Te domowe sposoby na odkamienianie czajnika są naprawdę skuteczne!

Jak ważne jest odkamienianie czajnika? Często smak nowo nabytej kawy lub herbaty, może zostać nagle pogorszony. Może być to zasługa kamienia, osiadającego się na dnie czajnika, w czasie korzystania z niego. Warto się go pozbyć, a pomóc w tym mogą dość proste, domowe sposoby na odkamienianie czajnika.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Odkamienić czajnik możesz za pomocą sody, octu oraz kasku cytrynowego.

Domowe sposoby na odkamienianie czajnika

Na starcie warto zaznaczyć, czym nazywa się powszechny kamień. Jest to nic innego jak związek pewnych minerałów, dokładnie wapnia i magnezu, który pod wpływem wysokiej temperatury wody, pozostaje najczęściej na dnie urządzenia. W teorii te minerały nie powodują większych szkód, jednak lepiej je przyjmować w sposób kontrolowany, chociażby za pomocą suplementów lub wody mineralizowanej. Oczywiście, istnieją pewne sposoby na odkamienianie czajnika, dostępne w prawie każdym domu, które skutecznie mogą się go pozbyć. Nie ma absolutnie żadnej potrzeby kupowania od razu nowego czajnika. Możliwe jedynie, że nabyć trzeba będzie odpowiednie produkty, które przydadzą się w samym procesie oczyszczania. Te, dostępne są nawet w zwykłym sklepie spożywczym, więc nie powinno to stanowić większego problemu.

Sam czajnik warto oczyszczać cyklicznie co jakiś czas. Każdy z przedstawionych sposobów nie szkodzi jemu samemu, a pozwoli to na zwiększenie komfortu samego picia ciepłych napojów, takich jak wspomniana kawa i herbata. Wiele z pewnych domowych sposobów zdobyło swoją popularność już dawno temu, jednak pomimo upływu czasu, potrafią być tak samo skuteczne.

Zobacz też: Plamy po domestosie na ubraniach – Jak sobie z nimi radzić?

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną

Do pierwszego domowego sposobu na odkamienianie czajnika będzie potrzebna tytułowa soda oczyszczona. Można ją bardzo łatwo nabyć, chociażby w sklepie spożywczym.

Jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną? Jest to bardzo łatwa czynność, a sama soda skutecznie pozbędzie się niechcianego kamienia. Wszystko, co należy zrobić, to wsypać dwie łyżeczki sody do czajnika. Następnie trzeba włączyć urządzenie i odczekać jakąś chwilę. Około 15 minut powinno wystarczyć. Po tym czasie po osadzie nie powinno pozostać śladu, natomiast sam czajnik warto dokładnie wymyć, ponieważ soda może zostawić po sobie nieprzyjemny zapach. Jak więc widać, czyszczenie czajnika sodą jest dość łatwym i tanim sposobem, na pozbycie się niepożądanego osadu. Bardzo często samą sodę można znaleźć we własnym domu, ponieważ jest szansa, że ktoś z domowników stosował kiedyś podobny sposób, lub używał jej w innym celu.

Sprawdź: Dlaczego pranie śmierdzi? Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało?

Odkamienianie czajnika octem

Istnieją różne domowe sposoby na kamień w czajniku. Kilka z nich są bardziej popularne od innych. Zdecydowanie można do nich zaliczyć czyszczenie czajnika octem.

Pierwszym krokiem, podobnym do tego w sposobie usuwania kamienia z czajnika sodą, będzie nabycie samego octu ze sklepu. Jest on stosunkowo tani, oraz powszechnie dostępny. Następnie, należy wlać do czajnika szklankę octu, oraz pół szklanki wody. Istnieją różne opinie, w których jest mowa o tym, że często wystarczy jedynie pół szklanki octu na cały czajnik. Dla pewności jednak warto dostosować się do pierwszej opcji. Następnie należy włączyć samo urządzenie. Po upływie odpowiedniej ilości czasu, w tym przypadku około godziny, osad powinien zniknąć. Co ciekawe, jest to dobry sposób nawet na grubą warstwę kamienia w czajniku. Po całym procesie oczyszczania warto dokładnie wymyć urządzenie, ponieważ jak zostało to wspomniane wcześniej, ocet pozostawia dość przykry i nieprzyjemny zapach.

