2 miesiąc ciąży

2 miesiąc ciąży to czas, kiedy więcej mam dowiaduje się, że pod ich sercem zagościło nowe życie. To także czas szczególnie wymagający.

2 miesiąc ciąży

2 miesiąc ciąży to okres organogenezy

Rozwój dziecka w tym czasie jest duży. Jego głowa stanowi największą część ciała, a w niej już formuje się mózg. Chociaż jeszcze bardzo delikatny, jest już zaczątkiem jednego z najważniejszych organów. Zaczynają kształtować się także oczy – pojawiają się po bokach główki, żeby później przesunąć się na swoje właściwe miejsce. Oczy ochraniane są przez powieki, które póki co jeszcze się nie podnoszą. Powstają też zawiązki kończyn, które będą się stale wydłużać. Kształtuje się serce – bije z prędkością 60-70 uderzeń na minutę, ma dwie komory i dwa przedsionki. Waga dziecka waha się w granicach kilku gramów, dlatego nie da się jej dokładnie określić.

Dziecko w 2 miesiącu ciąży mierzy ok. 1,5 cm i można powiedzieć, że jest już w całości ukształtowanym małym człowiekiem otoczonym przez wody płodowe i wciąż odżywianym przez woreczek żółciowy matki. Posiada już indywidualne cechy, wyróżniające go spośród innych członków społeczności ludzkiej – ma linie papilarne palców i swoją grupę krwi. Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, aby czuć ruchy dziecka.

Mama w 2 miesiącu ciąży

Drugi miesiąc ciąży wymaga od matki przyjmowania kwasu foliowego, który wpłynie na właśnie się kształtujący przewód pokarmowy i kręgosłup. Bez niego dziecko może być narażone na nieprawidłowe wykształcenie się tych elementów.

To zwykle w tym czasie odbywa się pierwsza wizyta u ginekologa, chyba że mama już wcześniej zauważyła objawy ciąży i odbyła taką wizytę. Wówczas zostanie ustalony plan kolejnych wizyt – aż do końca ciąży. Lekarz wykona badanie USG, które pokaże już małego człowieka, a także zleci szereg innych istotnych badań: morfologię krwi, glukozę, badanie na toksoplazmozę i kiłę, cytologię, ciśnienie krwi.

Sprawdź:  9 miesiąc ciąży

W tym okresie nie obędzie się bez dolegliwości. Najbardziej doskwierać będą mdłości. Konieczna jest przemyślana dieta, zawierająca kwasy omega-3, białko, witaminę D i E, węglowodany. A co jeść, żeby wzbogacać się o te składniki? Będą to przede wszystkim ryby morskie, drób, wołowina, zielone warzywa liściaste, oleje roślinne, pieczywo razowe, makarony, ryż, kasze, płatki zbożowe. Istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, najlepiej soków owocowych i wody mineralnej, a ograniczenie coli, słodkich napojów oraz kawy.

Przyszła mama musi wiedzieć, na co uważać, aby nie narazić malucha. Przez cały 1. trymestr wykluczony jest lot samolotem, a także wspinanie się, przyczyniające się do poronień.

Mama w 2 miesiącu ciąży jest narażona na duże wahania nastrojów, spowodowane przez hormony. Ta chwiejność emocjonalna nie będzie trwać stale przez 9 miesięcy, mimo to przejawi się problemami z koncentracją, bólem głowy, zmęczeniem i sennością. To normalne, dlatego zarówno mama, jak i jej partner muszą się na to przygotować. Piersi staną się nabrzmiałe i mogą boleć, a cera będzie wyglądać gorzej. Dobrze jest już w tym momencie zacząć nawilżać balsamem pośladki i piersi, aby zadbać o nie.

Brzuch wciąż jeszcze nie będzie widoczny, dlatego tym bardziej możliwe jest uprawianie seksu. W następnych miesiącach zaokrąglony brzuszek może nieco przeszkadzać i będzie uciskany, dlatego warto wykorzystać te pierwsze tygodnie. Współżycie nie będzie miało negatywnego wpływu na dziecko.

Warto raz w miesiącu sprawdzać, jak dużo się tyje. Do drugiego miesiąca zwykle kobieta przybiera ok. 2 kg, ale zdarza się, że nie tyje w ogóle. To zależy od indywidualnych cech organizmu.

5.-8. tydzień ciąży to czas, kiedy kobieta jest bardzo zmęczona i senna. Odpoczynek ma wpłynąć na to, aby na następnych etapach płód rozwijał się właściwie.

Sprawdź: Jak liczyć miesiące ciąży?

Sprawdź:  8 miesiąc ciąży

Dodaj komentarz

Dodatki ślubne
Bukiety ślubne
Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś przyjść
Czytaj dalej
Planowanie ślubu oraz wesela
Sala weselna
Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę gości: poniżej
Czytaj dalej
Ciąża miesiąc po miesiącu
9 miesiąc ciąży
Ostatni miesiąc trzeciego trymestru ciąży to czas oczekiwania. Rozwój dziecka kończy się na 9 miesiącu. Poród coraz bliżej, płód przygotowuje się do opuszczenia łona matki i przywitania świata. Objawy ciąży
Czytaj dalej
Ciąża miesiąc po miesiącu
8 miesiąc ciąży
Rozwiązanie coraz bliżej. Ile to czasu minęło, odkąd pojawiły się pierwsze objawy ciąży? Całe przygotowanie do porodu opiera się na poznawaniu szczegółów rozwoju małego człowieka oraz na ciągłym dbaniu o
Czytaj dalej
Ciąża miesiąc po miesiącu
7 miesiąc ciąży
7 miesiąc ciąży wiąże się z rozpoczęciem ostatniego, trzeciego trymestru. Nadchodzi więc czas, kiedy rozpoczyna się końcowy etap oczekiwania. Mimo że do rozwiązania jeszcze 3 miesiące, odczuwalne jest podenerwowanie. Nie
Czytaj dalej
Ciąża miesiąc po miesiącu
6 miesiąc ciąży
6 miesiąc ciąży to samo centrum. Trwa między 23, a 27. tygodniem i jest to już drugi trymestr oczekiwania na dziecko. To także w miarę bezpieczny dla dziecka czas, ponieważ
Czytaj dalej