Pomóż dziecku wrócić do formy

Osłabiony chorobą organizm dziecka szybko odzyska pełnię sił, jeśli dostanie właściwe wsparcie. Jakie? Oto krótka ściągawka.

Pomóż dziecku wrócić do formy

Każda infekcja pozostawia w organizmie dziecka ślad. Jest ono osłabione, a w związku z tym bardziej niż zwykle narażone na atak bakterii i wirusów. W tym okresie zatem maluch powinien być pod szczególną ochroną. Najlepiej, żeby pozostał w domu tak długo, jak zaleci lekarz. Zwolnienie lekarskie z pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 lat może wziąć zarówno mama, jak i tata. Podpowiadamy, jak wykorzystać ten czas, by twoja pociecha szybko wróciła do zdrowia. Żeby opieka nad małym rekonwalescentem przyniosła jak najlepsze efekty, trzeba dostosować ją do rodzaju choroby.

Infekcja wirusowa, przeziębienie, katar

DOBRA DIETA

W okresie rekonwalescencji organizm malucha potrzebuje zwiększonej ilości białka i cynku (znajdują się one w mięsie, nabiale, roślinach strączkowych) oraz witamin wzmacniających odporność, czyli A (jej dobre źródła: wątróbka, tran, beta-karoten zawarty w pomidorach, papryce, marchwi), C (czarne porzeczki, cytrusy), z grupy B (rośliny strączkowe, mięso – witamina B12).

POMOCNE PREPARATY

Jeżeli dziecko po chorobie nadal jest markotne i nie ma apetytu, można mu podawać preparaty wielowitaminowe. Ale nie dokonuj ich wyboru na własną rękę, tylko skonsultuj się z pediatrą, który zleci odpowiedni produkt.

NASZA RADA

Do przedszkola czy żłobka maluch może wrócić dopiero po tygodniu od zakończenia choroby. Jeżeli za wcześnie znajdzie się wśród rówieśników, może bardzo szybko złapać kolejną infekcję. Badania kontrolne nie są konieczne, chyba że pojawi się podwyższona temperatura (powyżej 38ºC) lub kaszel się nasili.

Infekcja bakteryjna (konieczny był antybiotyk)

DOBRA DIETA

Podczas leczenia antybiotykiem nie powinno się podawać witamin. Po zakończeniu kuracji trzeba natomiast uzupełnić ich ewentualny niedobór. Zaleca się, by w tym okresie dziecko jadło więcej warzyw i owoców.

POMOCNE PREPARATY

Po kuracji antybakteryjnej warto zadbać o to, by przez ok. 2 tygodnie w diecie malca nie było słodyczy ani pieczywa z białej mąki. Produkty te są pożywką dla grzybów candida albicans, które po leczeniu antybiotykami mogą nadmiernie się mnożyć i spowodować drożdżycę.

NASZA RADA

Należy dziecku podawać więcej napojów – najlepiej wody mineralnej. Dzięki temu wątroba i nerki szybciej oczyszczają organizm z resztek antybiotyków.

Choroby wieku dziecięcego – ospa wietrzna, świnka, różyczka, rumień zakaźny i inne

DOBRA DIETA

Powrotowi do zdrowia po tych chorobach towarzyszy zwykle duże osłabienie. Posiłki dziecka powinny zatem zawierać dużo białka, żelaza i węglowodanów złożonych. Zaleca się chude mięso (drób, cielęcinę, królika), razowy makaron, a także pieczywo pełnoziarniste. Do tego dużo owoców i warzyw oraz świeżo wyciskanych soków.

POMOCNE PREPARATY

Nie ma badań wskazujących jednoznacznie, że podawanie preparatów witaminowych przy tego typu schorzeniach jest konieczne. Jeśli lekarz zaleca jakieś witaminy, to bez dodatku żelaza, ponie- waż bakterie mogą to sprytnie wykorzystać do namnażania się.

NASZA RADA

Powrót do przedszkola zaleca się dopiero po 14–21 dniach, w zależności od samopoczucia malca. Dziecko w okresie rekonwalescencji powinno szczególnie unikać kontaktów z osobami, które są przeziębione lub choćby mają katar. Pomoże to uniknąć zarażenia wirusami i ewentualnych powikłań po przebytej chorobie.

Infekcje jelitowe, np. zakażenie rotawirusem

DOBRA DIETA

Po chorobie, która powoduje zazwyczaj silne wymioty i biegunkę, żołądek oraz jelita dziecka są podrażnione. Dlatego obowiązuje dieta lekkostrawna. W jej skład powinny wchodzić głównie: gotowany ryż i makaron, ziemniaki, biszkopty, banany, zupy jarzynowe i warzywa gotowane na parze, jogurty i kisiele. Podawaj maluchowi niewielkie porcje, ale często – co 2–3 godziny.

POMOCNE PREPARATY

Po infekcjach przebiegających z biegunką i wymiotami należy podawać malcowi preparaty (np. Orsalit, Gastrolit) uzupełniające utracone elektrolity (sole mineralne) oraz preparaty witaminowe zawierające żelazo (przed zakupem najlepiej skonsultuj się z lekarzem). Dzięki nim dziecko szybciej odzyska apetyt i formę.

NASZA RADA

Warto przez jakieś dwa tygodnie zatrzymać malucha w domu. Niech wtedy jak najwięcej odpoczywa. Bardzo ważne jest, aby nasza pociecha w tym czasie piła dużo płynów (najlepiej wodę mineralną, herbatki ziołowe), bo biegunka i wymioty powodują utratę płynów. A to grozi odwodnieniem organizmu, niebezpiecznym u małych dzieci.

PROSTE ZASADY PODAWANIA WITAMIN

 1. Pilnuj pory zażywania specyfików
  Preparaty witaminowe dostępne w aptekach to także leki. Nasze pożywienie ma istotny wpływ na ich wchłanianie. Dlatego najlepiej podawać witaminy godzinę po albo dwie godziny przed posiłkiem.
 2. Podawaj witaminy, gdy maluch nie pije już mieszanki mlecznej.
  Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane (w tym wieku powinno), to w mieszance jest już większość potrzebnych malcowi witamin. Dzieciom, które nie piją mleka (bo np. są uczulone) i niechętnie jedzą świeże warzywa czy owoce, można podawać preparaty witaminowe.
 3. Wybierz preparat najlepszy dla dziecka
  Niejadkowi, który nie lubi warzyw ani owoców, a więc może mieć niedobory witaminowe, lepiej podawać preparaty złożone. Pojedyncze witaminy sprawdzają się wtedy, gdy lekarz stwierdzi niedostatki właśnie tej konkretnej witaminy, a nie innej.
 4. Gdy nie wiesz, poradź się pediatry.
  Jeśli malec ma urozmaiconą dietę, a przy tym nie jest niejadkiem, zwykle nie potrzebuje już żadnych dodatkowych witamin.

Oczywiście, bywają wyjątki. Dlatego zawsze warto zapytać jeszcze pediatrę, który dobrze zna dziecko, czy należy uzupełniać jadłospis smyka syntetycznymi preparatami kupionymi w aptece.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela Ślub cywilny
Przysięga małżeńska w kościele i w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Postanowiłam opublikować Wam teksty przysięgi małżeńskiej, zarówno tej składanej w Kościele, jak również i tej w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wiele osób spyta: po co, skoro i tak powtarza się ją
Czytaj dalej
Fryzury Ślubne
Fryzura ślubna
Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać... Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w Twoje
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Zaczerwieniony pępek u dziecka [przyczyny czerwonego pępka u niemowlaka i starszych dzieci]
Czerwony pępek u dziecka to powód zmartwień wielu rodziców. Nie wiedzą oni, co dolega ich pociesze i często snują najczarniejsze scenariusze. Czy zaczerwieniony pępek to rzeczywiście poważne zagrożenie dla zdrowia
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Dieta na zaparcia u dzieci, czyli co ugotować dziecku z zaparciami?
O zaparciach u dziecka mówimy wtedy, gdy maluch wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w ciągu tygodnia i odczuwa związany z tym ból i niepokój. Może również brudzić bieliznę kałem, który
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
ARhD+: co oznacza ta grupa krwi?
Oznaczenie grupy krwi jest jednym z podstawowych badań, które obowiązkowo przeprowadza się u kobiet w ciąży. Znajomość swojej grupy krwi ma ogromne znaczenie, na przykład w przypadku konieczności transfuzji krwi,
Czytaj dalej
Newsy Upały
Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym samochodzie! Problem, który wraca co roku
Temperatura rośnie, a wraz z nią wzrasta liczba policyjnych i obywatelskich interwencji związanych z pozostawieniem dzieci w nagrzanych samochodzie. Jak co roku mundurowi przypominają: wysoka temperatura w zamkniętym pojeździe może
Czytaj dalej
Kleszcze
Grudka po kleszczu: kiedy znika i czy trzeba ją smarować?
Grudka po kleszczu może budzić zaniepokojenie. Wiele osób zastanawia się, czy nie stanowi ona problemu z którym należy wybrać się do lekarza. Kleszcz po wbiciu się w skórę  może pozostawić
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Mniszek a mlecz: Jak odrożnić mniszka lekarskiego od mlecza?
Mniszek a mlecz - te dwie rośliny, choć bardzo do siebie podobne, różnią się kilkoma szczegółami. Obie pochodzą z jednej rodziny - astrowatych. Jedna z nich wykazuje cenne właściwości i
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Sucha skóra w uszach: przyczyny i sposoby na łuszczącą się skórę w uchu
Sucha skóra w uszach to dokuczliwa przypadłość, która może dotknąć zarówno osobę dorosłą, jak i dziecko. Objaw ten często występuje razem z łuszczeniem się i zaczerwienieniem skóry, a także jej
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Przytrzaśnięty palec u dziecka: Jak leczyć? Kiedy udać się do lekarza?
Jak leczyć przytrzaśnięty palec u dziecka? Kiedy udać się do lekarza? Co robić, gdy dziecko przytrzasnęło palec oraz czy krwiak pod paznokciem u dziecka może być niebezpieczny. Sprawdź, co robić,
Czytaj dalej