Program Aktywna Mama to 1500 zł co miesiąc. Premier zapowiada nowe świadczenie w 2024. Kto je otrzyma?

Program Aktywna Mama ma być jednym z kluczowych projektów nowego rządu, a jego realizację w najbliższym czasie zapowiedział premier Donald Tusk w trakcie expose. W ramach projektu do rodzin z dziećmi ma trafić nowe świadczenie, potocznie zwane “babciowym”. Kto będzie mógł z niego skorzystać?Od kiedy zacznie obowiązywać Program Aktywna Mama i 1500 zł co miesiąc?

Aktywna Mama 1500 zł – program nowego rządu. Kiedy wejdzie w życie?

Program Aktywna Mama, który przez samych pomysłodawców został określony jako “babciowe”, trafił na listę „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” Koalicji Obywatelskiej. Deklarację realizacji tego postulatu w najbliższych tygodniach złożył 12 grudnia w Sejmie nowo zaprzysiężony premier Donald Tusk.

Nowy projekt zakłada wprowadzenie specjalnego dodatku dla mam, które zakończyły właśnie okres urlopu macierzyńskiego lub są w trakcie urlopu wychowawczego, ale chciałyby wrócić do pracy. Celem świadczenia jest zapewnienie im pomocy w tym trudnym procesie. Co miesiąc na ich konta miałoby trafiać 1500 zł, które będzie można przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z opieką, np. żłobka, prywatnej opiekunki. Jak zaznaczył premier Tusk, prezentując projekt, pieniądzmi będzie można podzielić się np. z babcią, jeśli to ona podejmie się sprawowania opieki – stąd potoczna nazwa świadczenia.

Zobacz: 800 plus to dopiero początek. Kto może dostać 12 tys. na dziecko w 2024?

Kto będzie otrzymywać 1500 zł co miesiąc?

W przeciwieństwie do świadczenia 800 plus, “babciowe” nie będzie przyznawane na każde dziecko. Warunkiem otrzymania dodatku ma być rozpoczęcie nowej pracy na etat lub powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Jak wynika z projektu, pieniądze mają być wypłacane do momentu ukończenia przez dziecko 3. roku życia.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo