bardzo powszechny problem. Skoro maluchy wkładają do buzi wszystko, co napotykają na swojej drodze, nic dziwnego, że stosunkowo często przytrafiają im się bolesne podrażnienia. Zadrapania paznokietkami, uderzenia grzechotką, wreszcie: zwiększona podatność na działanie bakterii, słońca czy wiatru sprawiają, że usta niemowlaka wymagają szczególnej ochrony.

Zacznij od higieny

Żeby zapobiec problemowi, jakim są popękane usta u niemowlaka, konieczna jest wzmożona higiena. Koniecznie wyparzaj wszelkie przedmioty, które mają częsty kontakt z buzią maleństwa, w tym jego kubeczki i smoczki. Regularnie myj zabawki i obcinaj ostre paznokietki. Nie mniej ważne jest mycie twarzy dziecka po każdym posiłku, zwłaszcza wtedy, jeśli Twoja pociecha jest karmiona piersią. W rozkładającym się pokarmie znajdują się bakterie, które przyczyniają się do rozwoju zajadów.

Zajady i popękane wargi znacząco utrudniają niemowlakowi jedzenie. Mogą one być efektem min. kuracji antybiotykowej, braku witamin z grupy B oraz wynikiem osłabienia po przebytej infekcji. Także buziaki w usta (zwłaszcza, gdy całujący dorosły jest przeziębiony) czy oblizywanie zabrudzonych smoczków zwiększa ryzyko wystąpienia spierzchniętych ust u niemowlaka. Układ odpornościowy malucha nie potrafi jeszcze obronić organizmu przed zmasowanym atakiem zarazków, dlatego odpowiednia higiena to jedno z ważniejszych zadań, jakie w ogóle spoczywa na rodzicach. Jeśli usteczka dziecka są już chore, należy skrupulatnie smarować je specjalną maścią.

Czym smarować usta niemowlaka i jak je ćwiczyć?

Skóra niemowlęcych usteczek jest bardzo cienka – do tego stopnia, ze może jej zaszkodzić nawet niekorzystna pogoda. Przed udaniem się na rodzinny spacer posmaruj usta dziecka odpowiednim kremem. Nie sięgaj wtedy po własną pomadkę ochronną; o niebo lepiej sprawdzi się wazelina dla niemowląt albo specjalna, dziecięca pomadka (np. Skarb Matki albo Mustela). Cienka warstwa kosmetyku przyda się zarówno latem, jak i zimą. Kiedy spierzchnięte usta noworodka wymagają większej ochrony, smaruj je regularnie maścią na pękające brodawki (taką jak Bepanthen czy Purelan).

Żeby usta Twojego niemowlaka rozwijały się w prawidłowo, zadbaj o ich gimnastykę. Naśladując Twoje miny i przesadny sposób poruszania ustami, maluch wspomoże optymalny rozwój swojego zgryzu. Ponadto dobrze wygimnastykowane usta będą bardziej elastyczne, a przez to mniej skłonne do pękania.

Kiedy z pękającymi ustami udać się do lekarza?

Jeśli chodzi o spierzchnięte usta u dziecka, istnieje przynajmniej kilka sytuacji, w przypadku których warto skonsultować się ze specjalistą. Suche usteczka, zwłaszcza od wewnątrz, mogą wskazywać na odwodnienie. Opuchnięcie to częsty symptom ostrej reakcji alergicznej, a siny kolor (w połączeniu z utrudnionym oddychaniem) nierzadko wskazuje na zapalenia układu oddechowego. Jeśli wewnętrzną stronę usteczek pokrywa biały nalot, lekarz prawdopodobnie zaleci stosowanie preparatu na pleśniawki. Największe zagrożenie stanowią czerwone krostki, które z czasem zamieniają się w strupy. Pęknięte usta z podobnymi zaczerwieniami mogą wskazywać na opryszczkę, a ta potrafi spowodować niebezpieczne opryszczkowe zapalenie opon mózgowych.

Nieco inną przypadłością, która nie powinna stanowić żadnego powodu do obaw, jest ssawka u niemowlaka, czyli mały bąbelek na ustach. Podobne pęcherze pojawiają się na skutek zbyt intensywnego ssania podczas karmienia piersią. Ssawka u niemowląt jest na szczęście niegroźna i zanika samoistnie, ale w pozostałych przypadkach pękające usta u niemowlaka powinny zostać potraktowane jako pewnego rodzaju alarm.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo