Wigilia klasowa – pomysły nie tylko na potrawy. Sprawdź, co przygotować na wigilię dla dzieci do szkoły

Grudzień to wyjątkowy miesiąc w szkole. Nie tylko ze względu na ferie świąteczne, ale również dla tego, że na uczniów czeka kilka szczególnych uroczystości. 6 grudnia spotykają się z okazji mikołajek i często wymieniają się upominkami. A tuż przed Świętami w klasach organizowane są spotkania wigilijne. Wigilia klasowa – poznaj najlepsze pomysły. Co można przynieść na wigilię klasową?

Wigilia klasowa – pomysły

Grudzień to czas świątecznych spotkań w gronie nie tylko rodziny, ale także przyjaciół i znajomych. Jedną z takich uroczystości jest właśnie wigilia klasowa. Tradycyjnie z tej okazji uczniowie zbierają się w klasach, organizują wspólny poczęstunek, dzielą się opłatkiem, a czasami wręczają sobie również drobne upominki, jeśli nie zrobili tego na mikołajki.

Wigilia w szkole to namiastka tej prawdziwej, dlatego warto zadbać o to, żeby była wyjątkowa. Udekorowanie sali świątecznymi ozdobami i przygotowanie stołu, pełnego tradycyjnych smakołyków i dań zapewnia naprawdę magiczną atmosferę i pozwala wczuć się w klimat nadchodzących Świąt. Jest to także świetna okazja na zacieśnienie więzi z kolegami oraz z wychowawcą, na spędzenie czasu w miłej i serdecznej, niemal rodzinnej atmosferze. Poza dzieleniem się opłatkiem czy zajadaniem przysmaków, podczas wigilii klasowej można zorganizować wspólne śpiewanie kolęd czy różne zabawy i gry (np. planszowe). W ramach uroczystości można także po prostu porozmawiać, wymienić się wrażeniami i po prostu lepiej poznać. Jakie przygotować rzeczy na wigilię klasową?

Zobacz: Piękne wiersze na Boże Narodzenie dla dzieci i całej rodziny

Wigilia klasowa – potrawy. Co przynieść na wigilię klasową?

Klasowa wigilia nie mogłaby się odbyć bez przygotowania świątecznych przysmaków. Zazwyczaj na stole pojawiają się głównie różnego rodzaju słodkości, ciasta czy owoce. Tradycyjne świąteczne dania na wigilię klasową raczej średnio się sprawdzą, chociaż oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować jedną bardziej wytrawną potrawę. Z reguły jest to jednak większy kłopot – nikt przecież nie chce jeść pierogów z kapustą na zimno albo pić zimnego barszczu, a w szkole zazwyczaj nie ma możliwości, aby je podgrzać. Jedyną opcją byłoby przyniesienie ich w naczyniach trzymających ciepło, np. zupy w termosie.

Warto jednak pamiętać, że wigilia klasowa to jednak impreza przede wszystkim dla dzieci, a te zdecydowanie chętniej sięgną po słodkie smakołyki. Istnieje więc ryzyko, że zwyczajowe potrawy wigilijne dla dzieci do szkoły mogą się nie sprawdzić i po prostu zmarnować. Dlatego też zazwyczaj na wigilii w szkole na stole królują tradycyjne ciasta, pierniki, owoce czy inne słodkie przysmaki.

Przed wigilią klasową organizowaną wspólnie wielu rodziców zastanawia się, jakie jedzenie na wigilie klasową można przygotować, aby nie było go za dużo i nie powielić czyjegoś pomysłu. Najlepiej więc zorganizować wcześniej listę, na którą każdy uczeń wpisze, co przynosi (np. napoje, herbata w termosie, opłatek, paluszki, ciasto, pierniki itp.). W ten sposób unikniemy powtórek i stół będzie naprawdę bogato zastawiony. Ci, którzy nie mają pomysłu na produkty spożywcze, zawsze mogą zadeklarować przyniesienie ozdób, świeczek, papierowych talerzyków, sztućców czy kubeczków.

Przykładowe potrawy na wigilię klasową:

 • ciasta (np. makowiec, piernik, sernik),
 • pierniczki,
 • czekoladowe muffinki,
 • owoce (np. mandarynki, pomarańcze, banany, winogrona),
 • paluszki, ciasteczka,
 • różnego rodzaju napoje – woda, soki,
 • herbata w termosie,
 • barszcz w termosie,
 • pierogi w naczyniu trzymającym ciepło.

Zobacz: Jakie ciasta na Boże Narodzenie? [tradycyjne, efektowne i bez pieczenia]

Co można zrobić na wigilię klasową?

W ramach przygotowań do wigilii klasowej można także część rzeczy przygotować własnoręcznie. Można zorganizować się wspólnie i podczas godziny wychowawczej nie tylko ubrać choinkę, ale także stworzyć inne tematyczne dekoracje, np. rozwiesić lampki, zrobić i powiesić kolorowe łańcuchy z papieru (np. nad tablicą i nad drzwiami), do tego papierowe śnieżynki, które można powiesić na zasłonkach. Jeśli nie uda się wszystkiego zrobić w klasie razem, można podzielić się przygotowaniem dekoracji w domu. Część uczniów, która nie przynosi na wigilię jedzenia, mogłaby zadbać o ozdoby, np. świeczniki i świece, biały obrus czy kolorowe serwetki z motywami świątecznymi. Można także przynieść gałęzie jodły, które pięknie przystroją świąteczny stół. Wszystko to stworzy naprawdę magiczną atmosferę.

Sprawdź: To najlepsze prezenty dla sześciolatków na Święta. Podpowiadamy, jaki prezent dla sześciolatka wybrać

Wigilia klasowa – zabawy. Co można robić na wigilii klasowej?

Wigilia klasowa to przede wszystkim moment, aby pobyć razem i spędzić czas w serdecznej atmosferze. To okazja do zacieśnienia więzi i bliższego poznania. Można to oczywiście zrobić wyłącznie przy wspólnym stole, podczas rozmów. Można także zorganizować różne inne aktywności, które zaangażują całą klasę. Jedną z nich, która najbardziej pasuje w klimat wigilii, jest oczywiście wspólne śpiewanie kolęd. Można je puścić z komputera lub wyświetlić także słowa za pomocą rzutnika, jeśli jest w sali. Innym ciekawym pomysłem na zabawy na wigilię klasową są różnego rodzaju gry planszowe, które zawsze wciągają i zapewniają atrakcję. Można także zorganizować quiz z wiedzy o świętach Bożego Narodzenia oraz małe przedstawienie.

Pomysł na wigilię klasową:

 • Wspólne śpiewanie kolęd,
 • Gry planszowe,
 • Quizy o tematyce świątecznej,
 • Przedstawienie.

Zobacz: Prezent na mikołajki dla dzieci w szkole [do 30 zł, do 40 zł i do 50 zł]

Rodzice i uczniowie pytają o pomysły na wigilię klasową

Co na wigilię klasową można przynieść?

Na wigilię klasową można przynieść świąteczne ciasta, np. makowiec, pierniczki, owoce, herbatę w termosie, opłatek, napoje, papierowe talerzyki i kubeczki.

Co na wigilię dla dzieci do szkoły przygotować?

Najczęściej na wigilię klasową piecze się ciasta (makowiec, sernik, piernik) lub babeczki, np. czekoladowe muffinki. Można także upiec i ozdobić pierniczki. Warto zadbać także o napoje, opłatek, papierowe kubeczki i talerzyki oraz świąteczne ozdoby.

Co na wigilię klasową do jedzenia?

Najlepiej wigilię klasową organizować na słodko – można przynieść tradycyjne ciasta (makowiec, piernik, sernik), pierniczki, owoce (np. mandarynki czy winogrona) oraz napoje czy paluszki.

Co zrobić na wigilię klasową?

Na wigilię klasową można np. upiec ciasto czy pierniczki. Można także własnoręcznie przygotować ozdoby, np. kolorowy łańcuch z papieru czy papierowe śnieżynki, które następnie można rozwiesić w klasie.

Co kupić na wigilię klasową?

Na wigilię klasową oprócz jedzenia, warto zakupić także papierowe talerzyki, kubeczki i sztućce. Poza tym trzeba zadbać o opłatek i napoje.

Kiedy jest wigilia klasowa?

Wigilia klasowa zazwyczaj jest organizowana podczas ostatniej przed Świętami godziny wychowawczej lub uczniowie są zwalniani z ostatnich godzin lekcyjnych przed rozpoczęciem przerwy zimowej i wtedy wspólnie świętują.

Co robić na wigilii klasowej?

Na wigilii klasowej poza rozmowami, dzieleniem się opłatkiem i jedzeniem, można także zorganizować wspólne śpiewanie kolęd czy granie w gry planszowe.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo