Pies na dworze – do jakiej temperatury? Jak zadbać o pupila zimą? Za brak odpowiedniej opieki grożą konsekwencje

Zimowa aura daje się we znaki wszystkim, w tym także naszym ukochanym czworonogom. Wbrew pozorom większość psów wcale nie znosi niskich temperatur lepiej niż ludzie. Konsekwencje mrozów i długiego przebywania na zewnątrz mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla ich zdrowia, dlatego właściciele powinni zadbać o odpowiednie warunki. Do jakiej temperatury pies może być na dworze? Czy pies może spać na mrozie? Do jakiej temperatury pies może być w budzie?

Do jakiej temperatury pies może być na dworze?

Chociaż wielu z nas kojarzy, że psy wywodzą się od wilków, to jednak – wbrew pozorom – nasi czworonożni przyjaciele niewiele mają obecnie wspólnego ze swoimi drapieżnymi kuzynami. Zwierzęta domowe nie są przyzwyczajone do surowych warunków i niskich temperatur, nie zostały przez naturę wyposażone w cechy fizyczne, które umożliwiałyby im przetrwanie naprawdę mroźnej zimy.

Oczywiście znamy są takie rasy, które lepiej znoszą zimową atmosferę – mowa tu np. huskych czy bernardynach. Wszystko dlatego, że psy te mają bardzo bujną sierść z bujnym podszerstkiem. Psy z gładką sierścią czy psy bardzo małe (im mniejsze ciało, tym krócej utrzymuje ciepło) nie są odporne na mrozy i nie powinny zbyt długo przebywać na zewnątrz. A zatem zamiast zastanawiać się, jaki mróz wytrzyma pies, najlepiej zadbać po prostu o chronienie go przed chłodem, wpuszczając go do ciepłego pomieszczenia, lub – jeśli jest to pies bezpański – w miarę możliwości zabezpieczyć go i powiadomić odpowiednie służby. Absolutnie nie należy ignorować samotnie biegających czworonogów, zwłaszcza jeśli na dworze panuje mróz lub inne niebezpieczne warunki pogodowe.

Pies pozbawiony schronienia nie powinien przebywać na dworze długi czas lub tym bardziej przez całą noc, szczególnie jeśli trwają mrozy.

Zobacz: Te domowe sposoby na odkamienianie czajnika są naprawdę skuteczne!

Czy pies wytrzyma na mrozie? Jaką temperaturę wytrzyma pies?

Mimo że większość psów powinna pozostać zimą w domu, a wychodzić jedynie na spacery czy drobne “przewietrzenie się” czy wybieganie, to jednak zdarza się, że czworonogi mieszkają na stałe w budach. Nie ma przepisu, który by tego zabraniał. Co więcej, nie ma niestety nawet zakazu trzymania psa na łańcuchu, o ile jest on dłuższy niż 3 metry.

W zimie właściciele psów mieszkających na zewnątrz powinni jednak zwrócić szczególną uwagę na warunki, w jakich pupil przebywa. Buda musi spełniać pewna kryteria, aby zapewniać psu odpowiednią ochronę przed zimnem czy wiatrem. Przede wszystkim buda powinna być odizolowana od podłoża i ocieplona. Konieczne jest także zamontowanie porządnej zasłonki na wejście, aby do środka nie wpadał wiatr i deszcz ze śniegiem – warto, aby wejście było również zadaszone. Wymiary budy powinny być dopasowane do psa – nie może być ona ani za mała, ani za duża. Wnętrze należy z kolei wyłożyć słomą, które w przeciwieństwie do innych materiałów nie chłonie wilgoci.

Aby lepiej chronić się przed zimnem, pies mieszkający w budzie powinien się także więcej ruszać, dlatego bezpieczniej będzie nie trzymać go na łańcuchu, ale pozwolić swobodnie się poruszać. W okresie zimowym konieczna jest także zmiana diety – posiłki powinny być bardziej obfite i bardziej kaloryczne, a także dosyć tłuste. Dzięki temu organizm lepiej chroni się przed mrozem.

W jakiej temperatury pies może być na dworze, jeśli przebywa w budzie? Nie wolno pozostawiać czworonoga na zewnątrz, nawet w budzie, w momencie gdy temperatura na spada poniżej -12 stopni Celsjusza.

Sprawdź: Jak uratować zmarznięte pelargonie? Te zabiegi mogą pomóc jej odżyć!

Czy pies może zamarznąć w budzie?

Zastanawianie się, ile stopni mrozu wytrzyma pies, może być bardzo zgubne i tragiczne w konsekwencjach dla jego zdrowia. Pies, szczególnie mały, z krótką i gładką sierścią, źle znosi niskie temperatur. Mróz może więc zwyczajnie zrobić mu krzywdę, w tym doprowadzić nawet do hipotermii i śmierci.

Czy pies marznie w nocy i w dzień w okresie zimowym? Objawy, które mogą świadczyć o wychłodzeniu organizmu:

  • podkulony ogon,
  • zgarbiona sylwetka,
  • apatia, brak energii,
  • drżenie.

Zobacz: Co zrobić, żeby szalik nie zostawiał kłaczków? Praktyczne porady na “obłażące” ubrania

Czytelnicy pytają, do ilu stopni pies może być na dworze

Pies w budzie do jakiej temperatury?

Maksymalnie do -12 stopni Celsjusza.

Przy jakiej temperaturze pies marznie?

Większość psów marznie tak samo jak ludzie, nawet przy kilku stopniach na plusie. Pamiętajmy, że psy to nie wilki, chociaż oczywiście niektóre lepiej znoszą zimę.

Ile pies wytrzyma na mrozie?

Dużo zależy od rasy oraz rodzaju sierści. Trochę lepiej mróz znoszą husky, nowofundlandy czy bernardyny.

Na jakim mrozie może być pies?

Pies nie powinien w ogóle zbyt długo przebywać na mrozie, szczególnie w nocy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo