2 miesiąc ciąży
2 miesiąc ciąży to czas, kiedy więcej mam dowiaduje się, że pod ich sercem zagościło nowe życie. To także czas szczególnie wymagający.

2 miesiąc ciąży to okres organogenezy
Rozwój dziecka w tym czasie jest duży. Jego głowa stanowi największą część ciała, a w niej już formuje się mózg. Chociaż jeszcze bardzo delikatny, jest już zaczątkiem jednego z najważniejszych organów. Zaczynają kształtować się także oczy – pojawiają się po bokach główki, żeby później przesunąć się na swoje właściwe miejsce. Oczy ochraniane są przez powieki, które póki co jeszcze się nie podnoszą. Powstają też zawiązki kończyn, które będą się stale wydłużać. Kształtuje się serce – bije z prędkością 60-70 uderzeń na minutę, ma dwie komory i dwa przedsionki. Waga dziecka waha się w granicach kilku gramów, dlatego nie da się jej dokładnie określić.
Dziecko w 2 miesiącu ciąży mierzy ok. 1,5 cm i można powiedzieć, że jest już w całości ukształtowanym małym człowiekiem otoczonym przez wody płodowe i wciąż odżywianym przez woreczek żółciowy matki. Posiada już indywidualne cechy, wyróżniające go spośród innych członków społeczności ludzkiej – ma linie papilarne palców i swoją grupę krwi. Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, aby czuć ruchy dziecka.
Mama w 2 miesiącu ciąży
Drugi miesiąc ciąży wymaga od matki przyjmowania kwasu foliowego, który wpłynie na właśnie się kształtujący przewód pokarmowy i kręgosłup. Bez niego dziecko może być narażone na nieprawidłowe wykształcenie się tych elementów.
To zwykle w tym czasie odbywa się pierwsza wizyta u ginekologa, chyba że mama już wcześniej zauważyła objawy ciąży i odbyła taką wizytę. Wówczas zostanie ustalony plan kolejnych wizyt – aż do końca ciąży. Lekarz wykona badanie USG, które pokaże już małego człowieka, a także zleci szereg innych istotnych badań: morfologię krwi, glukozę, badanie na toksoplazmozę i kiłę, cytologię, ciśnienie krwi.
W tym okresie nie obędzie się bez dolegliwości. Najbardziej doskwierać będą mdłości. Konieczna jest przemyślana dieta, zawierająca kwasy omega-3, białko, witaminę D i E, węglowodany. A co jeść, żeby wzbogacać się o te składniki? Będą to przede wszystkim ryby morskie, drób, wołowina, zielone warzywa liściaste, oleje roślinne, pieczywo razowe, makarony, ryż, kasze, płatki zbożowe. Istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, najlepiej soków owocowych i wody mineralnej, a ograniczenie coli, słodkich napojów oraz kawy.
Przyszła mama musi wiedzieć, na co uważać, aby nie narazić malucha. Przez cały 1. trymestr wykluczony jest lot samolotem, a także wspinanie się, przyczyniające się do poronień.
Mama w 2 miesiącu ciąży jest narażona na duże wahania nastrojów, spowodowane przez hormony. Ta chwiejność emocjonalna nie będzie trwać stale przez 9 miesięcy, mimo to przejawi się problemami z koncentracją, bólem głowy, zmęczeniem i sennością. To normalne, dlatego zarówno mama, jak i jej partner muszą się na to przygotować. Piersi staną się nabrzmiałe i mogą boleć, a cera będzie wyglądać gorzej. Dobrze jest już w tym momencie zacząć nawilżać balsamem pośladki i piersi, aby zadbać o nie.
Brzuch wciąż jeszcze nie będzie widoczny, dlatego tym bardziej możliwe jest uprawianie seksu. W następnych miesiącach zaokrąglony brzuszek może nieco przeszkadzać i będzie uciskany, dlatego warto wykorzystać te pierwsze tygodnie. Współżycie nie będzie miało negatywnego wpływu na dziecko.
Warto raz w miesiącu sprawdzać, jak dużo się tyje. Do drugiego miesiąca zwykle kobieta przybiera ok. 2 kg, ale zdarza się, że nie tyje w ogóle. To zależy od indywidualnych cech organizmu.
5.-8. tydzień ciąży to czas, kiedy kobieta jest bardzo zmęczona i senna. Odpoczynek ma wpłynąć na to, aby na następnych etapach płód rozwijał się właściwie.
Sprawdź: Jak liczyć miesiące ciąży?
Wyjątkowe życzenia wielkanocne religijne. Jak właściwie przeżyć te święta?
Żarty na Prima Aprilis. Jak zrobić komuś udany kawał 1 kwietnia? Najlepsze pomysły!
Życzenia wielkanocne dla osoby w żałobie. Czego życzyć osobie, która straciła kogoś bliskiego?
Wiersz o palmie wielkanocnej. Jak świętować Niedzielę Palmową za pomocą pięknych rymów?
Niemowlę po szczepieniu – co powinno zaniepokoić?
Grupa ELO – to oni prowadzili skandaliczne rekolekcje w Toruniu. Kim są? Działają w ten sposób od lat
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Kalendarz ciąży
- Ciąża miesiąc po miesiącu
- 2 miesiąc ciąży
Pchacz czy chodzik?
Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...
Czytaj dalej →Błogosławieństwo rodziców
Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...
Czytaj dalej →5 bazgrołów, które zrozumieją tylko młodzi rodzice
Zaczęło się niewinnie od rysunku matki karmiącej piersią, która nie może dosięgnąć telefonu (patrz poniżej), który znalazłem u kogoś na Instagramie. Rysunek nie był podpisany, ale spodobał mi się na...
Czytaj dalej →- Tabletki na odchudzanie - Forum 2023
- autyzm!? - Forum 2023
- 40 stopni goraczki-co mam robic???? - Forum 2023
- Ból kręgosłupa po porodzie! - Forum 2023
- Czy ktoś rozliczał sie przez inetrnet i dostał już zwrot podatku ? - Forum 2023
- FHR-tętno płodu..(pytanko) - Forum 2023
- JAK TO JEST PRZED PORODEM?? - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Nie wiem gdzi kupić sandałki z wysokim zapiętkiem - Forum 2023
- Poradnia okulistyczna - Katowice Ceglana - Forum 2023
- Pozytywny test na cytomegalię? - Forum 2023
- Pękająca skóra za uszami ........ - Forum 2023
- Szukam dobrego pediatry w Poznaniu - Forum 2023
- Bon turystyczny - lista sklepów i restauracji. Gdzie można wykorzystać środki? To już ostatni moment!
- 12 potraw wielkanocnych. Jakich dań nie powinno zabraknąć na Wielkanoc?
- Cytaty na odejście z pracy. Jak pożegnać się z kolegami z pracy?
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Czy 500 plus będzie przed Świętami Wielkanocnymi 2023? Rodzice liczą, że pieniądze przydadzą się na zakupy
- Jak dobrze zacząć poranek? Oto najpiękniejsza poezja na dzień dobry
- Sennik: poronienie. Co znaczy poronienie widziane we śnie?
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla córki - mądre, wesołe i refleksyjne
- Kinder Joy Harry Potter. Jak znaleźć wymarzone figurkami? Warto znać te kody
- Sennik Robaki. Co oznacza sen o robakach? Interpretacja może zaskoczyć
- Urodzinowe życzenia dla męża od żony
- Wyjątkowe i piękne życzenia urodzinowe dla kobiety
- Formuła spowiedzi dla dzieci (Pierwsza Spowiedź Święta) i dorosłych
- Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?