Sprawdź: Co odstrasza chrabąszcze?

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym

Wiadomo już, jak odkamienić czajnik octem. Jednak czy istnieje jeszcze inny sposób na kamień w czajniku? Przydatną substancją, może się okazać kwasek cytrynowy. Jest to element wielu produktów żywnościowych, dostępnych w sklepie spożywczym. Najczęściej, wystarczy jedynie jedna torebka, zawierająca około 20 g substancji, aby osad w czajniku całkowicie zniknął. Warto wspomnieć, że należy ją wrzucić, do znajdującej się do mniej więcej połowy objętości wody, znajdującej się w urządzeniu. Następnie, należy uruchomić wspomniany czajnik. Po upływie około 3 godzin zawartość można wylać, a samo urządzenie jest gotowe do dalszej pracy. 

W tym miejscu warto wspomnieć o innych sposobach na oczyszczenie czajnika. Nie są one tak popularne, jednak tak samo jak te wyżej, powinny skutecznie zrealizować powierzone im zadanie. Do tego celu, można użyć słynnej na cały świat Coca-Coli. Jedynie szklanka tej substancji to skuteczny sposób na kamień w czajniku. Należy ją dolać do wody, znajdującej się już w czajniku. Całość będzie efektywniejsza, jeśli do całości dosypie sie trochę sody oczyszczonej.

Innym ciekawym sposobem, jest użycie obierków z ziemniaka. Wystarczy jedynie wypełnić urządzenie pozostałościami z obiadu, zalać wodą, całość zagotować w czajniku, a następnie dokładnie wypłukać urządzenie. 

Inny, ciekawy odkamieniacz do czajnika, to sok z cytryny. Co prawda, nie przyniesie on tak dobrych efektów, jak użycie octu na kamień, jednak będzie on nieco łagodniejszy. Jedyne co należy zrobić, to wlać ten sok do czajnika. Następnie należy odczekać godzinę. Po tym czasie należy dokładnie wymyć wnętrze urządzenia. Dodatkową opcją na użycie tego sposobu, jest wcieranie przekrojonej cytryny w ściany czajnika. Odkamienianie czajnika może być łatwe i przyjemne.

Sprawdź: Czym wyczyścić deskę sedesową?

Rodzice pytają o domowe sposoby na odkamienianie czajnika:

Jak pozbyć się kamienia z czajnika?

Jak pozbyć się domowym sposobem kamienia? Jest na to wiele opcji. Można użyć w tym celu wiele łatwo dostępnych produktów, które można znaleźć zarówno w sklepie spożywczym, jak i na półkach w domu. Warto wspomnieć, że po niektórych substancjach trzeba będzie dokładnie wymyć urządzenia w celu pozbycia się, chociażby przykrego zapachu.

Czy jest czajnik, w którym nie osadza się kamień?

Obecnie nie istnieją takie modele, jednak istnieje bardzo łatwy sposób na ochronę czajnika przed kamieniem. Warto nabyć odpowiednie wkładki na kran, lub zdobywające w ostatnim czasie popularność dzbanki filtrujące wodę. Przefiltrowaną wodę można bez problemu pić, a gotując taką wodę, znacząco zmniejszamy ryzyko powstania kamienia.

Czym usunąć kamień z czajnika?

Osadu można się pozbyć na wiele sposobów. Można w tym celu użyć octu, sody oczyszczonej, czy kwasu cytrynowego. Oprócz tego w celu oczyszczenia czajnika, może posłużyć popularna Coca-Cola, czy sok z cytryny.

Jak wyczyścić czajnik elektryczny?

Wiele sposobów przedstawionych wyżej, działa w przypadku czajników elektrycznych. Szczególnie polecanym rozwiązaniem, jest ten związany z octem, ponieważ umożliwia on pozbycie się nawet bardzo grubej warstwy kamienia.

Ile octu do odkamieniania czajnika?

To pytanie może być bardzo istotne, w momencie posiadania małej ilości octu w domu. Niektórzy mówią, że potrzebna będzie jego cała szklanka w celu dokładnego oczyszczenia urządzenia. Istnieją jednak opinie, w których stwierdzono, że wystarczy jedynie pół szklanki tej substancji. Zapewne jest to zależne od rodzaju danego czajnika. Warto dla pewności, mimo wszystko użyć całej szklanki.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo