Morfologia u dzieci

Morfologia u dzieci na czczo to wydarzenie o wiele bardziej doniosłe niż analogiczne, rutynowe badanie dorosłego. Podczas gdy uświadomieni dorośli regularnie wykonują badania profilaktyczne, u dziecka pobieranie krwi wiąże się z o wiele większym stresem i naturalnymi obawami.

Kiedy wykonuje się morfologię?

Morfologia to badanie, które może przynieść wiele istotnych informacji o stanie zdrowia. Lekarz zleca wykonanie go u dziecka, gdy tylko wystąpi podejrzenie jakichś nieprawidłowości. Mogą to być na przykład przewlekłe zmęczenie, zaburzenia wzrostu, dolegliwości żołądkowe i brak apetytu czy też podejrzenie obecności pasożytów. Badanie krwi wykazuje także przyczyny nieprawidłowej pracy narządów wewnętrznych i pozwala zdiagnozować cukrzycę.

Zwykle lekarz zlecający badanie wystawia skierowanie, dzięki któremu można wykonać badania bezpłatnie. Możliwe jest także wykonanie ich prywatnie, a koszt morfologii wynosi wtedy zwykle 10-15 zł. Czasami, na przykład gdy zachodzi potrzeba zmierzenia poziomu cukru, morfologia u dzieci jest wykonywania na próbce pobranej z paluszka. Zwykle jednak pobiera się krew z żyły. Oba zabiegi trwają najwyżej trzy minuty, a odwracanie uwagi dziecka pomaga mu poradzić sobie ze strachem. Ilość pobranej krwi jest na tyle mała, że absolutnie nie tworzy zagrożenia dla zdrowia, nawet gdy badanie trzeba powtarzać.

Morfologia u dzieci na czczo – dlaczego?

Wielu rodziców ma powtarzające się wątpliwości, gdy trzeba wykonać badanie krwi u dziecka. Czy maluch musi być na czczo? Problem ten nasila się szczególnie w przypadku niemowlaków, które jedzą bardzo często. Morfologia u niemowlaka na czczo to prawdziwe wyzwanie – indywidualne przypadki warto więc konsultować z lekarzem. Starsze dzieci mogą już poprzestać na kolacji i zjeść śniadanie dopiero po pobraniu próbki. Wbrew obawom i wątpliwościom rodziców, nie jest to tylko formalny wymóg. Posiłek zmienia stężenie niektórych substancji i elementów budujących krew, takich jak białe krwinki czy poziom cukru. Krew musi zostać pobrana na czczo, ponieważ właśnie wtedy wynik jest najbardziej miarodajny. Czasami lekarz może podać inne zalecenia, na przykład odstawienie leków regularnie przyjmowanych przez dziecko na kilka dni przed badaniem. Trzeba zawsze bezwzględnie stosować się do tych poleceń – w przeciwnym razie stres i kłucie mogą okazać się bezużyteczne i badanie będzie trzeba powtórzyć wraz z całą jego nieprzyjemną otoczką.

Zobacz też: Wyniki rozmazu krwi u dziecka

Wyniki morfologi: Odczytywanie i interpretowanie

Na wyniki nie czeka się długo; czasami można je odebrać tego samego dnia. Ważne jest, by nie sugerować się podanymi normami odczytując je w domu. Sugerowane przedziały dotyczą osób dorosłych, a inne poziomy poszczególnych substancji we krwi dzieci nie świadczą jeszcze o chorobie. Najlepiej poczekać z interpretacją na wizytę u lekarza, który zlecił badanie. Spośród najczęściej występujących na wyniku skrótów warto jednak rozróżniać E i RBC, które podają ilość erytrocytów, a także WBC (mówiące o ilości leukocytów).

Co oznaczają skróty: E, RBC, HCT, Ht, Hb, Hg, WBC?

  • E i RBC – określa ją ilość czerwonych krwinek (czyli erytrocytów),
  • Hb, Hg – hemoglobinę (czyli barwnik krwi, który przenosi tlen),
  • HCT lub Ht – jest to stosunek objętości erytrocytów do objętości pełnej krwi (tzw. hematokryt),
  • WBC – ten skrót oznacza krwinki białe (czyli leukocyty).

Sprawdź: Więcej informacji na temat interpretacji wyników morfologii >>>>

Oprócz morfologii, na czczo wykonuje się także inne zabiegi oraz badania (lipidogram, próby wątrobowe, itp.). Przy ich okazji zawsze warto zapytać lekarza, w jaki sposób maluch powinien zostać przygotowany, by wynik wyszedł możliwie miarodajny.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka

3 rady na bolesne ząbkowanie

Większość rodziców musi przez to przejść. Ząbkowanie potrafi być bolesne nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców i innych domowników lub sąsiadów. W jaki sposób można ulżyć dziecko w...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Świnka: objawy, leczenie, powikłania

Świnka jest chorobą, która wywoływana jest przez paramyskowirus RNA. Jest to zapalenie ślinianek przyusznych. Należy do grona typowych chorób dla wieku dziecięcego. Przebieg choroby u dzieci jest znacznie łagodniejszy niż...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Jak nie złapać wilka?

Problemy z pęcherzem często dotykają kobiety. Nie jest trudno złapać jego infekcję, ale niestety trudno ją wyleczyć. Jakie są jego przyczyny, objawy i jak sobie z nim radzić? Zapalenie pęcherza Zapalenie pęcherza jest...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Awitaminoza. Jak poznasz, że brakuje Ci witamin?

Awitaminoza to niedobór lub brak poszczególnych witamin w organizmie. Objawia się na wiele sposobów: wypadające włosy, wypryski na skórze, łamliwe paznokcie i wiele innych. Poznaj dokładne przyczyny awitaminozy oraz jej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general