2 miesiąc ciąży

2 miesiąc ciąży to czas, kiedy więcej mam dowiaduje się, że pod ich sercem zagościło nowe życie. To także czas szczególnie wymagający.

2 miesiąc ciąży to okres organogenezy

Rozwój dziecka w tym czasie jest duży. Jego głowa stanowi największą część ciała, a w niej już formuje się mózg. Chociaż jeszcze bardzo delikatny, jest już zaczątkiem jednego z najważniejszych organów. Zaczynają kształtować się także oczy – pojawiają się po bokach główki, żeby później przesunąć się na swoje właściwe miejsce. Oczy ochraniane są przez powieki, które póki co jeszcze się nie podnoszą. Powstają też zawiązki kończyn, które będą się stale wydłużać. Kształtuje się serce – bije z prędkością 60-70 uderzeń na minutę, ma dwie komory i dwa przedsionki. Waga dziecka waha się w granicach kilku gramów, dlatego nie da się jej dokładnie określić.

Dziecko w 2 miesiącu ciąży mierzy ok. 1,5 cm i można powiedzieć, że jest już w całości ukształtowanym małym człowiekiem otoczonym przez wody płodowe i wciąż odżywianym przez woreczek żółciowy matki. Posiada już indywidualne cechy, wyróżniające go spośród innych członków społeczności ludzkiej – ma linie papilarne palców i swoją grupę krwi. Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, aby czuć ruchy dziecka.

Mama w 2 miesiącu ciąży

Drugi miesiąc ciąży wymaga od matki przyjmowania kwasu foliowego, który wpłynie na właśnie się kształtujący przewód pokarmowy i kręgosłup. Bez niego dziecko może być narażone na nieprawidłowe wykształcenie się tych elementów.

To zwykle w tym czasie odbywa się pierwsza wizyta u ginekologa, chyba że mama już wcześniej zauważyła objawy ciąży i odbyła taką wizytę. Wówczas zostanie ustalony plan kolejnych wizyt – aż do końca ciąży. Lekarz wykona badanie USG, które pokaże już małego człowieka, a także zleci szereg innych istotnych badań: morfologię krwi, glukozę, badanie na toksoplazmozę i kiłę, cytologię, ciśnienie krwi.

W tym okresie nie obędzie się bez dolegliwości. Najbardziej doskwierać będą mdłości. Konieczna jest przemyślana dieta, zawierająca kwasy omega-3, białko, witaminę D i E, węglowodany. A co jeść, żeby wzbogacać się o te składniki? Będą to przede wszystkim ryby morskie, drób, wołowina, zielone warzywa liściaste, oleje roślinne, pieczywo razowe, makarony, ryż, kasze, płatki zbożowe. Istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, najlepiej soków owocowych i wody mineralnej, a ograniczenie coli, słodkich napojów oraz kawy.

Przyszła mama musi wiedzieć, na co uważać, aby nie narazić malucha. Przez cały 1. trymestr wykluczony jest lot samolotem, a także wspinanie się, przyczyniające się do poronień.

Mama w 2 miesiącu ciąży jest narażona na duże wahania nastrojów, spowodowane przez hormony. Ta chwiejność emocjonalna nie będzie trwać stale przez 9 miesięcy, mimo to przejawi się problemami z koncentracją, bólem głowy, zmęczeniem i sennością. To normalne, dlatego zarówno mama, jak i jej partner muszą się na to przygotować. Piersi staną się nabrzmiałe i mogą boleć, a cera będzie wyglądać gorzej. Dobrze jest już w tym momencie zacząć nawilżać balsamem pośladki i piersi, aby zadbać o nie.

Brzuch wciąż jeszcze nie będzie widoczny, dlatego tym bardziej możliwe jest uprawianie seksu. W następnych miesiącach zaokrąglony brzuszek może nieco przeszkadzać i będzie uciskany, dlatego warto wykorzystać te pierwsze tygodnie. Współżycie nie będzie miało negatywnego wpływu na dziecko.

Warto raz w miesiącu sprawdzać, jak dużo się tyje. Do drugiego miesiąca zwykle kobieta przybiera ok. 2 kg, ale zdarza się, że nie tyje w ogóle. To zależy od indywidualnych cech organizmu.

5.-8. tydzień ciąży to czas, kiedy kobieta jest bardzo zmęczona i senna. Odpoczynek ma wpłynąć na to, aby na następnych etapach płód rozwijał się właściwie.

Sprawdź: Jak liczyć miesiące ciąży?

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo