Pomóż dziecku wrócić do formy

Osłabiony chorobą organizm dziecka szybko odzyska pełnię sił, jeśli dostanie właściwe wsparcie. Jakie? Oto krótka ściągawka.

Pomóż dziecku wrócić do formy

Każda infekcja pozostawia w organizmie dziecka ślad. Jest ono osłabione, a w związku z tym bardziej niż zwykle narażone na atak bakterii i wirusów. W tym okresie zatem maluch powinien być pod szczególną ochroną. Najlepiej, żeby pozostał w domu tak długo, jak zaleci lekarz. Zwolnienie lekarskie z pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 lat może wziąć zarówno mama, jak i tata. Podpowiadamy, jak wykorzystać ten czas, by twoja pociecha szybko wróciła do zdrowia. Żeby opieka nad małym rekonwalescentem przyniosła jak najlepsze efekty, trzeba dostosować ją do rodzaju choroby.

Infekcja wirusowa, przeziębienie, katar

DOBRA DIETA

W okresie rekonwalescencji organizm malucha potrzebuje zwiększonej ilości białka i cynku (znajdują się one w mięsie, nabiale, roślinach strączkowych) oraz witamin wzmacniających odporność, czyli A (jej dobre źródła: wątróbka, tran, beta-karoten zawarty w pomidorach, papryce, marchwi), C (czarne porzeczki, cytrusy), z grupy B (rośliny strączkowe, mięso – witamina B12).

POMOCNE PREPARATY

Jeżeli dziecko po chorobie nadal jest markotne i nie ma apetytu, można mu podawać preparaty wielowitaminowe. Ale nie dokonuj ich wyboru na własną rękę, tylko skonsultuj się z pediatrą, który zleci odpowiedni produkt.

NASZA RADA

Do przedszkola czy żłobka maluch może wrócić dopiero po tygodniu od zakończenia choroby. Jeżeli za wcześnie znajdzie się wśród rówieśników, może bardzo szybko złapać kolejną infekcję. Badania kontrolne nie są konieczne, chyba że pojawi się podwyższona temperatura (powyżej 38ºC) lub kaszel się nasili.

Infekcja bakteryjna (konieczny był antybiotyk)

DOBRA DIETA

Podczas leczenia antybiotykiem nie powinno się podawać witamin. Po zakończeniu kuracji trzeba natomiast uzupełnić ich ewentualny niedobór. Zaleca się, by w tym okresie dziecko jadło więcej warzyw i owoców.

POMOCNE PREPARATY

Po kuracji antybakteryjnej warto zadbać o to, by przez ok. 2 tygodnie w diecie malca nie było słodyczy ani pieczywa z białej mąki. Produkty te są pożywką dla grzybów candida albicans, które po leczeniu antybiotykami mogą nadmiernie się mnożyć i spowodować drożdżycę.

NASZA RADA

Należy dziecku podawać więcej napojów – najlepiej wody mineralnej. Dzięki temu wątroba i nerki szybciej oczyszczają organizm z resztek antybiotyków.

Choroby wieku dziecięcego – ospa wietrzna, świnka, różyczka, rumień zakaźny i inne

DOBRA DIETA

Powrotowi do zdrowia po tych chorobach towarzyszy zwykle duże osłabienie. Posiłki dziecka powinny zatem zawierać dużo białka, żelaza i węglowodanów złożonych. Zaleca się chude mięso (drób, cielęcinę, królika), razowy makaron, a także pieczywo pełnoziarniste. Do tego dużo owoców i warzyw oraz świeżo wyciskanych soków.

POMOCNE PREPARATY

Nie ma badań wskazujących jednoznacznie, że podawanie preparatów witaminowych przy tego typu schorzeniach jest konieczne. Jeśli lekarz zaleca jakieś witaminy, to bez dodatku żelaza, ponie- waż bakterie mogą to sprytnie wykorzystać do namnażania się.

NASZA RADA

Powrót do przedszkola zaleca się dopiero po 14–21 dniach, w zależności od samopoczucia malca. Dziecko w okresie rekonwalescencji powinno szczególnie unikać kontaktów z osobami, które są przeziębione lub choćby mają katar. Pomoże to uniknąć zarażenia wirusami i ewentualnych powikłań po przebytej chorobie.

Infekcje jelitowe, np. zakażenie rotawirusem

DOBRA DIETA

Po chorobie, która powoduje zazwyczaj silne wymioty i biegunkę, żołądek oraz jelita dziecka są podrażnione. Dlatego obowiązuje dieta lekkostrawna. W jej skład powinny wchodzić głównie: gotowany ryż i makaron, ziemniaki, biszkopty, banany, zupy jarzynowe i warzywa gotowane na parze, jogurty i kisiele. Podawaj maluchowi niewielkie porcje, ale często – co 2–3 godziny.

POMOCNE PREPARATY

Po infekcjach przebiegających z biegunką i wymiotami należy podawać malcowi preparaty (np. Orsalit, Gastrolit) uzupełniające utracone elektrolity (sole mineralne) oraz preparaty witaminowe zawierające żelazo (przed zakupem najlepiej skonsultuj się z lekarzem). Dzięki nim dziecko szybciej odzyska apetyt i formę.

NASZA RADA

Warto przez jakieś dwa tygodnie zatrzymać malucha w domu. Niech wtedy jak najwięcej odpoczywa. Bardzo ważne jest, aby nasza pociecha w tym czasie piła dużo płynów (najlepiej wodę mineralną, herbatki ziołowe), bo biegunka i wymioty powodują utratę płynów. A to grozi odwodnieniem organizmu, niebezpiecznym u małych dzieci.

PROSTE ZASADY PODAWANIA WITAMIN

 1. Pilnuj pory zażywania specyfików
  Preparaty witaminowe dostępne w aptekach to także leki. Nasze pożywienie ma istotny wpływ na ich wchłanianie. Dlatego najlepiej podawać witaminy godzinę po albo dwie godziny przed posiłkiem.
 2. Podawaj witaminy, gdy maluch nie pije już mieszanki mlecznej.
  Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane (w tym wieku powinno), to w mieszance jest już większość potrzebnych malcowi witamin. Dzieciom, które nie piją mleka (bo np. są uczulone) i niechętnie jedzą świeże warzywa czy owoce, można podawać preparaty witaminowe.
 3. Wybierz preparat najlepszy dla dziecka
  Niejadkowi, który nie lubi warzyw ani owoców, a więc może mieć niedobory witaminowe, lepiej podawać preparaty złożone. Pojedyncze witaminy sprawdzają się wtedy, gdy lekarz stwierdzi niedostatki właśnie tej konkretnej witaminy, a nie innej.
 4. Gdy nie wiesz, poradź się pediatry.
  Jeśli malec ma urozmaiconą dietę, a przy tym nie jest niejadkiem, zwykle nie potrzebuje już żadnych dodatkowych witamin.

Oczywiście, bywają wyjątki. Dlatego zawsze warto zapytać jeszcze pediatrę, który dobrze zna dziecko, czy należy uzupełniać jadłospis smyka syntetycznymi preparatami kupionymi w aptece.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela Ślub cywilny
Przysięga małżeńska w kościele i w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Postanowiłam opublikować Wam teksty przysięgi małżeńskiej, zarówno tej składanej w Kościele, jak również i tej w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wiele osób spyta: po co, skoro i tak powtarza się ją
Czytaj dalej
Fryzury Ślubne
Fryzura ślubna
Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać... Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w Twoje
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Najrzadsza grupa krwi
Najrzadszą grupą krwi jest AB Rh (-). Szacuje się, że występuje ona u zaledwie 11% mieszkańców naszego globu. Dla porównania: grupę krwi 0 ma blisko 45% ludzi. Dlaczego grupa AB
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Po jakim czasie działa antybiotyk?
Antybiotyki są powszechnie stosowane w przypadku zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych. Mechanizm działania leku zależy od substancji czynnej, która się w nich znajduje, a na efekt terapeutyczny wpływ mają
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Znamiona na skórze: Kiedy powinny wzbudzić niepokój?
Różnego rodzaju znamiona na skórze takie jak znamiona barwnikowe czy też znamiona naczyniowe u niektórych są przypadłością wrodzoną, ale mogą być też nabyte. Większość znamion, zwłaszcza tych wrodzonych, jest niegroźna, jednak
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Mononukleoza u dzieci: objawy i leczenie
Gdy przeziębienie ciągnie się w nieskończoność, maluch czuje się osłabiony, a kolejne badania nic nie wykazują w końcu ktoś zadaje pytanie: czy to aby nie mononukleoza? Sprawę rozstrzygnie badanie krwi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Co to jest choroba Heinego-Medina? Komu zagraża i jak się ją leczy?
Ostra wirusowa choroba zakaźna, jaką jest choroba Heinego-Medina, znana jest też pod nazwą polio lub ostre nagminne porażenie dziecięce. To bardzo niebezpieczna choroba, która może doprowadzić do trwałego kalectwa, a nawet
Czytaj dalej
Choroby dzieci
Zapalenie gardła u dziecka [przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby]
Zapalenie gardła u dziecka może być spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną. Zakażenie występuje dość często, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych. Na wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła narażone szczególnie te dzieci, które
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie niemowlaka
Gorączka, szybki oddech, uderzenie w głowę: kiedy bezwzględnie udać się z dzieckiem do szpitala?
Każdy rodzic doskonale zna uczucie niepokoju, które towarzyszy chorobie lub wypadkowi dziecka. Nie zawsze wiemy, jak w danej sytuacji się zachować, czy np. poczekać  i obserwować czy od razu udać
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Choroby niemowląt
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka [Przyczyny, objawy, leczenie]
Zapalenie krtani u dziecka lub niemowlaka to bardzo powszechna dolegliwość dzieci, między 2 a 8 rokiem życia. Najczęściej, jest ono wywołane przez wirusy. Zapalenie krtani jest dla dziecka uciążliwe i nieprzyjemne.
Czytaj dalej