Przysięga małżeńska w kościele i w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Postanowiłam opublikować Wam teksty przysięgi małżeńskiej, zarówno tej składanej w Kościele, jak również i tej w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wiele osób spyta: po co, skoro i tak powtarza się ją po Księdzu lub urzędniku w USC? Otóż warto zapoznać się z tekstami przysięgi małżeńskiej odpowiednio przed ślubem, żeby potem uniknąć jakiejś wpadki.

Ceremonia ślubna to moment niezwykle stresujący dla każdego człowieka. Nie trudno w takim przypływie emocji o pomyłki. Czasem wręcz jesteśmy tak osłupieni, że nawet głosy z zewnątrz do nas nie docierają i dlatego warto przynajmniej wyrywkowo znać treść przysięgi małżeńskiej.

Tekst przysięgi małżeńskiej zazwyczaj jako pierwszy wypowiada Pan Młody, a następnie Pani Młoda.

Tekst przysięgi małżeńskiej w kościele brzmi tak:

„Ja (w tym miejscu swoje imię) biorę sobie Ciebie (w tym miejscu wypowiadamy imię osoby z którą bierzemy ślub) za (żonę lub męża to zależy od osoby która wypowiada tekst przysięgi małżeńskiej) i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.”

Gdy wymieniamy się obrączkami mówimy:

„( żono lub mężu to zależy od osoby, która wkłada obrączkę na palec tej drugiej – wybranej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.

W Urzędzie Stanu Cywilnego tekst przysięgi małżeńskiej brzmi tak:

“Świadomy(a) praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (tu wypowiadamy imię i nazwisko osoby z którą bierzemy ślub) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”

 

Po tych słowach małżonkowie wymieniają się obrączkami.

 

Słowa przysięgi małżeńskiej

Nie ważne jest to gdzie zdecydujemy się wziąć ślub. Ważne jest by słowa przysięgi małżeńskiej towarzyszyły nam podczas reszty naszego wspólnego życia. By były wskaźnikiem jak mamy postępować wobec osób którym tę przysięgę małżeńską składamy.

Uczmy się treści przysięgi małżeńskiej, a jej słowa niech towarzyszą nam przez całe wspólne życie.

Dodaj komentarz

Ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny 2016

Sukienki na ślub cywilny 2016 Sukienki na ślub cywilny obwarowane są wieloma zasadami dress codu. Po pierwsze wybieramy jasne lub wesołe barwy. Możecie stawiać na charakterystyczną dla Panien Młodych biel,...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Ślub cywilny

Ślub cywilny

Ślub cywilny jest jedną z form zawarcia związku małżeńskiego. Od tego momentu małżeństwo jest uznawane przez wszystkie organy administracyjne i prawne. W Polsce istnieje możliwość zawarcia ślubu konkordatowego czyli jednoczesnego zawarcia ślubu...

Czytaj dalej →
Ciąża

Farbowanie włosów w ciąży

Czy można farbować włosy w ciąży? To jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących pielęgnacji włosów w ciąży. Wiele kobiet stoi na stanowisku, że na tych dziewięć miesięcy należy zrezygnować zupełnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general