Pomóż dziecku wrócić do formy

Osłabiony chorobą organizm dziecka szybko odzyska pełnię sił, jeśli dostanie właściwe wsparcie. Jakie? Oto krótka ściągawka.

Pomóż dziecku wrócić do formy

Każda infekcja pozostawia w organizmie dziecka ślad. Jest ono osłabione, a w związku z tym bardziej niż zwykle narażone na atak bakterii i wirusów. W tym okresie zatem maluch powinien być pod szczególną ochroną. Najlepiej, żeby pozostał w domu tak długo, jak zaleci lekarz. Zwolnienie lekarskie z pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 lat może wziąć zarówno mama, jak i tata. Podpowiadamy, jak wykorzystać ten czas, by twoja pociecha szybko wróciła do zdrowia. Żeby opieka nad małym rekonwalescentem przyniosła jak najlepsze efekty, trzeba dostosować ją do rodzaju choroby.

Infekcja wirusowa, przeziębienie, katar

DOBRA DIETA

W okresie rekonwalescencji organizm malucha potrzebuje zwiększonej ilości białka i cynku (znajdują się one w mięsie, nabiale, roślinach strączkowych) oraz witamin wzmacniających odporność, czyli A (jej dobre źródła: wątróbka, tran, beta-karoten zawarty w pomidorach, papryce, marchwi), C (czarne porzeczki, cytrusy), z grupy B (rośliny strączkowe, mięso – witamina B12).

POMOCNE PREPARATY

Jeżeli dziecko po chorobie nadal jest markotne i nie ma apetytu, można mu podawać preparaty wielowitaminowe. Ale nie dokonuj ich wyboru na własną rękę, tylko skonsultuj się z pediatrą, który zleci odpowiedni produkt.

NASZA RADA

Do przedszkola czy żłobka maluch może wrócić dopiero po tygodniu od zakończenia choroby. Jeżeli za wcześnie znajdzie się wśród rówieśników, może bardzo szybko złapać kolejną infekcję. Badania kontrolne nie są konieczne, chyba że pojawi się podwyższona temperatura (powyżej 38ºC) lub kaszel się nasili.

Infekcja bakteryjna (konieczny był antybiotyk)

DOBRA DIETA

Podczas leczenia antybiotykiem nie powinno się podawać witamin. Po zakończeniu kuracji trzeba natomiast uzupełnić ich ewentualny niedobór. Zaleca się, by w tym okresie dziecko jadło więcej warzyw i owoców.

POMOCNE PREPARATY

Po kuracji antybakteryjnej warto zadbać o to, by przez ok. 2 tygodnie w diecie malca nie było słodyczy ani pieczywa z białej mąki. Produkty te są pożywką dla grzybów candida albicans, które po leczeniu antybiotykami mogą nadmiernie się mnożyć i spowodować drożdżycę.

NASZA RADA

Należy dziecku podawać więcej napojów – najlepiej wody mineralnej. Dzięki temu wątroba i nerki szybciej oczyszczają organizm z resztek antybiotyków.

Choroby wieku dziecięcego – ospa wietrzna, świnka, różyczka, rumień zakaźny i inne

DOBRA DIETA

Powrotowi do zdrowia po tych chorobach towarzyszy zwykle duże osłabienie. Posiłki dziecka powinny zatem zawierać dużo białka, żelaza i węglowodanów złożonych. Zaleca się chude mięso (drób, cielęcinę, królika), razowy makaron, a także pieczywo pełnoziarniste. Do tego dużo owoców i warzyw oraz świeżo wyciskanych soków.

POMOCNE PREPARATY

Nie ma badań wskazujących jednoznacznie, że podawanie preparatów witaminowych przy tego typu schorzeniach jest konieczne. Jeśli lekarz zaleca jakieś witaminy, to bez dodatku żelaza, ponie- waż bakterie mogą to sprytnie wykorzystać do namnażania się.

NASZA RADA

Powrót do przedszkola zaleca się dopiero po 14–21 dniach, w zależności od samopoczucia malca. Dziecko w okresie rekonwalescencji powinno szczególnie unikać kontaktów z osobami, które są przeziębione lub choćby mają katar. Pomoże to uniknąć zarażenia wirusami i ewentualnych powikłań po przebytej chorobie.

Infekcje jelitowe, np. zakażenie rotawirusem

DOBRA DIETA

Po chorobie, która powoduje zazwyczaj silne wymioty i biegunkę, żołądek oraz jelita dziecka są podrażnione. Dlatego obowiązuje dieta lekkostrawna. W jej skład powinny wchodzić głównie: gotowany ryż i makaron, ziemniaki, biszkopty, banany, zupy jarzynowe i warzywa gotowane na parze, jogurty i kisiele. Podawaj maluchowi niewielkie porcje, ale często – co 2–3 godziny.

POMOCNE PREPARATY

Po infekcjach przebiegających z biegunką i wymiotami należy podawać malcowi preparaty (np. Orsalit, Gastrolit) uzupełniające utracone elektrolity (sole mineralne) oraz preparaty witaminowe zawierające żelazo (przed zakupem najlepiej skonsultuj się z lekarzem). Dzięki nim dziecko szybciej odzyska apetyt i formę.

NASZA RADA

Warto przez jakieś dwa tygodnie zatrzymać malucha w domu. Niech wtedy jak najwięcej odpoczywa. Bardzo ważne jest, aby nasza pociecha w tym czasie piła dużo płynów (najlepiej wodę mineralną, herbatki ziołowe), bo biegunka i wymioty powodują utratę płynów. A to grozi odwodnieniem organizmu, niebezpiecznym u małych dzieci.

PROSTE ZASADY PODAWANIA WITAMIN

 1. Pilnuj pory zażywania specyfików
  Preparaty witaminowe dostępne w aptekach to także leki. Nasze pożywienie ma istotny wpływ na ich wchłanianie. Dlatego najlepiej podawać witaminy godzinę po albo dwie godziny przed posiłkiem.
 2. Podawaj witaminy, gdy maluch nie pije już mieszanki mlecznej.
  Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane (w tym wieku powinno), to w mieszance jest już większość potrzebnych malcowi witamin. Dzieciom, które nie piją mleka (bo np. są uczulone) i niechętnie jedzą świeże warzywa czy owoce, można podawać preparaty witaminowe.
 3. Wybierz preparat najlepszy dla dziecka
  Niejadkowi, który nie lubi warzyw ani owoców, a więc może mieć niedobory witaminowe, lepiej podawać preparaty złożone. Pojedyncze witaminy sprawdzają się wtedy, gdy lekarz stwierdzi niedostatki właśnie tej konkretnej witaminy, a nie innej.
 4. Gdy nie wiesz, poradź się pediatry.
  Jeśli malec ma urozmaiconą dietę, a przy tym nie jest niejadkiem, zwykle nie potrzebuje już żadnych dodatkowych witamin.

Oczywiście, bywają wyjątki. Dlatego zawsze warto zapytać jeszcze pediatrę, który dobrze zna dziecko, czy należy uzupełniać jadłospis smyka syntetycznymi preparatami kupionymi w aptece.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela Ślub cywilny
Przysięga małżeńska w kościele i w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Postanowiłam opublikować Wam teksty przysięgi małżeńskiej, zarówno tej składanej w Kościele, jak również i tej w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wiele osób spyta: po co, skoro i tak powtarza się ją
Czytaj dalej
Fryzury Ślubne
Fryzura ślubna
Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać... Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w Twoje
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
ARhD+: co oznacza ta grupa krwi?
Oznaczenie grupy krwi jest jednym z podstawowych badań, które obowiązkowo przeprowadza się u kobiet w ciąży. Znajomość swojej grupy krwi ma ogromne znaczenie, na przykład w przypadku konieczności transfuzji krwi,
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Najrzadsza grupa krwi: Grupy krwi w Polsce – od najrzadszej do najczęściej występującej
Najrzadsza grupa krwi to AB Rh (-). Szacuje się, że występuje ona u zaledwie 1% Polaków. W Polsce najczęściej występującą grupą krwi jest A Rh + (32% Polaków). Tuż za
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Po jakim czasie działa antybiotyk?
Antybiotyki są powszechnie stosowane w przypadku zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych. Mechanizm działania leku zależy od substancji czynnej, która się w nich znajduje, a na efekt terapeutyczny wpływ mają
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
26 niezwykle ważnych pytań do pediatry na temat dzieci w czasie koronawirusa [Wywiad z pediatrą Łukaszem Grzywaczem #tatapediatra]
W Polsce mamy coraz większe ograniczenia związane z wybuchem pandemii koronawirusa COVID-19. Informacji na jego temat przybywa coraz więcej, choć to nie zmniejsza niepokoju społecznego. Dr n. med. Paweł Grzesiowski
Czytaj dalej
Choroby dzieci Choroby niemowląt
Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
Młodzi rodzice, których maluch po raz pierwszy zachorował i wysoko gorączkuje, martwią się, że podawane przez nich leki nie działają wystarczająco szybko. Tymczasem to, po jakim czasie działa lek przeciwgorączkowy
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Odrobaczanie dzieci, czyli jak skutecznie pozbyć się pasożytów?
Każdy rodzic dba o swoje dziecko i chroni je przed chorobami jak tylko może, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć wszystkich schorzeń. Jednym z częstszych problemów, które dotyczą dzieci
Czytaj dalej
Szczepienia Zdrowie dziecka
Okład z sody po szczepieniu: Skuteczny sposób na ból i opuchliznę
Ile trwa obrzęk po szczepieniu? Kiedy udać się do lekarza, a kiedy wystarczy przygotować okład z sody? Sprawdź jak złagodzić ból po szczepieniu u niemowlaka. Odczyn poszczepienny czy NOP ? Wielu rodziców drży
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Ile trwa gorączka przy grypie u dzieci?
Grypa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych układu oddechowego, a jednocześnie jedna z najczęściej lekceważonych chorób. Wielu osobom kojarzy się ona i jest przez nich mylona z przeziębieniem. Jak
Czytaj dalej